Share on twitter
Share on telegram

آموزش تعمیر ماشین لباسشویی برای آقایان همه فن حریف!

قطعاَ در خانواده یا اطرافیان­تان دیده ­اید که بعضی از آقایان علاقه دارند تمام کارهای فنی خانه را خودشان انجام دهند حتی اگر سرانجام کار با شکوه ­و شکایت خانم خانه همراه باشد! یک لباس نسبتاَ فنی به ­تن می­کنند و از ماشین لباسشویی گرفته تا تخریب دیوار و ترمیم لوله­ های آب گرم و سرد، همه را دست می ­برند. اما تعمیر بعضی از قطعات منزل به­ همین راحتی­ ها نیست!

یکی از آن­ها ماشین لباسشویی است. اینکه شما در حال حاضر از ماشین لباسشویی ایرانی استفاده می­کنید یا خارجی، فرقی ندارد. در هر حالت این مقاله ­ای که پیش روی شماست به شمایی که علاقه دارید کارهای منزل را به­ تنهایی پیش ببرید، کمک می­کند تا صحیح­ تر و فنی ­تر به تعمیر ماشین لباسشویی بپردازید.

یکی از قطعاتی که می­ بایست در این مواقع با آن آشنا باشید، پمپ تخلیه­ ی آب است. چرا؟ زیرا تخلیه­ نکردن آب توسط پمپ تخلیه، یکی از اپیدمی­ ترین مشکلات در بین ماشین  ­های لباسشویی ست. به ­این صورت که پس از شستشوی لباس­ ها توسط ماشین لباسشویی، آب از داخل دستگاه خارج نمی­ شود.

اما پمپ تخلیه ماشین لباسشویی چیست و در کدام قسمت قرار دارد؟

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی در قسمت تحتانی دستگاه قرار گرفته و از آن برای هدایت آب به ­سمت لوله­ فاضلاب استفاده می­ شود.این قطعه یک مرکز آهنربایی دارد که همان گونه که در تصویر مشاهده می­ فرمایید به یک پروانه متصل است. چنانچه جریان برق وارد ماشین لباسشویی شود، پروانه درجهت عقربه ­های ساعت شروع به حرکت می­کند. از پروانه و کاسه نمد به ­عنوان دیگر اجزای پمپ ماشین لباسشویی نام برده می­ شود که با ایجاد یک خلا در دستگاه، باعث می شوند آب به سمت بیرون هدایت شده و به قسمت آهن‌ ربایی پمپ تخلیه دسترسی پیدا نکند. وقتی قطعه­ ای متشکل از قطعات کوچکتر است، پر واضح است که اختلال در روند هر یک از آن­ها، سبب درست عمل ­نکردن پمپ شده و آب از ماشین لباسشویی خارج نمی­ شود.

مهم ترین اشکالات پمپ ماشین لباسشویی:

  • جمع شدن جرم و آشغال
  • خرابی پروانه
  • نفوذ آب به درون پمپ
  • مشکلات کاسه نمد
  • عدم صدور فرمان تخلیه توسط برد
  • از کار افتادن موتور پمپ

نکته ­ای که می­ بایست به آن توجه کنید این است که تخلیه­ نشدن آب فقط مربوط به خرابی پمپ نیست. احتمال دارد فیلتر تخلیه گرفته یا لوله ­ی تخلیه به ­خاطر وجود جرم و رسوب بسته شده باشد. پس قبل از آن­ که بخواهید پمپ را تعمیر کنید، علت اصلی عدم تخلیه­ ی آب توسط ماشین لباسشویی را جویا شوید. چنانچه قیمت ماشین لباسشویی شما گران باشد، قطعات آن هم متعاقبا گران خواهد بود. پس بی­ گدار به آب نزنید!

چنانچه مطمئن هستید که علت تجمع آب در ماشین لباسشویی خرابی پمپ است، الساعه یک عدد پمپ تخلیه تهیه کنید چون تعمیر قطعات آن در خیلی از مواقع امکان­ پذیر نیست.

اکنون می­ خواهیم نصب پمپ ماشین لباسشویی را به شما آموزش دهیم. اگر تجربه ­ی خوبی در کارهای فنی ندارید و اعضای خانواده را کلافه کرده­ اید، به آن­ها این اعتماد را بدهید که در حال حاضر شما تحت آموزش برق­یار هستید و قرار است نتیجه­ ی رضایت ­ بخشی حاصل شود! 

اما قبل از شروع، ایمنی را لازمه­ ی کار خود قرار دهید. پس اول از همه ماشین لباسشویی را از برق بکشید.

حالا می خواهیم مرحله به مرحله پیش برویم:

مرحله 1) همراه ­داشتن جعبه ­ی ابزار:

انبردست، پیچ­ گوشتی و دم­باریک از ملزومات کار است.

مرحله 2) تخلیه ی آب:

به­ دلیل عدم انجام تخلیه توسط پمپ، آب در داخل ماشین لباسشویی جمع شده که شما می­ بایست شلنگ تخلیه را در داخل یک تشت قرار داده تا آب خارج شود. همچنین می­ توانید از خروجی فیلتر استفاده نمایید. با بازکردن فیلتر، آب تخلیه می­شود.

مرحله ٣) جدا کردن پنل بالایی و پشتی:

در پشت ماشین لباسشویی دو پیچ قرار دارد که پنل بالایی را نگه داشته است. آن­ها را باز کنید و سپس به آرامی پنل را ابتدا به سمت بالا و بعد به سمت عقب بکشید تا از دستگاه جدا شود. اکنون پیچ ­های پنل پشتی را باز کنید تا ببینید پمپ در کجا قرار دارد. معمولا این قطعه در قسمت پایین سمت راست ماشین لباسشویی قرار دارد. حالا ماشین لباسشویی را به پهلو کج کنید. حواس­تان باشد برای اینکار از شخصی کمک بگیرید زیرا به­­ شدت سنگین است. سپس یک بالش یا پارچه­ ی نرم زیر آن قرار دهید و ماشین لباسشویی را روی آن بخوابانید. در این حالت دیگ داخل دستگاه معلق است پس مراقب باشید.

مرحله ٤) جدا کردن شلنگهای پمپ تخلیه: 

سر شلنگ تخلیه که در بدنه پمپ قرار دارد را جدا کنید

و در داخل ظرف قرار دهید تا آب های باقیمانده در دیگ و پمپ تخلیه شوند.

مرحله ٥) جدا کردن پمپ قدیمی:

ابتدا از نحوه­ ی اتصال سیم­ ها به پمپ عکس بگیرید تا هنگام نصب پمپ جدید به مشکل نخورید. اکنون اتصالات و سوکت  ­ها را جدا کرده و سپس لوله­ ها و بست­ه ها را از پمپ جدا کنید. با استفاده از پیچ ­گوشتی پیچ ­های پمپ را باز کنید. توجه داشته باشید پمپ ­های معمولی با پمپ ­های چهارخار و هشت­ خار تفاوت دارند. در مدل­ های معمولی پس از بازکردن پیچ ­ها، پمپ به ­راحتی جدا می­شود اما در پمپ  ­های چهارخار و هشت­ خار باید بعد از بازکردن پیچ­ ها پمپ را در جهت عکس عقربه­ های ساعت بچرخانید و بیرون بکشید. یک حوله در آنجا پهن کنید زیرا ممکن است مقداری آب به بیرون ریخته شود.

مرحله ٦) نصب کردن پمپ جدید:

اکنون عکسی که در ابتدا گرفتید را پیش روی قرار دهید تا طبق آن پیش بروید. پمپ جدید ماشین لباسشویی را در داخل دستگاه قرار داده و پیچ­ ها را ببندید. اگر پمپ­ شما چهارخار یا هشت ­خار بود، آن را در جهت عقربه­ های ساعت بچرخانید تا بسته شود. اکنون لوله­ ها و بست­ ها را در سر جای خودشان قرار دهید و سفت­شان کنید، سپس سیم­ ها را وصل کنید.

مرحله ٧) قراردادن پنل ­ها:

آخرین مرحله گذاشتن پنل­ های بالا و پشتی است. اما ما یک توصیه داریم! قبل از انجام این مرحله بهتر است عملکرد پمپ جدید ماشین لباسشویی را بررسی کنید. چنانچه دستگاه به ­درستی کار کرد، با خیال راحت پنل­ ها را قرار دهید.

در این مقاله سعی کردیم مراحل هفت ­گانه ­ی تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی را برای شما شرح دهیم. اما بدانید این کار چندان راحت نیست و هر مدل پیچیدگی­ های خاص خودش را دارد. به ­طور مثال ماشین لباسشویی سامسونگ ­با ماشین لباسشویی بوش متفاوت است. 

توصیه ­ی ما به شما این است که در صورت بروز اشکال با برقيار تماس بگيريد.  کارشناسان و تکنسین های مجرب برق­یار در تلاش­ اند که با ارائه ­ی مشاوره­ در منزل، به شما در داشتن بهترین ماشین لباسشویی کمک کنند.
مهران معروفی
مهران معروفی

با قلم ارتباط خوبی داره. از اون دست آدماست که سعی داره کم‌تر حرف بزنه، بیش‌تر گوش بده و تا جایی که می‌تونه بنویسه. برای نوشتن هیچ مانعی سر راهش نیست. بعضی اوقات موسیقی تحلیل می‌کنه، گاهی مقاله‌های ورزشی می‌نویسه و برای پیاده‌کردن تخیلاتش به نوشتن داستان‌های کوتاه پناه می‌بره. الان هم این‌جاست تا در ایجاد تولید محتوا و مقاله‌نویسی، هم‌پا و هم‌راه برق‌یار باشه.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹