Share on twitter
Share on telegram

ترفندهایی برای تقویت آنتن موبایلوقتی آنتن موبایلمون ضعیفه

الو؟ الو، صدا نمیاد! ای بابا! بازم آنتن موبایلم رفت.

زمانی که گوشی موبایل آنتن نمیده، هیچ چیزی به اندازه انتظار برای برقراری تماس خسته‌کننده نیست. حتی گاهی فکر می‌کنیم باید مدل موبایلمون را عوض کنیم تا آنتن بهتری داشته باشیم، اما باز هم با مشکل ضعیف بودن اون مواجه می‌شویم. اماهر مشکلی راه‌حلی داره! اصلا اجازه ندهید که این عدم میزبانی مناسب موبایل، شما را ناراحت کنه! ما در این مقاله ترفندهایی را برای تقویت آنتن دهی موبایل و بهبود آن، جمع‌آوری کردیم که در این مواقع کمک زیادی به شما می‌کنه، کافیه ادامه مقاله را دنبال کنید.

آنتن ضعیف موبایل، همیشه نشانه‌ی این نیست که چقدر از دکل‌های مخابراتی دور هستید. ساختمان‌ها، مناظر و حتی گاهی گوشی موبایل دیگری هم می‌تواند در آنتن دهی موبایل شما اختلال ایجاد کند.

اولین ترفند تقویت آنتن موبایل:گوشی‌ موبایل‌تان را بالاتر بگیرید!

پوشش آنتن موبایل، معمولا در ارتفاع بالاتر از جایی که هستید بهتر است، چراکه موانعی مثل ساختمان‌ها می‌توانند باعث ضعیف شدن سیگنال موبایل شما شوند. زمانی که بین موبایل و دکل مخابراتی ارتباط مستقیمی باشد، راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنند. به همین دلیل خیلی مواقع مشاهده می‌کنید که مردم موبایل‌شان را بالاتر گرفته و یا نزدیک پنجره می‌برند، زیرا تاثیر موانع و اشیاء در این صورت کمتر می‌شود.

میزان فاصله تا دکل‌های مخابراتی، موانعی مثل ساختمان‌ها یا درختان، فلزات و حتی آب و هوا هم می‌توانند باعث ضعیف‌تر شدن سیگنال موبایل شوند. برای رفع این مشکل‌ها میشه اقداماتی انجام داد، مثل:

به پنجره نزدیک، یا از ساختمان خارج شوید، در نقاط بالاتر بایستید، از مکان‌های زیرزمینی مثل مترو خارج شوید، در کنار ساختمان های بلند نایستید. به طور ساده‌تر، هرچقدر موانع بین شما و دکل‌های مخابراتی کمتر باشد ارتباط آسون‌تر است.

یکی از کارهای ساده برای تقویت آنتن موبایل خانگی،این است که گوشی موبایل‌تانرا مجدد راه‌اندازی کنید

با فعال کردن گزینه “Airplane mode”، یا خاموش و روشن کردن گوشی موبایل،می‌توانید یکبار گوشی را از دسترسی کامل خارج کرده و مجدد راه‌اندازی کنید. در این حالت، گوشی ارتباط جدیدی با آنتن‌های مخابراتی گرفته ودر بیشتر مواقع هم کیفیت سیگنال و هم ارتباط اینترنت را بهتر می‌کند.

با پیدا کردن نزدیک‌ترین دکل مخابراتی، آنتن‌دهی موبایل را افزایش دهید. در زمان ضعیف شدن آنتن گوشی،‌می‌توانید برای اینکه آنتن موبایل تقویت شود، به دکل‌های مخابراتی نزدیک‌تر شوید.همچنین نرم‌افزارهایی مثل “OpenSignal” یا “Cell Phone Coverage Map”، در این زمینه برای چک کردن سیگنال موبایل در مکان مورد نظر وجود دارند.

به غیر از نرم افزار، به‌وسیله موبایل خودتان هم می‌توانید مقدار دسی‌بل “dB” سیم کارت خود را مشخص کنید. سیگنال موبایل با واحد دسی‌بل اندازه‌گیری می‌شود و سطح استاندارد دسی‌بل اپراتورها، معمولا بین 50- و 120- قرار دارد که 50-بهترین قدرت آنتن‌دهی و 120- ضعیف‌ترین حالت آن را دارد. خب، ببینیم چطور می‌توانیم مقدار د‌سی‌بل سیم کارت را، در خانه یا محل کارمان پیدا کنیم و بتوانیم از مکانی که بهترین میزان آنتن‌دهی را دارد، استفاده کنیم.

در سیستم‌های "IOS":

شماره *#۱۲۳۴۵#۳۰۰۱* را شماره‌گیری کنید ، سپس وارد حالت تست می‌شوید.

در قسمت نوتیفیکشن دستگاه،می‌توانید مقدار دسی‌بل را مشاهده کنید.

در سیستم‌های"Android":

در قسمت تنظیمات موبایل، به قسمت About Phone مراجعه کنید. در گزینه اطلاعات مربوط به سیم کارت (یا در بعضی موبایل‌ها در قسمت “Network”) می‌توانید مقدار دسی‌بل سیم کارت خود را مشاهده کنید.

باتری موبایل‌تان را شارژ شده نگه‌ دارید

موبایل‌ها انرژی زیادی برای برقراری تماس مصرف می‌کنند. پس باید میزان انرژی کافی را برای تماس برقرارکردن و همچنین دریافت و حفظ سیگنال داشته باشند.

گوشی را از حالت "Power Saving Mode" خارج کنید

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید امتحان کنید، این است که گوشی را از حالت ذخیره‌ساز باتری یاpower saving” mode” خارج کنید، در این حالت گوشی برای اینکهمیزان شارژ کمتری مصرف کند، روی دریافت سیگنال‌های مخابراتی تاثیر می‌گذارد.

 

از دستگاه‌های الکترونیکی دوری کنید

دستگاه‌هایی مثل لپ‌تاپ‌ها، آی پدها و مایکروویوها میتومی‌توانند در سیگنال و آنتن‌دهی موبایل شما اختلال ایجاد کنند. بنابرایناگر در هنگام برقراری تماس یا زمانی که به آنتن موبایل‌تان نیاز دارید، بهتر است از این دستگاه‌ها دور باشید.

همچنین اگر می‌خواهید اتصال شبکه موبایل شما، طولانی‌مدت وصل باشد، بهتر است از وای‌فای و بلوتوث کمتر استفاده کنید.

جلوی قسمت آنتن موبایل را مسدود نکنید!

گوشی‌های مدل قدیم، آنتن‌های خارجی روی دستگاه داشتند که نقش دریافت و ارسال سیگنال موبایل را بر عهده داشت. اما در نسل گوشی‌های هوشمند، این آنتن‌ها در داخل دستگاه تعبیه شده است. جالب است بدانید اگر موبایل‌تان را در حالت افقی در دست نگه‌دارید، امکان اینکه آنتن موبایلرا مسدود کنید بیشتر است، پس سعی کنید موبایل را در حالت عمودی در دست بگیرید و یا در حالت تماس، از حالت بدون دست یا هندزفری استفاده کنید.

از وای‌فای و دیتا بهره ببرید

یک امکان خیلی خوب که با آمدن اپلیکیشن‌های تماس بر روی اینترنت برقرار شده،این است که شما از وای فای یا اینترنت خط، می‌توانید تماس صوتی یا تصویری برقرار کنید و اینگونه از شر آنتن‌دهی ضعیف خلاص شوید!

تعویض اپراتور در صورت لزوم

اپراتوری را انتخاب کنید که بیشترین میزان پوشش‌دهی را در منطقه شما داشته باشد.

اگر همه راه‌ها را امتحان کردید و هنوز مشکل آنتن‌دهی ضعیف شما را آزار می‌دهد، از اپراتوری که آنتن‌دهی بهتری در منطقه شما دارد استفاده کنید. می‌توانید با چک کردن مقدار دسی‌بل، میزان پوشش سیم کارت را در منطقه مورد نظر خود بدست آورید.

تقویت‌کننده‌ها

شما می‌توانید از اپراتور تلفن همراه مورد استفاده خود، درخواست دستگاه تقویت‌کننده سیگنال داشته باشید، این دستگاه‌ها معمولا یابرای مناطق روستایی یا دور افتاده استفاده می‌شوند یا مصارف عمومی، اداره‌ها و مکان‌های صنعتی.

این تقویت کنند‌ها از وای‌فای شما، برای تقویت آنتن موبایل و تسهیل امکان برقراری تماس استفاده می‌کنند. آنها سیگنال موجود را دریافت و آن را چندین برابر تقویت می‌کنند.

شما از چه روش‌های دیگری برای تقویت آنتن موبایل خود استفاده می‌کنید؟ اگر روش‌های دیگری را امتحان کرده‌اید، آن را با مخاطبان برق‌یار به اشتراک بگذارید.

در نهایت، امیدواریم این مقاله مورد استفاده شما قرار گرفته باشه.

پریسا اطروش
پریسا اطروش

یه دختر عاشق خلاقیت، نوآوری و البته گرافیک، مهارت های توسعه بیزینس ها از جمله تولید و بازاریابی محتوا رو خیلی دوست داره و هدفش از نوشتن اینه که بتونه با محتوایی که تولید میکنه به مخاطبانش کمک کنه و ارزشی رو به اونها اضافه کنه.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹