نکات تعمیر ژنراتور

تاریخ: ۷ شهریور ۹۸

Share on twitter
Share on telegram

رعایت برخی نکات هنگام تعمیر ژنراتور

سری که درد می‌کند را دستمال می‌بندند، دست و پایی که شکسته را گچ می‌گیرند، اما ژنراتوری که سوخته را می‌بایست فاتحه‌اش را خواند! البته می توان آن را تعمیر کرد ولی هزینه‌اش آنقدر بالاست که به اندازه یک ژنراتور جدید آب می‌خورد. پس چنانچه می‌خواهید به نگهداری یا تعمیر ژنراتور بپردازید که مانع خرابی های بزرگ شود، ادامه مطالب را از دست ندهید.

همچنین اگر می‌خواهید آشناییتان نسبت به ژنراتور افزایش پیدا کند، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” با ژنراتور برق، حتی خورشید را شب‌ها می‌بینیم! ” را مطالعه نمایید.

اکنون وقت آن است ببینید برای راه اندازی و تعمیر ژنراتور ، چه اقداماتی لازم است.

تعمیر ژنراتور

قبل از تعمیر ژنراتور ، آن را صحیح نصب کنید!

ساده ترین و پیش پا افتاده ترین کاری که می توانید انجام دهید تا به مرحله تعمیر ژنراتور نرسید، نصب صحیح همراه با رعایت نکات ایمنی است. لذا برای انجام چنین اموری، باید از افراد کاربلد و متخصص استفاده نمایید. درست است که خیلی از ماها همه فن حریف هستیم و برای نجام کارها سعی می‌کنیم خودمان وارد کار شویم، اما ژنراتور برق نه با من شوخی دارد نه با شما! حضور افراد غیر متخصص، ممکن است باعث برق گرفتگی، سوختگی و آتش سوزی گردد، پس مراقب باشید!

تعمیر ژنراتور

راستی گفتیم همه فن حریف! اگر شما جزو همین دسته از افرادید، مقاله ” آموزش تعمیر ماشین لباسشویی برای آقایان همه‌­فن حریف! ” حتما به کارتان می آید.

ژنراتور برق در کنار نصب، نیازمند نگهداری اصولی و استفاده صحیح است. هرشخصی که از ژنراتور استفاده می کند، باید نحوه کارکردن با آن را هم بداند، زیرا این دستگاه در اکثر اوقات در حال فعالیت است و عدم شناخت کافی نسبت به آن، شما را وارد مرحله تعمیر ژنراتور خواهد کرد.

اگر می‌خواهید به تعمیر ژنراتور دچار نشوید، نکات زیر را رعایت فرمایید.

 • ژنراتور را در محیط های مرطوب قرار ندهید.
 • تعویض روغن به موقع سبب افزایش طول عمر دستگاه می‌شود.
 • دستگاه فوق، مستلزم سرویس دوره ای ست که همین امر موجب می‌شود شما به مدت ۳ سال نیاز به تعمیر ژنراتور نداشته باشید. ( در مقاله " آموزش سرویس ژنراتور در ۸ دقیقه " مفصل پیرامون این موضوع توضیح داده ایم)
 • تمیز نگه داشتن آن، یکی از مهمترین نکاتی ست که باید رعایت کنید.
 • بهتر است ژنراتور را در هوای پاک نگهداری کنید تا موتور آن خنک بماند.
 • سعی کنید با استفاده از تهویه هوا، خنک کننده و دمنده هوا، دمای موتور را ثابت نگه دارید. افزایش دما باعث سوختگی یا خاموش شدن موتور می‌شود.
 • از توانایی بار تحملی دستگاه به خوبی مطلع باشید تا فشار بیش از حد به ژنراتور وارد نشود.
 • استفاده از کیت های خاموش کننده باعث می شود شما کمتر به تعمیر ژنراتور رو بیاورید، زیرا باعث جلوگیری از خرابی می‌گردد.
 • از کابل هایی استفاده کنید که کارایی دستگاه را افزایش دهند.
 • بهتر است برای کار با ژنراتور، دانش مکانیکی خود را افزایش دهید.
تعمیر ژنراتور

محل نصب یا تعمیر باید چگونه باشد؟

 سعی کنید محل مورد نظر را طوری در نظر بگیرید که علاوه بر دسترسی راحت، تعمیر ژنراتور و سرویس دوره ای آن به سهولت و با رعایت نکات ایمنی صورت گیرد. زیرا باید این را در نظر بگیرید که در شرایط مختلف، دستگاه شما نیاز به تعمیر و بررسی پیدا خواهد کرد که در دسترس نبودن آن، اقدامات شما را دشوار می‌سازد.

همانطور که پیشتر هم گفتیم، تعمیر ژنراتور باید در محلی انجام شود که یا فضا باز باشد یا اگر بسته است، تهویه هوا در آن تعبیه شده باشد.

تهویه هوا دو حسن مهم دارد:

۱) گازهای سمی‌ای که حین تعمیر ژنراتور از دستگاه خارج می‌شوند، از محیط بیرون رفته و هوای سالمی را برای شما فراهم می کند.

۲) سبب افزایش طول عمر موتور می‌شود.

تعمیر ژنراتور
تعمیر ژنراتور

۱) ژنراتور دیزل همواره با آلودگی صوتی همراه بوده و صداهای زیادی از خود تولید می‌کند. شما می‌توانید در هنگام تعمیر ژنراتور دیزل از یک کاور استفاده کنید تا صدای دستگاه کاهش پیدا کند.

۲) مراقب مخزن سوخت، هنگام تعمیرات ژنراتور باشید زیرا سوخت دیزل ژنراتورها نسبتا خطرناک بوده و رعایت نکردن نکات ایمنی، با آتش سوزی همراه خواهد بود.

۳) در هنگام تعمیر دیزل ژنراتور حتما به فیلتر هوای دستگاه توجه فرمایید. تعویض به موقع آن باعث افزایش طول عمر ژنراتور می‌گردد. عدم تعویض فیلتر هوا سبب گرم شدن دستگاه شده و ممکن است باعث سوختن موتور گردد.

۴) فیلتر روغن ژنراتور همانند فیلتر روغن اتوموبیل می‌بایست بررسی شود تا در صورت نیاز، تعویض گردد.

۵) توصیه می‌شود از فیلتر و آبگیر گازوئیل در هنگام تعمیر استفاده نمایید. این امر سبب رفع آلاینده های جامد و مایع شده و باعث افزایش فرکانس در زمان زیر بار رفتن می‌گردد.

۶) برای جلوگیری از احتراق و آتش سوزی، از ضد یخ مناسب استفاده نمایید.

۷) سرویس دوره ای سبب می شود هنگام تعمیرات ژنراتور دیزل ، هزینه های کمتری پرداخت کنید. زیرا بی توجهی به این امر سبب می شود بعضی از قطعات دستگاه از کار افتاده که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، جایگزین کردن قطعات به اندازه یک ژنراتور دست دوم هزینه بر می‌دارد.

۸) یکی از اهداف تعمیر، بالا بردن عملکرد و کارایی ژنراتور است. در زمان تعمیر ژنراتور بهتر است مشکلات مکانیکی و الکتریکی دستگاه را رفع کرده و همچنین سوزن های انژکتور را به منظور کاهش سوخت، تنظیم فرمایید.

چه عواملی سبب می‌گردد که شما به سراغ تعمیر ژنراتور بروید؟

 • ۱) زمانیکه مشاهده کردید دیزل زیادی گرم می‌کند.
 • ۲) سوپاپ‌ها سفت بوده و روغن‌کاری به خوبی صورت نگرفته.
 • ۳) دود خروجی از ژنراتور آبی رنگ بوده و دستگاه به روغن سوزی افتاده.
 • ۴) دود خروجی از ژنراتور سیاه رنگ بوده و انژکتورها فرسوده شده.
 • ۵) زمانیکه محور رگلاتور و یاتاقان های اصلی لقی دارند.
 • ۶) ژنراتور روشن نشده و لوله های سوخت گرفتگی دارند.
 • ۷) زمانیکه ترموستات آنطور که باید، عمل نمی کند.
تعمیر ژنراتور

آخرین مرحله برای تعمیر ژنراتور

نگاهی داشته باشیم بر موارد ذکر شده:

 • ۱) نصب صحیح
 • ۲) رعایت بعضی نکات پیش از تعمیر ژنراتور
 • ۳) محل تعمیر ژنراتور
 • ۴) رعایت بعضی نکات حین تعمیر ژنراتور
 • ۵) نشانه‌های خرابی
تعمیر ژنراتور

همانطور که در ابتدا ذکر کردیم، تعمیر ژنراتور راحت نبوده و اگر با تجهیزات آن آشنا نباشید، ممکن است دستگاه شما صدمه زیادی ببیند. به همین منظور شما می‌توانید با برقراری تماس با برق یار، از حضور افراد متخصص و کاربلد برای نصب و تعمیر ژنراتور ، بهره مند شوید.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹