هوشمند سازی ساختمان چیست و چه مزایایی دارد؟ (قسمت دوم)

در قسمت قبل هوشمندسازی ساختمان را معرفی کردیم و از قابلیت‌ها و امکاناتی که این سیستم در اختیار شما و ساختمان قرار‌ می‌دهد، صحبت کردیم. در این قسمت‌ می‌خواهیم درباره انواع روش‌ها و سیستم‌های هوشمندسازی ساختمان و مزایایی که این سیستم دارد، بیشتر بگوییم. اگر امکاناتی که هوشمندسازی ساختمان برای شما فراهم‌ می‌کند برایتان جذاب بوده و‌ می‌خواهید درباره این سیستم بیشتر بدانید، این قسمت را مطالعه کنید.

هوشمندسازی ساختمان

پیشینه سیستم هوشمند سازی ساختمان

انسان‌ها همیشه به دنبال این بوده اند که انجام کارهای خود را بر عهده دستگاه‌ها بگذارند و به این طریق آسایش و رفاه بیشتری برای خود فراهم کرده و در زمان و انرژی خود صرفه جویی کنند. این موضوع سبب پیدایش زندگی مدرن شده است و تا حدی پیش رفته که حتی کوچترین کارهای روزمره را هم‌ می‌توان اتوماتیک کرد. اولین دستگاه هوشمند بین سال‌های 1966 و 1967 به نام ECHO IV ساخته شد. این دستگاه امکان ذخیره دستور غذا و لیست خرید را داشت و همچنین توانایی محدودی در کنترل لوازم خانه داشت.

بعد از ECHO IV پروتکل X10  در سال 1975 معرفی شد که برای انتقال اطالاعات از امواج رادیویی استفاده‌ می‌کرد. استفاده از این سیستم همچنان رواج  دارد. برای نصب این سیستم نیازی به سیم کشی وجود ندارد. بنابراین در مواردی که امکان سیم کشی وجود ندارد و در ساختمان‌هایی که ساخت آنها پایان یافته، کاربرد دارد. این سیستم هوشمندسازی ساختمان بیسیم به صورت ماژول‌های مستقل بوده و بنابراین امکان افزایش و کاهش تعداد این ماژول‌ها وجود دارد. همچنین استفاده و نصب آن بسیار راحت است. در سیستم X10 امکان روشن و خاموش کردن و کنترل وسایل و کم و زیاد کردن روشنایی و با استفاده از ریموت و خط تلفن و ایجاد زمان بندی و برنامه ریزی وجود دارد.

پیشرفت بعدی در زمینه هوشمندسازی ساختمان در سال 1990 با معرفی KNXتوسط انجمن استاندارسازی اروپا صورت گرفت. این سیستم امکان اتوماسیون یا کنترل تجهیزات و روشنایی را از راه دور یا با استفاده از ریموت و سناریوسازی را فراهم‌ می‌کند. پروتکل KNX از بسترهای شبکه IP استفاده‌ می‌کند و سرعت بالایی در دریافت و ارسال اطلاعات دارد. برای استفاده از سیستم KNX ضروری است در هنگام نقشه کشی ساختمان تجهیزات آن در نظر گرفته شود. این سیستم در حال حاضر محبوب‌‌ترین پروتکل هوشمندسازی ساختمان بوده و استفاده از آن همچنان رو به افزایش است.

اجزاء BMS سیستم هوشمندسازی ساختمان

سیستم هوشمندسازی ساختمان هم مانند هر سیستم دیگری از دارای سه بخش ورودی، پردازشگر و خروجی است. ورودی این سیستم توسط حسگرهایی که شرایط محیطی و اطلاعات را از محیط دریافت‌ می‌کنند، اطلاعاتی که از طریق اینترنت و به روزرسانی‌ها از راه دور توسط کاربران انجام‌ می‌شود یا برنامه ریزی‌های دستی کاربران دریافت‌ می‌شود. حسگرها انواع مختلفی داشته و از روش‌های گوناگون شرایط را تشخیص‌ می‌دهند. مانند: حسگر‌های دود و آتش، از طریق دوربین‌های مداربسته، از طریق حرکت و لرزش، با استفاده از تغییرات در کیفیت و فشار هوا و … .

اطلاعات دریافت شده توسط حسگرها و ورودی‌ها در بخش پردازشگر سیستم هوشمند یعنی بخش کنترل ساختمان(BCS) تحلیل و پردازش شده و در نهایت بر اساس این اطلاعات و برنامه ریزی‌هایی که توسط کاربر انجام شده، تغییرات لازم در خروجی مانند تغییرات دما، روشنایی، خاموش و روشن شدن دستگاه‌ها و … اعمال‌ می‌شود. یعنی در واقع بر اساس تنظیماتی که شما ایجاد کرده اید و شرایط مطلوب شما، اگر شرایط دریافتی از حسگر‌ها متفاوت باشند، پس از پردازش اطلاعات، دستور تغییر به سیستم داده شده و تغییرات در جهت رسیدن به شرایط مطلوب، اعمال‌ می‌شود.

برای مثال فرض کنید دمای دلخواه شما در فصل زمستان 25 درجه سانتیگراد است و شما این دما را در سیستم گرمایشی هوشمند وارد کرده اید. اگر دما پایین‌‌تر از 25 درجه باشد، حسگر دما که دائما در حال ارسال اطلاعات به بخش پردازش سیستم است، با اعلام دمای پایین‌‌تر پردازشگر سیستم را متوجه عدم تطابق شرایط دمایی محیط با شرایط مطلوب کرده و در مرحله بعد دستور روشن شدن سیستم گرمایشی به خروجی سیستم هوشمند داده شده و دما به مقدار مطلوب خواهد رسید.

وضعیت کنونی و پیش‌بینی آینده هوشمندسازی ساختمان

شرکت سامسونگ اعلام کرده بود که تا سال 2020 در همه محصولات تولیدی خود IOT یا اینترنت اشیا را اجرا کرده و همه محصولات را به یکدیگر متصل‌ می‌کند. بنابراین افراد با استفاده از ریموت یا از راه دور‌ می‌توانند همه محصولات خانگی خود را کنترل کنند و به این ترتیب به راحتی و بدون صرف انرژی زیادی دستگاه‌های هوشمند را مدیریت کنند. هم اکنون شرکت‌های سامسونگ، اپل، شیاومی و … بسیاری از محصولات خود را مجهز به اینترنت اشیا کرده‌اند و گام‌های بلندی را در زمینه هوشمندسازی ساختمان برداشته‌اند.

پیش‌بینی شده که تا سال 2022 سیستم‌های هوشمند توانایی تشخیص احساسات شما را پیدا کنند و با استفاده از این توانایی با توجه به وضعیت احساسی شما شرایط را برای شما تغییر دهند. برای مثال در صورت استرس با پخش کردن موسیقی آرامش بخش حال شما را بهبود‌ می‌دهند یا وقتی که سرحال نیستید با تعریف کردن جوک یا پخش یک فیلم طنز سعی در بهبود حال و روز شما خواهند داشت.

حتما شما هم پیش‌بینی های انجام شده درباره نقش ربات‌ها در زندگی آینده بشرو محول شدن بسیاری از کارها بر عهده آنان را شنیده‌اید. شاید کمی ترسناک به نظر برسد. اما تا سال 2040 ربات‌ها به قدری پیشرفت خواهند کرد که به نوعی دستیار شما در انجام کارهای مختلف در خانه خواهند شد و شما‌ می‌توانید به راحتی کارهای خود را به آنها بسپارید. به نظر‌ می‌رسد با توجه به تمایل بشر به کاهش مصرف انرژی و نقش سیستم هوشمندسازی ساختمان در کاهش مصرف انرژی، رواج این سیستم اجتناب ناپذیر است.
هوشمندسازی ساختمان

سخن آخر

چندین سال قبل امکاناتی که با استفاده از هوشمندسازی ساختمان برای ما فراهم‌ می‌کند، فقط در فیلم‌های تخیلی دیده‌ می‌شد و برای همه افراد، چیزی بیش از یک رویا نبود. اما با پیشرفت تکنولوژی این رویا به واقعیت تبدیل شده‌است و در بسیاری از ساختمان‌های مسکونی یا اداری برای کنترل تجهیزات از آن استفاده می‌شود.

خانه‌های هوشمند و هوشمندسازی ساختمان در ایران در حدود 10 سال سابقه دارد. اما رواج  و استفاده از آن در ساختمان‌ها رو به افزایش بوده و با توجه به مزایای آن، قطعا این روند ادامه پیدا خواهد کرد. شما‌ می‌توانید سوالات خود را در زمینه هوشمندسازی ساختمان ، آموزش هوشمندسازی ساختمان ، روش‌های آن و … با ما در میان بگذارید تا در مقالات بعدی برقیار به سوالات شما پاسخ دهیم. برقیار، یار برقی شما.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹