هوشمندسازی ساختمان چیست و چه مزایایی دارد؟ (قسمت اول)

یکی از کارهایی که برای جلوگیری از دزدی هنگام خروج از منزل انجام‌ می‌دهیم این است که روشنایی یکی از اتاق‌های خانه را روشن بگذاریم. اما این کار چندان منطقی نمی رسد. با توجه به طولانی بودن زمان روشن بودن چراغ و عدم تغییر در وضعیت آن، حدس زدن اینکه شما در خانه نیستید خیلی کار سختی نیست. چاره چیست؟ اگر‌ می‌توانستید روشنایی منزلتان را هر چند وقت یکبار از دور روشن و خاموش کنید، احتمال وقوع دزدی تا حد زیادی کاهش‌ می‌یافت. اما چطور‌ می‌توان این کار را انجام داد؟ تنها یکی از مزایای هوشمندسازی ساختمان حل کردن این مشکل است.

چند وقتی است که بحث bms هوشمندسازی ساختمان بر سر زبان‌ها افتاده و مزایای بسیاری را برای آن بر‌ می‌شمارند. ابزار‌ها و کارهایی که قبلا به صورت دستی انجام‌ می‌شد، حالا جای خود را به دستگاه‌های هوشمند داده‌اند. هوشمندسازی ساختمان از جمله پیشرفت‌هایی است که انجام بسیاری از کارها را در ساختمان راحت‌‌تر کرده است.با استفاده از سیستم هوشمندسازی ساختمان بسیاری از کارهای روزمره و عادی را‌ می‌توان به این سیستم سپرد و به این ترتیب در زمان و انرژی صرفه‌جویی کرد. مهم‌‌ترین مزیتی که برای هوشمندسازی ساختمان‌ می‌توان نام برد،  افزایش امنیت ساختمان است. هوشمندسازی ساختمان در بسیاری از منازل مسکونی، اداری، تجاری و … کاربرد دارد و با توجه به مزایای آن استفاده آن رو به افزایش است. در این مقاله درباره هوشمند سازی ساختمان و مزایای آن در دو قسمت صحبت‌ می‌کنیم.

هوشمند سازی ساختمان چیست و چه کاربردی دارد؟

هوشمندسازی ساختمان به معنای اتوماتیک کردن بسیاری از عملیات‌هایی است که در حالت عادی باید آنها را به صورت دستی انجام داد. سیستم هوشمندسازی ساختمان در چهار بخش اتوماسیون ساختمان، ایمن سازی ساختمان، سیستم‌های مدیریت ساختمان و ارتباطات به کمک ما‌ می‌آید. با هوشمندسازی ساختمان بین همه ی اجزاء موجود در ساختمان ارتباط و اتصال برقرار شده و شما با استفاده از یک ریموت‌ می‌توانید به راحتی آنها را کنترل کرده و همچنین‌ می‌توانید از راه دور بر وضعیت آنها نظارت داشته یا آنها را خاموش و روشن کنید.

دمای دلخواه و مناسب برای شما چیست؟ بعضی‌ها گرمایی و بعضی‌ها سرمایی هستند. هوشمندسازی ساختمان به شما این امکان را‌ می‌دهد که شرایط را برای خود مطلوب و مناسب کنید. شما‌ می‌توانید به راحتی برای هر یک از اتاق‌ها دمایی معین تعریف کنید. همچنین به راحتی‌ می‌توانید سیستم‌های گرمایش و سرمایش را از راه دور کنترل کنید. برای مثال در یک روز سرد زمستانی که دلتان‌ می‌خواهد سریعا وارد مکانی گرم شوید،‌ می‌توانید قبل از رسیدن به منزل سیستم گرمایشی را روشن کنید. به این ترتیب تا زمان رسیدن شما دمای خانه به دمای مطلوب خواهد رسید.

سرگرم کار هستید و یادتان‌ می‌رود که سریال مورد علاقه تان را تماشا کنید؟ بله باز هم هوشمندسازی ساختمان بیسیم به کمک شما‌ می‌آید.‌ می‌توانید تنظیم کنید که تلویزیون سر ساعتی مشخص روشن شود و طبیعتا شما سریال یا برنامه مورد علاقه‌تان را از دست نخواهید داد.‌ می‌توانید برای خانه خود سناریو تعریف کنید. به این صورت که سر ساعت معینی ساعت شما زنگ بزند و شما را بیدار کند، صبحانه‌تان سر ساعت معینی گرم شود، یک آهنگی که شما را سرحال‌ می‌آورد پخش شود و …

این‌ها فقط چند امکانی بود که هوشمندسازی ساختمان برای شما فراهم‌ می‌کند. به طور خلاصه هوشمندسازی ساختمان به نوعی اتصال را بین تمام وسایل خانه برقرار کرده و شما‌ می‌توانید همه وسایل خانه را به آسانی توسط یک گوشی هوشمند یا ریموت کنترل کنید. از قابلیت‌هایی که هوشمندسازی ساختمان برای شما فراهم‌ می‌کند،‌ می‌توان موارد زیر را برشمرد:

کنترل سیستم روشنایی و تنظیم روشن شدن آن بر مبنای حضور افراد در مکان‌های مختلف یا در ساعاتی معین
استفاده از دوربین مداربسته و قابلیت نظارت بر مکان‌های مختلف از راه دور
آبیاری خودکار گیاهان
هوشمندسازی سیستم گرمایشی و سرمایشی
سیستم اطفای حریق هوشمند
نصب سیستم‌های امنیتی و کنترل تردد هوشمند
مدیریت پارکینگ با نمایش تعداد جای پارک و ثبت ورود و خروج
کنترل در و پنجره
و …
هوشمندسازی ساختمان

مزایای هوشمندسازی ساختمان

به طور کلی با توجه به قابلیت‌های سیستم هوشمند، هوشمندسازی ساختمان چندین مزیت برای خانه یا محل کار شما خواهد داشت. که این مزایا در ادامه شرح داده خواهد شد.

هوشمندسازی ساختمان باعث صرفه جویی در مقدار انرژی خواهد شد. در یک خانه هوشمند، سیستم روشنایی، گرمایش و سرمایش و … در صورت نیاز و با توجه به شرایط محیطی و شرایط تعریف شده به کار‌ می‌افتند. در نهایت این روش، باعث کاهش هدر رفت انرژی‌ می‌شود.

مزیت دیگر آن بالا رفتن امنیت است. برای مثال با نصب سیستم هوشمند برای کنترل تردد می‌توانید از ورود افراد ناشناس به ساختمان جلوگیری کنید. همچنین با نصب سیستم هوشمند ضد حریق از وقوع حوادث آتش سوزی جلوگیری می‌شود یا در هنگام وقوع خطر تجهیزات گاز و برق و آب قطع می‌شود.

بالا رفتن رفاه از جمله مزایایی است که هوشمندسازی ساختمان برای شما فراهم‌ می‌کند. شما بسیاری از کارهای روزمره و کارهایی که از روی عادت انجام‌ می‌دهید، مثل باز کردن در و پنجره، بالا کشیدن پرده، روشن و خاموش کردن لامپ‌ها و …. را‌ می‌توانید به این سیستم بسپارید.

شما‌ می‌توانید با هوشمندسازی ساختمان خود، خانه یا محل کار را در هر جایی که باشید کنترل کنید.‌ می‌توانید دستگاه‌ها و وسایل برقی را خاموش و روشن کنید یا از امنیت ساختمان خود مطمئن شوید.

هزینه‌های شما در بلندمدت کاهش پیدا‌ می‌کند. چرا که به دلیل عملکرد بهینه دستگاه ها، کمتر خراب شده و طول عمر آنها بیشتر‌ می‌شود. به علاوه کاهش مصرف انرژی هم هزینه‌های شما را کاهش خواهد داد.
با توجه به قابلیت کنترل و گزارش‌گیری از تجهیزات و دستگاه‌ها می‌توانید از خرابی و عیب‌های به وجود آمده در آنها آگاه شده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به آنها رسیدگی کرده و از بروز مشکلات بزرگتر جلوگیری کنید.
هوشمندسازی ساختمان
سخن آخر

هوشمندسازی ساختمان در راستای فراهم آوردن راحتی و آسایش بیشتر بوده و این روزها مزایای آن بیش از پیش آشکار شده است. در قسمت اول این مقاله بیشتر به معرفی هوشمندسازی ساختمان و کاربردها و قابلیت‌هایی که این سیستم برای ساختمان‌ها فراهم‌ می‌کند، صحبت کردیم. برای اینکه درباره انواع سیستم‌های هوشمندسازی ساختمان بیشتر بدانید، قسمت بعدی این مقاله را مطالعه کنید.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹