تاریخ: 15 تیر 98

Share on twitter
Share on telegram

چگونه در یوتیوب دیده شویم؟

روشهایی برای فعالیت موثر در یوتیوب

با گسترش نقش اینترنت در زندگی روزمره مردم، تب دیده‌شدن در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بسیار بالاست و افراد دوست دارند به نوعی در این شبکه‌ها دیده شوند و محبوب باشند، مخصوصا افرادی که صاحب کسب‌و‌کاری هستند یا خدمات و محصولی ارائه می‌کنند. به طور مثال فرض کنید شما در زمان قدیم می‌خواستید یک پنکه خریداری کنید، اول مغازه‌های بازار را زیرورو و نهایتا یک مدل را خریداری می‌کردید و از روی دفترچه با کارکرد آن آشنا می‌شدید. اما در زمان کنونی، اگر شما بخواهید همان پنکه را بخرید اول سری به اینترنت می‌زنید، با مشخصات محصول، نحوه‌ی کار با آن، ویدیوهای مرتبط و نظرات مشتریان قبلی آشنا می‌شوید و سپس تصمیم به خرید می‌گیرید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با راه‌های دیده‌شدن موثر، در یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی برای معرفی برند یا محصولات و خدمات آشنا کنیم.

یوتیوب یکی از شبکه‌های اجتماعی محبوب در جهان است. سرویس اشتراک ویدیو که کاربران زیادی را به خودش جذب کرده و خیلی از افراد برای ارائه خدمات و محصولاتشان از این سرویس استفاده می‌کنند. می‌توان گفت تقریبا هر ویدیویی از موزیک ویدئو، ویدیوهای آموزشی یا تبلیغاتی و… وقتی در اینترنت منتشر می‌شود، در یوتیوب هم یافت می‌شود. امروزه یوتیوب به مکانی محبوب برای فعالیت بازاریاب‌ها تبدیل شده است. برای اینکه به میزان استقبال و محبوبیت یوتیوب پی ببرید، به عکس زیر توجه کنید.

اشتراک ویدیو می‌تواند کار آسونی باشد، اما برای دیده‌شدن نیاز به یکسری ترفندها و اطلاعات بازاریابی هست، که ما این نکات رو اینجا برای شما جمع آوری کردیم که بتوانید راحت و اصولی طبق اون پیش بروید و در این سرویس ویدیویی محبوب، بدرخشید.

در ابتدا به نکاتی مهم برای ساخت و اشتراک ویدیو در یوتیوب توجه کنید

  • قبل از اینکه ویدیویی در یوتیوب قرار بدهید یا بسازید، به یک برنامه‌ریزی و هدف از ساخت آن ویدیو نیاز دارید. یک برنامه مصور که هر قسمت را به خوبی نشون بدهد. به پیامی که می‌خواهید با ویدیو خود به مخاطبانتان انتقال بدهید، فکر کنید. قسمت‌هایی از ویدیو که باید CTA) Call To Action)،  یا فراخوان اقدام مخاطبان راداشته باشد، مشخص کنید.
  • طبق برنامه‌ریزی ساخت ویدیو، متن آن را بنویسید. سعی کنید لحنتان ساده و مرتبط با دانش مخاطبانتان باشد. اگر برای افراد تازه‌کار و مبتدی ویدیو می‌سازید، نباید از تکنیک‌ها و اصطلاحات تخصصی زیادی استفاده کنید و بالعکس، اگر برای افراد حرفه‌ای ویدیو می‌سازید باید کلمات مرتبط با سطح دانش آنها را به‌کار ببرید.
  • در یوتیوب چه اقداماتی می‌توانید برای افزایش نرخ تعامل مخاطبان‌ انجام دهید؟ از انیمیشن استفاده کنید؟ یا به صورت زنده با مخاطبان صحبت کنید؟ پاسخ و برنامه‌ریزی برای این سوال‌ها می‌تواند شکل حرفه‌ای به ویدیوهای شما بدهد.
  • برای تهیه‌ ویدیو تمرین کنید و نگران نباشید. تکنیک‌های جادویی ویرایش، بعد از ساخت به کمک شما می‌آیند! قسمت‌هایی را که دوست ندارید، حذف یا ویرایش کنید.
  • ویدیویتان را با عنوان، متن‌ها و برچسب‌های مرتبط بارگزاری کنید تا مخاطبان راحت‌تر شما را پیدا کنند. به اضافه‌کردن کارت‌های قابل کلیک، عکس و زیرنویس به ویدیو برای انتقال راحت‌تر مفاهیم توجه کنید که می‌تواند در اشتراک و بازدید بیشتر ویدیو تاثیر بسیار خوبی داشته باشد.

10 روش آسان و البته رایگان برای بهتر دیده‌شدن در یوتیوب

1. محتوای تعاملی و قانع‌کننده بسازید.

مهم نیست چقدر ترفند و تبلیغ روی ویدیویتان اجرا کنید، زمانی که محتوای خوبی نداشته باشید اینها هیچ فایده‌ای ندارند. محتوایی باارزش برای مخاطبانتان خلق کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای خلق چنین ویدیوهایی، ویدیوهای چگونه یا “How to” هستند.

بررسی کنید مخاطبان شما بیشتر چه دغدغه‌هایی دارند، سپس ویدیوهایی بسازید که نیازهای آنها را رفع کند.

فکر می‌کنید می‌تواند مفید باشد؟ بله. ویدیوهای “Graham Cochrane” از طریق تمرکز بر ساخت ویدیوهای “How to” بیش از 34 میلیون بازدید داشته‌ اند.

انتخاب موضوع برای ساخت ویدیو نمی‌تواند کار سختی باشد. شما حتی می‌توانید از مخاطبان خود نظر بخواهید که چه ویدیوهایی دوست دارند بسازید و با آن ویدیوها نیازها و مشکلاتشان را رفع کنید.

2. از مخاطبانتان بخواهید که عضو کانال‌ شما شوند.

شنیدید که می‌گویند، بهترین مشتریان جدید شما، مشتریان قدیمی‌تان هستند؟ به عبارتی، حفظ مشتریان قدیمی می‌تواند یک راه قوی برای گسترش کسب‌و‌کارتان باشد. برای همین یکی از راه‌های ساده برای افزایش بازدید در یوتیوب اینست که از مشتریان خود بخواهید در کانال‌تان عضو شوند و از طریق اضافه‌شدن اعضا، تعداد بازدید هر ویدیو هم بالاتر ‌رود. یکی از راه‌های ساده برای این‌کار اینست که در ابتدا و پایان ویدیو از مخاطبان‌تان بخواهید در کانال شما عضو بشوند.

همچنین پس از عضویت، اعلام نوتیفیکیشن خودشان را فعال کنند که با هربار آپلود ویدیوی جدید به آنها اطلاع داده شود.

3. یک لیست ویدیو یا "playlist" درست کنید.

در لیستتان می‌توانید شانس بازدید ویدیوهای دیگر را افزایش دهید، چراکه ویدیوهای یک لیست قابلیت شروع خودکار را دارند و مخاطبان از طریق مشاهده ویدیوهایی که لذت می‌برند، به مشاهده ویدیوهای بعدی هم ادامه می‌دهند.

4. ویدیوهای دیگرتان را با "End Screen" و کارت‌های قابل کلیک، تبلیغ کنید.

با اضافه‌کردن کارت‌های قابل کلیک در هر بخش از ویدیو یا اضافه کردن “End Screen” یا قاب پایانی به انتهای ویدیو، ویدیوهای دیگرتان را تبلیغ کنید. کارت‌های قابل کلیک و قاب‌های پایانی، ابزارهایی در یوتیوب هستند که می‌توانند برای تبلیغ ویدیوهای دیگر یا حتی سایت شما استفاده شوند. برای استفاده از ویژگی اضافه‌کردن کارت به ویدیو، وارد حساب کاربری‌تان شوید. روی عکس پروفایل‌تان کلیک کرده و گزینه “Creator Studio” را انتخاب کنید. روی ویدیویی که می‌خواهید کارت اضافه کنید کلیک کنید و گزینه “Edit” را بزنید. سپس با انتخاب گزینه “Annotations”، مکان قرارگیری و زمانی که می‌خواهید کارت نشان‌داده شود را انتخاب کنید. دقت کنید تصویر باید قبل از آپلود ویدیو اضافه گردد.

گزینه “Spotlight” را کلیک کرده و تصویری که می‌خواهید به عنوان کارت قابل کلیک، نمایش داده شود را با ماوس انتخاب کنید و با انتخاب “link” به آن آدرس اضافه کنید.

“End Screen” یک قاب پایانی فداکار است! چرا که شما با آن می‌توانید “CTA”ها یا مطالبی که می‌خواهید تبلیغ کنید را در آن نمایش دهید.

کارت‌های قابل کلیک، ابزاری هستند که می‌توانند در هرجای ویدیو بالا بیایند. از این کارت‌ها می‌توانید برای هدایت افراد به ویدیو یا سایت خودتان استفاده کنید. قاب‌های پایانی و کارت‌های قابل کلیک، ابزاری قوی برای نشان‌دادن “CTA” هستند.

5. به ویدیوها واترمارک اضافه کنید.

یکی از قابلیت‌های جالب یوتیوب اینست که شما می‌توانید به‌وسیله آن به ویدیو واترمارک اضافه کنید و با اشتراک و مشاهده ویدیوها بیشتر دیده شوید. واترمارک یک تصویر معمولا تک‌رنگ وشفاف است که شما می‌توانید در ویدیویتان نشان دهید. بیشتر برندها از لوگوی خود به عنوان واترمارک استفاده می‌کنند.

برای این ویژگی مجدد وارد حساب کاربری‌ یوتیوب شوید و روی “Creator Studio” کلیک کنید، گزینه “Channel” در منوی سمت چپ و سپس “Branding” را انتخاب کنید. از گزینه “Add Watermark” واترمارک خودتان را اضافه کنید.

6. ویدیوهایتان در یوتیوب را در شبکه‌های اجتماعی دیگر تبلیغ کنید.

اگر در شبکه‌های اجتماعی دیگری حساب کاربری دارید ویدیوهایتان را تبلیغ کنید و به افراد، ویدیوهای جدید را اطلاع دهید. اما فقط به شبکه‌های اجتماعی بسنده نکنید. می‌توانید از طریق فعال‌سازی کد اشتراک “Embed”، این کد را در بلاگ یا سایت‌تان کپی کنید و ویدیویتان را به اشتراک بگذارید. فعالسازی کد “Embed”، به باقی مخاطبانی که می‌خواهند ویدیو شما را در بلاگ یا کانال خود به اشتراک بگذارند هم کمک می‌کند و باعث افزایش مخاطبان شما می‌شود.

7. با یوتیوب مثل شبکه‌های اجتماعی دیگر رفتار کنید!

یوتیوب فقط یک موتور جستجوی ویدیو نیست، شما می‌توانید از طریق آن مخاطبانتان را درگیر کنید. به عبارتی فقط اشتراک ویدیو کافی نیست، با مخاطبان صحبت کنید و نظراتشان را بخواهید.

چگونه؟ یکی از بهترین راه‌ها پاسخ‌دادن به نظرات کاربران است، مخصوصا زمانی که سؤال می‌پرسند. مردم زمانی‌که به آنها پاسخ داده شود بیشتر تمایل دارند نظر بدهند.

همچنین در نیچ مارکت خود فعال باشید. در کانال‌های مشابه خودتان عضو شوید، نظر بگذارید و محتوایی که لذت می‌برید را با مخاطبان خود به‌اشتراک بگذارید.

8. عنوان‌هایتان را بهبود بدهید.

یوتیوب رفتاری مثل یک موتور جستجو دارد، پس از قاعده و الگوریتم‌های سئو ” Search Engine Optimization” دور نیست. بنابراین به متن عنوان‌ها، توضیحات و برچسب‌ها حتما دقت کنید. برای رتبه آوردن در جستجوی یوتیوب، شما نیاز دارید که کلمات کلیدی مرتبط با فعالیتتان را پیدا کنید که هم می‌توانید از مشاهده محتواهای مشابه استفاده کنید و هم از ابزارهایی مثل “Google Trend”.

همچنین به خاطر داشته باشید، یوتیوب مثل گوگل، افرادی که از کلمات کلیدی نامرتبط با محتوایشان استفاده کنند را پنالتی می‌کند. عنوان‌هایتان را بین 60 الی 70 کاراکتر انتخاب کنید. در انتخاب عنوان، نیاز مخاطبان را فراموش نکنید، در واقع بین کارآمد بودن و جلب‌توجه تعادل برقرار کنید.

9. کانالتان را بهینه‌سازی کنید.

یوتیوب روش‌های زیادی برای بهینه‌کردن صفحه و کانال شما در اختیارتان قرار می‌دهد، از قبیل اضافه‌کردن لوگو، لینک‌های وبسایت و شبکه‌های اجتماعی دیگر، نشان دادن کانال‌های مرتبط و توضیحاتی درباره فعالیت کانال.

عکس پروفایل شما باید 800*800 پیکسل بوده و همچنین در حالت نمایش کوچک هم باکیفیت و واضح باشد. عکس بنر در بالای عکس پروفایل، حداقل باید 1440*2560 پیکسل باشد. در گزینه “About”، در حدود 1000 کاراکتر می‌توانید توضیحات مفید و مرتبطی را بنویسید. درباره برندتان و مزایایی که محصولات یا خدمات شما ایجاد می‌کنند صحبت کنید.

به مخاطبانتان بگویید چرا آنها باید ویدیوهای شما را مشاهده کنند؟ کانال شما آموزشی یا تفریحی است؟ و…

در گزینه “Channel Keywords” کلمات کلیدی که مرتبط با فعالیت شما باشد و می‌خواهید با این کلمات در جستجو دیده شوید را وارد کنید.

10. با موج ترندها، البته ترندهای مرتبط بازی کنید و از آنها در ویدیوهایتان استفاده کنید.

برای اینکار باید همیشه بروز باشید و در رسانه‌های معتبر جستجو کنید. اما به‌خاطر داشته باشید که از ترندهای مرتبط و به‎‌صورت خلاقانه استفاده کنید، زیرا استفاده نامرتبط از آنها حتی باعث تضعیف برند شما می‌شود.

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با نکات و راه‌های آسان و رایگانی که برای دیده‌شدن بیشتر در یوتیوب، می‌توانید به کار ببرید آشنا کنیم.

آیا تا به‌حال برند یا محصولاتتان را در یوتیوب ارائه کرده‌اید؟ شما چه روش‌های معرفی و بازاریابی دیگری در یوتیوب استفاده کرده‌اید؟ آن را مخاطبان برق یار به اشتراک بگذارید.

پریسا اطروش
پریسا اطروش

یه دختر عاشق خلاقیت، نوآوری و البته گرافیک، مهارت های توسعه بیزینس ها از جمله تولید و بازاریابی محتوا رو خیلی دوست داره و هدفش از نوشتن اینه که بتونه با محتوایی که تولید میکنه به مخاطبانش کمک کنه و ارزشی رو به اونها اضافه کنه.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹