سرویس کولر ابی

چگونه کولر آبی را در خانه سرویس کنیم؟

در قسمت اول و دوم با مقدمات سرویس و نگهداری کولر آبی آشنا شدیم.

در قسمت اول مطالبی چون اجزای تشکیل دهنده کولر آبی مثل پوشال، موتور کولر آبی ، پمپ و… بیان شد و همچنین دو مرحله از سرویس کولر آبی تشریح شد.
در قسمت دوم درباره سرویس پوشال و موتور کولر آبی صحبت شد.

(صفر تا صد سرویس کولر آبی قسمت سوم)

در این قسمت (قسمت پایانی) قصد داریم به مراحل بعدی در سرویس و نگهداری کولر آبی خانه یا شرکت‌ شما و همچنین نکات طلایی درباره سرویس و نگهداری کولرها بپردازیم. پیشنهاد می‌کنیم حتماً قبل از مطالعه این مقاله، قسمت اول و دوم را مطالعه کنید.

مرحله هفتم:

وصل کردن کولر آبی به شیر آب

شلنگ کولر آبی را بررسی کنید. فرقی نمی‌کند که از چه برندی استفاده می‌کنید، کولر آبسال دارید یا سپهر الکتریک یا هر مدل دیگر، فقط باید در نظر داشته باشید که اگر شلنگ آب کولرتان خراب شده است یک شلنگ به همراه دو مهره آب‎بند تهیه کنید. یک سر آن را به شیر آب ببندید؛ به این صورت که ابتدا مهره‌ها را وارد شلنگ کنید، سپس لنت را دور شلنگ بپیچید تا قطر شلنگ با قطر شیر آب متناسب شود، سپس سر آن را داخل شیر بگذارید و مهره‎ها را روی آن محکم کنید.سر دیگر را به قسمت ورودی آب کولر (شیر شناور) متصل کرده و با مهره آب‎بند آن را محکم کنید. در صورت نیاز مجدداً از لنت‎ برای جلوگیری از نشتی آب استفاده کنید.

مرحله هشتم:

تنظیم شناور کولر آبی

شناور یا فلوتر قطعه‎ای توپ‏ مانند است که وظیفه کنترل سطح آب در تشتک کولر آبی را دارد. در مسیر ورود آب به تشتک نصب می‌شود و با تغییر سطح آب، بالا و پایین می‌شود و میزان آب ورودی را تنظیم می‌کند. برای اطمینان از سلامت شناور کولرتان، شیر آب کولر را باز کنید و شناور را بالا و پایین کنید تا مشاهده کنید که عمل قطع و وصل آب به درستی انجام می‎شود یا خیر. اگر به درستی عمل نکند شما نیازبه خرید یک شناور جدید دارید که باید در محل ورودی آب به تشتک قرار داده شود. به یاد داشته باشید که شناور باید طوری تنظیم شود که آب داخل تشتک سرریز نکند. در پایان قبل از قرار دادن درپوش‌ها یک بار کولر آبی را با دور تند روشن کنید و همه قطعات و شلنگ‌ها را بررسی کنید. پس از بررسی، درپوش‌ها را قرار دهید و با خیال راحت از کولری که خودتان سرویس کرده‎اید استفاده کنید!

در پایان، چند نكته مهم برای افزایش طول عمر کولر آبی :

قبل از شروع استفاده از کولر آبی بهتر است تشتک پایین کولر (مخزن آب) را ضد زنگ کنید. یکی از راهکارها رنگ کردن این محفظه است.
تعویض پوشال‏ها هر دوسال یکبار ضروری است (حتی در شرایط ایده‌آل بهتر است هر سال پوشال‌های کولر آبی تعویض شود). همچنین یک‎دست چیده شدن پوشال‏ها در بدنه درپوش‏ها اهمیت زیادی دارد؛ زیرا در غیر این‎صورت آب روی تسمه یا پمپ می‎ریزد و به اجزای الکتریکی آسیب می‎زند.

یاتاقان‎های محور فن و موتور را حتماً در فواصل زمانی مناسب سرویس و روغن‎کاری کنید.

به منظور جلوگیری از ایجاد لجن و تعفن در آب  تشتک حداقل هر دو هفته یک‎بار آب را تخلیه و مخزن را شست‎وشو دهید.

لقی قطعات کولر آبی در دراز مدت باعث خرابی قطعات خواهد شد، بنابراین سعی کنید این لقی‎ها را با استفاده از واشرهای مناسب رفع کنید.
برای بهبود عملکرد موتور کولر آبی و افزایش طول عمر آن بهتر است تقریباً هر ماه روغن‎کاری شود.

بهتر است تسمه‎ها نهایتاً هر دوسال یک بار تعویض شوند. برای روان کارکردن تسمه‎ها می‎توانید کمی صابون به آن‎ها بزنید.

در طول کارِ کولر آبی همه پنجره‎های منزل را نبندید؛ زیرا به سبب ایجاد فشار هوای مخالف که از طرف محیط اعمال می‎شود بار وارده به موتور افزایش یافته و آسیب خواهد دید.

چند وقت یک‎بار برزنت محل اتصال کولر به کانال‎ها را بررسی کنید که پاره یا سوراخ نباشد؛ زیرا ممکن است باعث هدر رفتن هوای خنک و در نتیجه انرژی شود

در پایان فصل گرما، شیر آب ورودی به کولر را کاملاً ببندید وآب درون مخزن را تخلیه کنید. سپس دریچه‎های کولر را ببندید و روی بدنه کولر پارچه برزنتی بکشید (این‎کار باعث کاهش نفوذ گرد و غبار به داخل کولر آبی و پوشال‎ها خواهد شد).
در ضمن اگر خودتان فکر می‌کنید که توانایی سرویس کولر آبی را ندارید، بهتر است با تيم برقيار تماس بگيريد. مدل و قیمت کولر آبی خود را ذکر کنید تا در سریعترین زمان خانه شما را خنک و مطبوع کنیم.
تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹