ژنراتور

تاریخ: ۲۷ تیر ۱۳۹۸

Share on twitter
Share on telegram

هرآنچه نیاز است درباره ژنراتور از گذشته تا امروز بدانید

اگه وقتی سوار آسانسور هستین و برق بره، چیکار ‌می‌کنین؟ یا مثلا وقتی که یه مریض بیچاره داره عمل میشه و یهو برق بیمارستان بره چی میشه؟ هواپیماها یا کشتی‌ها که به سیم‌کشی برق دسترسی ندارن، چه جوری روشنایی و کلا نیازشون به برق رو برطرف ‌می‌کنن؟

در همچین مواردی ژنراتور کاربرد داره. از ژنراتور برای تامین برق اضطراری مثلا در بیمارستان‌ها یا برای آسانسورها و در مواقعی که دسترسی به برق شهری دسترسی نداریم یا استفاده از برق شهری هزینه برداره، استفاده میشه. اگر به فیزیک و قوانین اون علاقه دارید، ‌می‌خوایم کمی‌ بیشتر راجع به اختراع ژنراتور براتون توضیح بدیم. بعد از اون هم انواع ژنراتور و کاربردهای اون رو بررسی ‌می‌کنیم.

ژنراتور چیست ؟

برای جواب دادن به اینکه ژنراتور چیست، احتمالا اسم آقای مایکل فارادی رو خیلی توی فیزیک شنیدیم. ایشون در قرن نوزدهم اومدن اصول عملکرد مولدها یا همون ژنرانورهای الکترومغناطیس رو کشف کردن. حالا قانون فارادی چیه؟ میگه که اگر دو تا رسانا نسبت به یک میدان مغناطیسی به طور عمودی حرکت کنن، در دو سر این رساناها پتانسیل الکتریکی ایجاد میشه.

بعد آقای فارادی اومد با توجه به این اصل، اولین مولد الکترومغناطیسی رو که بهش میگن صفحه‌ی فارادی، اختراع کرد. صفحه‌ی فارادی از یک صفحه‌ی مسی تشکیل شده بود که بین دو آهنربای نعل اسبی ‌می‌چرخید. البته این مولد ضعیف بود و ‌می‌تونست میزان کمی ‌ولتاژ جریان مستقیم تولید کنه. عکس صفحه‌ی فارادی رو ‌می‌تونید این زیر ببینید.

ژنراتور برق

نسل بعدی این مولدها دینام بود. دینام اولین مولد الکتریکی بود که ‌می‌تونست برق مورد نیاز صنایع رو تامین کنه. دینام هم از اصول الکترومغناطیس که در بالا براتون توضیح دادیم تبعیت ‌می‌کنه و انرژی مکانیکی رو به انرژی الکتریکی تبدیل ‌می‌کنه.

دینام جریان مستقیم تولید ‌می‌کنه و به خاطر همین امروزه دیگه خیلی از اون برای تولید انرژی الکتریکی استفاده نمیشه. چون به خاطر بهره وری بالاتر، از جریان متناوب بیشتر استفاده میشه. اما قبل از کشف جریان متناوب تولید انرژی الکتریکی فقط از طریق تعداد زیادی مولد دینامی انجام می شد.

ژنراتورهای امروزی هم از همین قانون تبعیت ‌می‌کنن. در اونها به جای آهنربا از سیم پیچ استفاده میشه. در این مولدها که دیگه آهنربا وجود نداره، برای اینکه در سیم پیچ‌ها جریان وجود داشته باشه و ماشین حرکت کنه، باید سیم پیچ تحریک مولد وجود داشته باشه.

سیستم تحریک ژنراتور چیست؟

به سیستمی که ‌شار رو به وسیله عبور جریان در سیم پیچ تولید ‌می‌کنه، سیستم تحریک ژنراتور گفته میشه. در واقع این سیستم جریان رو در روتور القا ‌می‌کنه. از این سیستم به دلیل قابلیت اطمینان در همه‌ی شرایط، سهولت کنترل و نگهداری، پایداری و عکس العمل سریع به شرایط گذرا استفاده میشه. سیستم تحریک از مهم‌ترین قسمت‌های اون محسوب میشه.

این سیستم، ژنراتور برق رو در ناحیه‌ی امن نگه ‌می‌داره. اهمیت سیستم تحریک به خصوص در نیروگاه‌ها که نیاز به پایداری بیشتر میشه، مشخص میشه. سیستم تحریک باید بتونه در مقابل اغتشاشات گذرا عکس العمل نشون بده. انواع سیستم تحریک شامل سیستم‌های تحریک جریان مستقیم، سیستم‌های تحریک جریان متناوب و سیستم‌های تحریک جریان استاتیک میشه.

ژنراتورها از دو قسمت متحرک و ثابت تشکیل شدن. به قسمت متحرک رتور و به قسمت ثابت استاتور میگن. استاتور بخش بیرونی و روتور بخش داخلی رو تشکیل میده. اونها رو بر حسب گرداننده روتور اونها به دو دسته‌ی توربوژراتورها و هیدروژنراتورها تقسیم ‌می‌کنن. در توربوژنراتورها وسیله‌ی گرداننده، توربین بخاره و در هیدروژنراتورها وسیله‌ی گرداننده‌ی روتور، توربین آبیه. توربین بخار نسبت به توربین آبی از سرعت گردش بالاتری برخوردار هستن.

ژنراتورها رو بر حسب توان تولیدی و مکانی که از اونها استفاده میشه به سه دسته‌ی خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی تقسیم بندی می‌کنن. توان تولیدی انواع خانگی ۲ تا ۸ کیلووات، نیمه صنعتی ۷ تا ۱۵ کیلووات و توان تولیدی انواع صنعتی تا ۱۲۰۰ کیلووات هم ‌می‌رسه.

دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتور از ترکیب موتور دیزل و ژنراتور ساخته شده. همونطور که  قبلا گفتیم مولدهای الکتریکی به یک قسمت متحرک نیاز دارن. در دیزل ژنراتور ، موتور دیزل انرژی مکانیکی مورد نیاز رو تامین میکنه. از دیزل ژنراتور وقتهایی که دسترسی به برق شهری وجود نداره یا برای تامین برق اضطراری استفاده ‌می‌کنن.

ژنراتور برق

مزایا و معایب دیزل ژنراتور

مزایا
  • ۱. سوخت کمتری مصرف ‌می‌کنن و از این لحاظ به صرفه‌تر هستن.
  • ۲. سوخت ارزان و در دسترس
  • ۳. استهلاک کمتر و طول عمر بیشتر
معایب
  • ۱. به نسبت سایر انواع قیمت بالاتری دارن.
  • ۲. به خاطر سوختی که استفاده ‌می‌کنن، آلاینده محیط زیست هستن.
  • ۳. یکی از اشکالات اون ، آلودگی صوتی بسیار زیادیه که تولید ‌می‌کنه.

کانوپی دیزل ژنراتور چیست؟

ژنراتور سروصدای زیادی ایجاد ‌می‌کنه که باعث آلودگی صوتی زیادی میشه. مثلا اگر در یک بیمارستان از اونها استفاده بشه، صدای زیاد مشکلات بسیاری رو به وجود میاره. برای کم کردن این سروصدا از کانوپی استفاده ‌می‌کنن. کانوپی در واقع همون محفظه‌ی دیزل ژنراتوره و به عنوان یک عایق صوتی عمل ‌می‌کنه. کانوپی علاوه بر اینکه به عنوان عایق صوتی عمل می کنه، باید در برابر شرایط محیطی هم مقاوم باشه.
دیزل ژنراتور رو بر حسب کاربرد به انواع مختلفی تقسیم بندی ‌می‌کنن:
  • اضطراری:

وقتی که برق شهری قطع میشه، به صورت خودکار برق مورد نیاز رو تامین ‌می‌کنه. این مولد همونطور که در اول مقاله به اون اشاره کردیم برای استفاده در بیمارستان‌ها و آسانسورها خیلی استفاده میشه.

  • پایه:

از این نوع در مکان‌هایی که به طور موقت به برق نیاز دارن، استفاده ‌می‌کن. مثل اردوگاه‌ها و نمایشگاه‌ها

  • دائم:

برای تولید توان پیوسته در نیروگاه‌ها یا برق سراسری از این نوع ژنراتورها استفاده ‌می‌کنن.

  • چند منظوره
همونطور که دیدیم، برای کاربردهای مختلف خانگی و صنعتی از ژنراتورها در سطح وسیعی استفاده میشه. تحمل قطعی چند ساعته ی برق، شاید برای ما خیلی هم سخت نباشه. اما اهمیت اونها بیشتر در جاهایی معلوم میشه که قطعی برق باعث اتفاقات خطرناک یا خوابیدن خط تولید در کارخونه‌ها میشه. قیمت ژنراتور نیز مسأله قابل اهمیتی در تصمیم گیری برای انتخاب و استفاده است.
انواع مختلفی از ژنراتور کوچک با توان‌های تولیدی مختلف وجود داره. شما با توجه به اینکه در کجا و چه مقدار ‌می‌خواید از ژنراتور استفاده کنید، باید مولد مناسب خورتون رو انتخاب کنید. برقیار خدمات نصب ژنراتور رو انجام میده. اگر شما به ژنراتور نیاز دارید، ‌می‌تونید با ما تماس بگیرید. ما به شما میگیم که کدوم نوع برای شما مناسبه و اون رو برای شما نصب ‌می‌کنیم.
تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹