ژنراتور برق

تاریخ: ۲۴ تیر ۱۳۹۸

Share on twitter
Share on telegram

چند توصیه طلایی درباره ژنراتور برق و کاربردهای خانگی آن

تولید، انتقال و توزیع سه موضوع حیاتی در صنعت برق است ک هر کدام دارای جایگاه و اهمیت خاص خود است؛ در این مقاله بر آن هستیم تا هم با ژنراتور برق که در قسمت تولید قرار دارد و هم با کاربردهای خانگی آن بیشتر آشنا شویم.

آیا تا به حال شده است اندکی پلک روی هم گذاشته و دنیا را بدون نور و روشنایی تصور نمایید؟ ظلمت و تاریکی کل هستی را پوشانده و جهان رختی سیاه به تن خواهد نمود. حتی تصور آن هم وحشتناک بوده و مو به تن آدمی سیخ میکند.

دنیای بدون برق و انرژی الکتریکی دقیقا به همین صورت و شاید حتی ترسناک تر از این هم باشد چراکه علاوه بر روشنایی، قسمت اعظم زندگی ما وابسته به این موهبت بزرگ خدادادی است. برای آنکه چراغ ، یخچال، آسانسور و … منازلمان روشن گردد، الکترون ها مسیر و فرآیندهای پیچیده ای را طی مینمایند تا انرژی بخش زندگی ما شوند.

تولید برق از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

همانطور که در ابتدا گفته شد صنعت برق دارای سه بخش اساسی است که عبارتند از: تولید، انتقال و توزیع. تولید برق در نیروگاه ها صورت گرفته و از طریق خطوط انتقال به نزدیکی شهرها و محل های مصرف انتقال یافته و در نهایت از طریق شبکه توزیع برق به مشترکین و به منازل ما میرسد.

نیروگاه ها بر اساس منابع اولیه تامین کننده انرژی به دو دسته نیروگاه های با منابع تجدیدناپذیر و نیروگاه  های با منابع تجدیدپذیر تقسیم میشوند. از نیروگاه های فسیلی میتوان به نیروگاه های زغال سنگ، مازوت، گاز طبیعی و … اشاره کرد.

نیروگاه تجدیدپذیر هم شامل نیروگاه خورشیدی، نیروگاه بادی، نیروگاه آبی و … است ژنراتور برق اساسی ترین بخش نیروگاه های تولید برق بوده و نبودِ آن به معنای عدم تولید انرژی الکتریکی است. انرژی مکانیکی لازم برای ژنراتور برق در نیروگاه های فسیلی از احتراق سوخت ها حاصل شده و این انرژی جنبشی دریافتی به وسیله ژنراتور به انرژی الکتریکی تبدیل میگردد.

ژنراتور برق چیست ؟

ژنراتور برق دستگاهی است که انرژی جنبشی را تبدیل به انرژی الکتریکی مینماید. منبع حرکتی نیز از توربین بخار، توربین گازی، توربین آبی، موتور احتراق داخلی، توربین بادی و … تامین میگردد.

اولین ژنراتور برق توسط یک دانشمند انگلیسی به نام فارادی و در سال ۱۸۳۱ میلادی اختراع شد؛ پس از آن با پیشرفت های فوق العاده ای که در این زمینه به تحقق پیوست ژنراتور برق به قلب نیروگاه های تولید برق بدل گشته و واقعا نمیتوان تصور نمود که  اگر جناب فارادی این دستگاه ارزشمند را اختراع نمیکرد چه بر سر بشریت آمده بود.

۱. انواع ژنراتور برق

ژنراتورها بر اساس شکل موج خروجی به دو دسته مستقیم (DC) و متناوب (AC) تقسیم میشوند. شکل موج خروجی نوع مستقیم ثابت است در حالی که نوع متناوب آن دارای شکل موج سینوسی در خروجی است. از منظری دیگر ژنراتورها به دو دسته تکفاز و سه فاز تقسیم میشوند. اما این دسته بندی ها بیشتر برای ژنراتورهای نیروگاهی کاربرد داشته و ژنراتور برق خانگی دارای دسته بندی خاص خود است.

۲. ژنراتور برق خانگی

ژنراتور خانگی یک ژنراتور برق کوچک است که در اصطلاح عام تحت عنوان موتور برق نیز شناخته میشود. عملکرد ژنراتور برق خانگی یا همان موتور برق بسیار شبیه دیزل ژنراتورها بوده ولیکن به لحاظ اندازه و ظرفیت در مقیاس های کوچکتری ساخته میشوند. موتور برق ها در گام اول انرژی شیمیایی ذخیره شده در سوخت را به انرژی مکانیکی و در ادامه، آلترناتور (ژنراتور) موجود، این انرژی مکانیکی را تبدیل به الکتریسیته مینماید.

انواع ژنراتور برق خانگی (بر اساس سوخت مصرفی)

موتورهای برق بر اساس نوع سوخت مصرفی به سه دسته کلی تقسیم بندی میشوند:

بنزینی:

سوخت این موتورها بنزین بوده و عمدتا تا توان های ۲۰ کیلووات در بازار موجود هستند. این موتورها به دلیل دی اکسید کربنی تولید میکنند برای فضاهای باز مناسب بوده و جهت استفاده در محیط های بسته چندان قابل توصیه نبوده و در صورت استفاده نیز به هیچ وجه دودکش را فراموش ننمایید.

دیزلی:

دیزل ژنراتور خانگی با استفاده از گازوئیل کار کرده و بیشتر در ژنراتور خانگی با توان های بالا استفاده میشود.

گازی:

ژنراتور برق گازی بر اساس گاز کار کرده و جالب است که بدانید قابل وصل به گاز شهری نیز هستند از همین روی روز به روز بر تعداد این موتور برق ها در کشورمان افزوده میشود. همچنین این موتورها کم مصرف تر از دو نوع فوق بوده و آلودگی کمتری نیز تولید مینماید. علاوه بر این هزینه های این موتورها نسبت به موتورهای بنزینی کمتر و طول عمرشان نیز بیشتر است.

انواع ژنراتور برق خانگی (بر اساس محل نصب)

ژنراتور برق خانگی دارای تقسیم بندی دیگری نیز هستند و به سه دسته کلی زیر تقسیم میشوند:

ژنراتورهای ثابت:

 این ژنراتورها به صورت ثابت در یک محل نصب شده و عمدتا نیز دارای سوئیچ ATS هستند. این ژنراتورها توانی حدود ۲ تا ۲۰ کیلووات دارند.

قابل حمل (Portable):

ژنراتورهای قابل تحمل در محدوده توانی ۳ تا ۱۰ کیلووات در بازار موجود بوده و نسبت به مدل قبلی بسیار ارزانتر بوده و بیشتر برای کاربردهای سیار، دستفروش ها و … مناسب است.

سامسونتی:

این موتور برق ها بسیار سبک بوده و برای کاربردهایی نظیر کمپینگ و … قابل استفاده است. توان نامیاین ژنراتورهای برق خانگی، تقریبا بین ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ وات است.

نکات خرید ژنراتور خانگی

جهت خرید ژنراتور خانگی باید به برخی نکات مهم توجه نمود:

انرژی مورد نیاز:

تخمین دقیق انرژی مورد نیاز اولین گام جهت خرید ژنراتور است. جهت برآورد انرژی مورد نیاز، ابتدا لیستی همانند لیست زیر تهیه نمایید.

ردیفنام تجهیزتوان تجهیز (وات)تعداد تجهیزمدت زمان روشن بودن (ساعت)انرژی مورد نیاز (وات ساعت)
۱تلویزیون۵۰۱۵۲۵۰
۲لامپ۲۰۴۳۲۴۰
۳و …
پس از آماده شدن لیست فوق و برآورد انرژی کلی، میتوانید توان لازم موتور برق را محاسبه نمایید.

تعیین بودجه:

قیمت ژنراتور برق خانگی با توجه به توان، نوع سوخت، قابل حمل بودن یا نبودن و … متفاوت بوده و باید ژنراتوری را انتخاب نمایید که با بودجه شما سازگار باشد.

بهره برداری:

نکته مهم دیگر به هنگام خرید، مباحث بهره برداری است؛ به عنوان مثال شما باید بدانید که ژنراتورهای گازی برای محیط های بسته چندان مناسب نیستند.

کیفیت:

برندهای مختلفی در بازار موجودند و بسته به کیفیتشان دارای قیمت های مختلفی نیز هستند. سعی نمایید برندی را انتخاب نمایید که تمامی نیازهای شما را مرتفع نماید از قیمت گرفته تا کیفیت.

بهترین ژنراتور برق ، ژنراتوری است که متناسب با نیازها و خواسته شما بوده و شما میتوانید با اولویت بندی موارد فوق، ژنراتور مد نظر خود را انتخاب نمایید. به عنوان مثال شاید برای شخصی قیمت در درجه اول اهمیت بوده و دنبال ارزانترین برند موجود در بازار باشد یا در مقابل شاید شخصی باشد که کیفیت را عامل اصلی انتخاب دانسته و به سراغ معروفترین و با کیفیت ترین برندها برود.

برندهای موجود در بازار

از مهم ترین برندهای موجود در بازار میتوان به سازندگان زیر اشاره نمود:

 • رونیکس
 • هوندا
 • هیوندای
 • کامینز
 • گرین پاور
 • دوو
 • کیپور
 • آروا
 • و ...

قیمت ژنراتور برق

قیمت ژنراتور برق به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از:
 • توان نامی
 • سازنده
 • تکنولوژ به کار رفته
 • و ...

حدود قیمتی ژنراتور برق خانگی را با توجه به معیار های ذکر شده و تغییرات و نوسانات ارزی و از طریق وبسایت های فروشندگان و تامین کنندگان این کالا می توان به راحتی دریافت کرد.

در این مقاله سعی شد توضیحات قابل توجهی درباره ژنراتور برق برای مصرف خانگی و غیر خانگی داده شود تا با چشمان بازتر و آگاهی بیشتر به خرید و فروش ژنراتور برق خود بپردازید. در صورتی که نیاز به مشاوره در این زمینه یا سرویس و نگهداری ژنراتور داشتید، حتما با کارشناسان برقیار (از طریق فرم یا تلفن) در تماس باشید.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹