Share on twitter
Share on telegram

کدام دوربین مدار بسته برای شما مناسب است؟

دوربین مدار بسته در بسیاری از مکان‌های اداری، تجاری، صنعتی ، منازل و … به منظور حفظ امنیت و کنترل استفاده ‌می‌شود. با استفاده از این دوربین‌ها ‌می‌توان اتفاقات را پیگیری کرد یا از رخ دادن بسیاری از اتفاقات جلوگیری کرد. آمارها نشان ‌می‌دهد استفاده از دوربین مدار بسته تاثیر بسیار زیادی در کاهش وقوع جرایم دارد. دوربین‌های مدار بسته انواع مختلفی دارند که بهتر است قبل از اقدام به خرید و نصب، آنها را بشناسید و با توجه به نیاز خود، مدل آن را انتخاب کنید. در این مقاله اول فواید استفاده از دوربین مدار بسته در محل کار یا اقامت را بررسی ‌می‌کنیم و بعد از آن هم انواع این دوربین‌ها را معرفی ‌می‌کنیم. اگر شما هم قصد خرید دوربین مدار بسته برای منزل یا محل کار خود دارید، با ما همراه باشید تا با انواع دوربین مدار بسته و کاربرد آنها آشنا شوید.

فواید دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته امکان نظارت بر فضای درونی یا بیرونی یک مکان را فراهم ‌می‌کند. این دوربین‌ها به کارآگاهان کمک ‌می‌کند تا جرایم را شناسایی و حل و فصل کنند. استفاده از دوربین مدار بسته روز به روز بیشتر ‌می‌شود و پلیس‌ها افراد را به نصب این دوربین‌ها توصیه ‌می‌کنند. در ادامه فواید دیگر دوربین مدار بسته را شرح ‌می‌دهیم.

 • جلوگیری از وقوع جرم

این ویژگی مهم ترین و شناخته شده ترین مزیت دوربین مدار بسته به شمار ‌می‌آید. دزدها و مجرمین با دیدن دوربین مدار بسته ترجیح ‌می‌دهند مکان دیگری را برای دزدی انتخاب کنند که خطر کمتری برای آنها دارد. پیشگیری از وقوع جرم بسیار آسان تر از پیگیری آن است. مطالعات نشان ‌می‌دهد نصب دوربین مدار بسته جرایم را در پارکینگ‌ها 51%، در مکان‌های حمل و نقل عمو‌می‌23 درصد و در مکان‌های عمو‌می‌7 درصد کاهش داده است.

 • آرامش خاطر

هم چنین استفاده از این دوربین‌ها باعث ایجاد امنیت خاطر ‌می‌شود. مخصوصا در محل‌هایی که آمار وقوع جرم در آنها بالا است. انواع مدل بیسیم دوربین مدار بسته وجود دارد که با استفاده از آنها ‌می‌توانید خانه ‌یا محل کار خود را از طریق تلفن هوشمند یا تبلت خود کنترل کنید.

 • حفظ امنیت با روشی مقرون به صرفه

شما تنها یکبار مبلغی را برای خرید و نصب دوربین پرداخت ‌می‌کنید و بعد از آن هزینه‌های کمی برای تعمیر و نگهداری این دوربین‌ها ‌می‌پردازید. استفاده از دوربین مدار بسته روشی مقرون به صرفه برای حفظ امنیت به شمار ‌می‌آید.

انواع دوربین مدار بسته

چیزی که بیشتر مردم نمی‌دانند این است که انواع مختلفی از دوربین‌های مدار بسته وجود دارد که هر کدام مناسب با موقعیت و مکان خاصی است. انتخاب دوربین مناسب برای کاربرد صحیح آن بسیار ضروری است. دوربین‌های مدار بسته ‌می‌توانند دارای برخی امکانات باشند یا نباشند. برای مثال امکان دید در شب یا چرخش . در این بخش ما ابتدا این امکانات را شرح ‌می‌دهیم و بعد از آن انواع دوربین مدار بسته را بررسی ‌می‌کنیم تا شما بتوانید انتخاب بهتر و به صرفه تری داشته باشید.

انواع امکانات دوربین‌های مدار بسته

 • دوربین‌های اسپید دام

همه‌ی دوربین‌هایی که امکان چرخش و زوم را دارند، دوربین اسپید دام نامیده ‌می‌شوند. این دوربین‌ها نیاز به ‌یک اپراتور دارند و برای نظارت و کنترل دقیق استفاده ‌می‌شوند. از اسپید دام بیشتر در مراکز بزرگ استفاده ‌می‌شود.

 • دوربین مدار بسته روز و شب

این دوربین‌ها ‌می‌توانند هم در محیط‌های معمولی و هم در محیط‌های کم نور به خوبی کار کنند. این دوربین ‌می‌تواند در شب و در شرایط بسیار کم نور بدون نیاز به دوربین‌های مادون قرمز به خوبی تصویربرداری کند. دوربین‌های روز و شب برای استفده‌های امنیتی در محیط‌های بیرونی کاربرد دارند.

 • دوربین‌های دید در شب یا IR

دوربین‌هایی که دارای این قابلیت هستند، امکان تصویربرداری در تاریکی را فراهم ‌می‌آورند. با استفاده از امواج مادون قرمز در تاریکی کامل از اجسام تصاویر با کیفیت ارائه ‌می‌دهد.

 • دوربین‌های شبکه

با استفاده از این مدل ‌می‌توان تصاویر را از طریق اینترنت مشاهده کرد. هم برای استفاده خانگی و هم برای استفاده تحاری مناسب هستند. چون شما ‌می‌توانید به راحتی ببینید در محل کار یا منزلتان چه خبر است.

 • دوربین‌های HD

این مدل دارای رزولوشن بالایی است و از آن برای مکان‌هایی استفاده ‌می‌شود که احتمال خطر در آنها زیاد است. برای اینکه از افرادی که وارد یا خارج از مکانی ‌می‌شوند تصویر واضحی گرفته شود و امنیت به طول کامل حفظ شود از این دوربین‌ها استفاده ‌می‌کنند.

انواع دوربین از لحاظ شکل ظاهری

1. دوربین مدار بسته دام

دوربین دام رایج ترین نوع دوربین مداربسته مورد استفاده در فضای داخلی است و مقاومت زیادی در برابر شرایط بد آب و هوایی ندارد. طراحی و شکل دوربین به گونه ای است که نمی‌توان تشخیص داد که دوربیا در حال ضبط است یا خیر. این ویژگی باعث بازداشتن مجرمین از انجام جرم ‌می‌شود. چرا که احساس خطر بیشتری ‌می‌کنند. دوربین‌های دام دارای قابلیت دید در شب با برد متوسط هستند. این دوربین‌ها به نسبت سایر انواع دوربین مدار بسته دارای قیمت پایین تری هستند.

4
5

2. دوربین مدار بسته بولت

دوربین‌های بولت دارای شکل استوانه ای هستند. این دوربین‌ها در دو نوع شبکه و آنالوگ ساخته ‌می‌شوند. معمولا دارای دید در شب با برد بالا هستند. یعنی قابلیت تصویربرداری در شرایط بسایر تاریک را دارند. دوربین‌های بولت امکان چرخش و زوم ندارند و برای استفاده از نظارت بر یک نقطه خاص استفاده ‌می‌شوند. این دوربین‌ها را ‌می‌توان هم روی دیوار و هم روی سقف نصب کرد. اگر دوربین‌های بولت درون محافظ قرار بگیرند، این محافظ از دوربین در برابر گرد و غبار و آب محافظت ‌می‌کند. از دوربین مدار بسته بولت ‌می‌توان هم در محیط‌های درونی و هم در فضای باز استفاده کرد. اما کاربرد بیشتر آنها در محیط بیرونی است.

3. دوربین مدار بسته صنعتی یا C-mount

این نوع از دوربین‌های مدار بسته قابلیت استفاده از لنزهای مختلف را دارد. این ویژگی باعث ‌می‌شود شما بتوانید با توجه به کاربرد خاصی که در نظر دارید لنز مناسب را انتخاب و روی این دوربین نصب کنید. استفاده از لنزهای خاصی در این دوربین امکان تصویربرداری از فواصل بیش از 40 فوت را فراهم ‌می‌آورد. از فواید استفاده از این نوع دوربین این است که با پیشرفت تکنولوژی ‌می‌توان آن را ارتقا داد. از این دوربین‌ها ‌می‌توان در تما‌می‌محیط‌های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی استفاده کرد.

fdhxdfh
ggg

4. دوربین مدار بسته مینیاتوری

از این نوع از دوربین‌ها به دلیل ابعاد کوچک به عنوان دوربین مدار بسته مخفی استفاده ‌می‌شود. دوربین مدار بسته مینیاتوری در مکان‌هایی کاربرد دارد که ‌می‌خواهید به طور نامحسوس تصاویر را مشاهده کنید. از این دوربین ‌می‌توانید در محیط‌هایی که دارای نور مناسب هستند استفاده کنید.

ما در این مقاله شکل‌های مختلف دوربین‌های مدار بسته را برای شما شرح دادیم. شما برای انتخاب نوع مناسب دوربین مدار بسته باید این موارد را در نظر بگیرید:

 • می‌خواید در فضای باز استفاده کنید یا فضای مسقف؟
 • شرایط نوری محیط چگونه است؟
 • به چه وضوح تصویری نیاز دارید؟

با توجه به نیاز خود نوع دوربین مدار بسته مناسب را انتخاب کنید. برای نصب و یا تعمیر دوربین‌های مدار بسته خود ‌می‌توانید به متخصصین برقیار اطمینان کنید. ما در هر ساعت از شبانه روز پاسخگوی شما هستیم.

پرگل شکری
پرگل شکری

پرگل شكري كارشناسي مهندسي شيمي و ارشد mba داره. علاقه ي زيادي به كتاب و كتاب خوندن داره . از بچگي نوشتنو دوست داشته و همیشه در حال یاد گیری مهارت نویسندگیه. هنر و موسيقي هم هميشه جز علاقه هاش بودن و دستي هم تو نوازندگي داره.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹