چرا کامپیوتر روشن می شود ولی مانیتور سیاه است

چرا کامپیوتر روشن می شود ولی مانیتور سیاه است؟

با چند آزمون ساده، شاید بتوانید از جابجایی پر خرج کامپیوتر جهت تعمیر جلوگیری کنید یا حداقل می‌توانید با آگاهی کافی به تعمیرگاه بروید تا مانند از همه جا بی خبرها به نظر نرسید. هر چه که باشد، این یک مشکل سخت افزاری است و مشکل از ویندوز یا‌ هارد دیسک شما نیست. البته در مواردی هم ممکن است که مشکل نرم افزاری و مربوط به سیستم عامل (خصوصا ویندوز عامل ۱۰) باشد که در مقالات آینده به آن پرداخته خواهد شد. اما ما درباره‌ی چه نوع مانیتوری صحبت می‌کنیم؟ در این مطلب راهنمایی‌هایی درباره‌ی مانیتور خارجی و مانیتوری که در لپ تاپ یا کامپیوتر all in one (کامپیوتری که نیاز به کیس و اسپیکر مجزا ندارد) تعبیه شده، در اختیارتان گذاشته می شود.

۱

مانیتور توکار (داخلی)

لپ تاپ یا all in one، ساختمان به ساده ظاهر ولی ساختار الکترونیکی پیچیده ایی نسبت به کامپیوترهای PC خانگی دارند که باعث می شود تعمیر و بررسی مشکلات این دستگاه نیاز به یک متخصص داشته باشد.

هشدار: تعمیرات سخت افزار داخل لپ تاپ کار پر ریسکی است. اگر ندانید که چکار می‌کنید، خیلی راحت می‌توانید دستگاهتان را از کار بیندازید.

در ابتدا روشنایی لپ تاپ‌تان را زیاد کنید. کیبورد را برای پیدا کردن آیکونی که افزایش روشنایی را نشان می‌دهد بررسی کنید (بعنوان مثال، خورشید و یک فلش رو به بالا). در حالیکه کلید مربوط به آن آیکون رافشار می‌دهید، Fn key را نگه دارید. همچنین می توانید با یک مانیتور خارجی امتحان کنید یعنی با یک کابل مثلا HDMI به تلویزیون خونه وصل کرد که اگر کار کرد، حداقل می‌دانید که مشکل مربوط به مانیتور توکار است.

کارتو به برقیار بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

با برقیار تماس بگیر

در کوتاه‌ترین زمان قیمت بگیر

۲

مانیتور خارجی

در اغلب موارد، زمانیکه تمام قطعات در یک محفظه‌ی کوچک قرار نگرفته اند، تشخیص و تعمیر سخت افزار بسیار ساده تر است. اول از همه، ببینید که وقتی کامپیوترتان را روشن می‌کنید، برای چراغ LED مانیتورتان، چه اتفاقی می‌افتد. آیا روشن می‌شود یا قبل از شروع مشکل، رنگش تغییر می‌کند؟

اگر رم کامپیوتر خراب شود با ارور صفحه آبی روبرو می شوید. اگر گرافیک خراب شود مانیتور یکبار تصویر میدهد یکبار تصویر نمیدهد و به صورت رندوم ممکن است صدای بوق اسپیکر شنیده شود. در مواقعی هم ممکن است به دلیل سوختن گرافیک به طور کامل کامپیوتر تصویر ندهد ولی در این مواقع بوی سوختگی از داخل کیس به مشام می رسد.

ابتدا کابل های ارتباطی را چک کنید

اگر اصلا چراغی روشن نشد، مطمئن شوید که کلید پاور روشن است و مانیتور به پریز برق وصل شده است. اگر همین حالا هم به برق است، یک پریز دیگر را امتحان کنید. هنگامیکه مطمئن شدید به برق وصل است، کابل اتصال مانیتور به کامپیوتر را بررسی کنید. مطمئن شوید که در هر خروجی، اتصالات سالمی‌دارید. اگر این، مشکل را حل نکرد، یک کابل دیگر را امتحان کنید.

چک کردن کابل VGA را هم انجام دهید، که معمولا دارای رنگ آبی می باشد و به پشت کارت گرافیک متصل می شود. (البته کابل DVI و HDMI هم شامل این چک کردن می باشد در صورتیکه ورودی و خروجی تصویر شما از این دو کابل پشتیبانی کند) روش چک کردن هم بسیار ساده می باشد. کافیست کابل را یکبار از سر جای خود در بیاورید و دوباره متصل کنید.

نمایش این پیغام یعنی مانیتور شما سالم است در غیر این صورت مانیتور معیوب شده. حال فرض می‌کنیم مانیتور شما سالم است و ما نیاز به عیب یابی داریم. یکی دیگر از موارد هم ممکن است خراب شدن کابل روشن کردن اسپیکر و بالا آمدن ویندوز می باشد. وقتی کابل باعث تصویر ندادن صفحه مانیتورباشد صدای بالا آمدن ویندوز و صفحه شروع از طریق اسپیکر به گوش می رسد.

سعی کنید قطعات را از داخل کیس خارج کرده و در بیرون کیس آنها را چک کنید

کامپیوتر با سرهم شدن قطعات بسیار زیادی تشکیل شده که در بین این قطعات ۵ قطعه اصلی زیر از ملزومات اصلی یک سیستم کامپیوتری بوده و کامپیوتر عملا بدون آنها قادر به انجام هیچ کاری نخواهد بود. این قطعات عبارتند از:

  • پاور (Power) یا منبع تغذیه
  • مادربرد (Main Board) یا برد اصلی
  • سی پی یو (CPU) یا پردازنده
  • رم (RAM) یا حافظه اصلی
  • کارت گرافیک (VGA)

هشدار: در صورتیکه قطعه ای را از جای خود در بیاورید و به درستی در جای خود قرار ندهید ممکن است باعث سوختن بقیه قطعات شوید پس این تذکر را به دقت در نظر داشته باشید.

کابل برق را از کامپیوتر جدا کنید. اولین قطعه ای که باید مورد بررسی قرار بگیرد منبع تغذیه یا همان پاور است. درب کیس را باز کنید و کابل پاور را از جای خود یکبار خارج و دوباره متصل کنید. کابل پاور از طرف جلو دارای یک پین می باشد که باید آن را به طرف داخل فشار بدهید و سپس کابل را خارج کنید.

اگر تستر پاور داشته باشید می‌توانید متوجه شوید که پاور دارای نوسان می باشد یا خیر در غیر اینصورت بعد از جا زدن کابل پاور یکبار سیستم را روشن کنید و ببینید که مادربرد بوق تصویر میزند یا خیر؟ اگر صدایی به گوشتان نخورد (صدای بیپ اسپیکر مادربرد) سیستم را خاموش کرده و رم را از جای خود خارج کرده و کلید پاور را یکبار دیگر بفشارید. اگر صدای بوق اسپیکر مادربرد به گوشتان نخورد به احتمال زیاد مادربرد شما خراب شده است.

به این نکته توجه داشته باشید که برای تست قطعات حتما باید قطعات جایگزین داشته باشند و چیزهایی که بنده در توضیحات بالا به آن اشاره کرده‌ام برای فهمیدن عیب اصلی کامپیوتر می باشد. پردازنده خیلی کم ممکن است معیوب شود و در اکثر مواقع علت چنین مشکلی برد اصلی می باشد.

اگر هنوز هم مشکل حل نشد، وقت تعویض مانیتور است. اگر یک مانیتور دیگر داشته باشید، این کار آسان خواهد بود. در غیر اینصورت مانیتورتان را به خانه‌ی یکی از دوستانتان ببرید و آن را با کامپیوتر آنها تست کنید. اگر مانیتور شما روی کامپیوتر دیگر هم روشن نمی‌شود، پس معیوب است و وقت آن است که تعویضش کنید.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹