برق تهران

به اداره ی برق تهران اجازه ی دخالت ندهیم!

با فرارسیدن فصل تابستان، علاوه بر شروع چالش پدر خانواده با اهل منزل بر سر مصرف انرژی، شرکت برق تهران هم فرصت را غنیمت شمرده و خود را وارد ماجرا می­کند. به این صورت که پس از کش­مکش­های فراوان در خانه، اداره برق تهران با قطع ناگهانی برق، روابط پدر و فرزندی را برای ساعاتی به حالت عادی خود برمی­گرداند. اما چالش­های همیشگی پس از چند ساعت با گفتن ” برق اومد!” مجدداً از سر گرفته می­شود. اکنون می­خواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم که برق تهران به چه قیمتی به خود اجازه­ می­دهد در رابط شخصی دیگران دخول کند! و آیا چنین حقی دارد یا خیر؟

fgjjkhkhj

تابستان سال گذشته در اقدامی عجیب، اداره برق تهران جدولی را تحت عنوان ” جدول قطع برق تهران ” منتشر کرد که در آن ساعات قطعی برق برای مناطق مختلف اعلام شده بود. ناخودآگاه آدم یاد چنددهه­ی گذشته می­افتاد که خیلی از مواد غذایی و همچنین سوخت­ها، سهمیه­بندی می­شدند و کسی نمی­توانست بیشتر از حد مجاز مصرف کند! اکنون برق تهران با این ابلاغیه با زبانی غیر مستقیم به شهروندان اعلام می­کرد که: “شما از بدیهی­ترین نیاز خود به مدت چندساعت محروم خواهید بود تا شما باشید به خاطر یک کولر این­قدر به جان یکدیگر نیافتید! برای ما هم اصلا مهم نیست که در آن ساعت کار مهمی دارید یا خیر!”

من که دلم غنج رفت برای این­همه تدبیر و مهربانی اداره برق تهران! واقعا درک نکردم آن حجم از مخالفت از سوی مردم و چهره­ها به چه دلیل بود! کجای دنیا مسئولین اداره جات مثل مسئولین برق استان تهران این­قدر به فکر آرامش و رفاه شهروندانشان هستند؟ کدام سمت داری از کار و بار خود می­زند تا برای آشتی پدر و پسر قدمی بردارد؟ بیایید قدران باشیم و از ایشان بابت لطف بی­دریغشان تشکر کنیم. فقط چنانچه به یک موضوعی توجه کنند، قطعا همه چیز عالی خواهد شد. آن هم مبالغی­ست که در قبوض درج می­شوند.

چرا آقایان مربوطه، در مبالغ قبض برق تهران دخالت نمی کنند؟

hgbhk

مطمئناً مسئولین محترم برق تهران از دعواهایی که در خانه­ها بر سر مبالغ مذکور شکل می­گیرد، آگاهی دارند. از این بزرگواران خواهش می­کنیم چنانچه قبوض گذشته پرداخت شده، مجدداً در قبض جدید ذکر نکنند! من بارها با پدرم سر همین موضوع بحث کرده­ام که: “پدر جان باور کن پرداختش کردم، با همین ستاره فلان مربع­هایی که مدام تبلیغ می­کنن پرداخت کردم. من چیکار کنم که باز مبلغای قبلی رو به عنوان بدهی گذشته در قبض جدید میارن؟!” اما جواب پدرم بسیار قابل تأمل است: “لازم نکرده از این ستاره­ها و اپلیکیشنا استفاده کنی! برو شرکت برق تهران شماره حساب بگیر، بعد برو بانک پرداخت کن، آخرشم فیش واریزی رو ببر اداره برق بگو پرداخت شد.”

این روش پرداختی، مثل همان روشی­ست که پدرم در عنفوان جوانی برای پرداخت قبوض انتخاب می­کرده. اما یک­بار پذیرفتم و از همان طریق اقدام به پرداخت کردم ولی درکمال ناباوری زمانی که به شرکت برق تهران رسیدم، متوجه شدم افراد شبیه به ما کم نیستند! بسیاری را دیدم که قبوض را پرداخت کرده بودند اما گویا هرچه بیشتر پرداخت می­کردند، بیشتر برایشان بدهی ثبت می­شد! اینکه چه مشکلی در پرداخت از طریق ستاره­های صدا و سیمایی بود، مورد بحث ما نیست اما اینکه چرا برق تهران در این موارد دخالت نمی­کند و فقط مهربانی­اش یقه­ی روشنایی خانه­ها را گرفته، موضوع اصلی ماست. لازم است در اینجا تشکر کنیم از مقام­داران برق تهران که چنین کارمندان صبور، ساکت (!) و بی­خیالی را برای خدمت­رسانی به ارباب رجوع، استخدام کرده­اند. در آن مراجعه­ی کذایی ­ای که داشتم، یک شخص بسیار آرام در آن طرف میز نشسته بود که خودش را برای حرف زدن خسته نمی­کرد. حاضر بود دستان چند کیلویی را تکان دهد اما زبان چند گرمی را خیر! اولین بار که سوال پرسیدم، انگشت سبابه­ی دست راستش را از داخل مویش بیرون کشید و به شیشه­ی سمت چپ اشاره کرد. عجیب بود! سوالات من از قبل پیش­بینی شده بود و با جواب زده بودند به شیشه! پس از آن که جواب­ها را مطالعه کردم، سوال دیگری برایم پیش آمد. پس از مطرح کردنشان ، آن شخص متعهد و جوابگو انگشت سبابه ی دست چپش را از گوشش بیرون آورد و به شیشه­ی سمت راست اشاره کرد. جل­الخالق! جواب سوالاتم تمام و کمال به شیشه چسبانده شده بود. بعد از خواندن جواب­ها، سوال جدیدی به سراغم آمد که کاش نمی­آمد! زیرا سوال جدید من در پیش­فرض مسئولین برق تهران قرار نداشت لذا جوابی هم برای آن آماده نکرده بودند. به همین خاطر پس از آنکه سوالم را پرسیدم، کارمند مردم دار برق تهران مجبور شد بالاخره از زبانش کمک بگیرد و جواب مرا بدهد. اما از آنجایی که سوال من برایش تعریف شده نبود، به ناچار به تنظیم کارخانه برگشت و با لحن کوچه ­بازاری جواب داد! ولی حق می­دهم. زیرا بنده­ی خدا در فصل گرما زیر سرمای کولر داشت اذیت می­شد و من مصدع اوقاتش شده بودم. حالا جالب است بدانید مسئولین برق تهران باز هم با متانت و سر به زیری، به خود اجازه­ی دخالت ندادند!

برق تهران را، خودمان به یکدیگر هدیه دهیم

ghkjkjklkl

 اما حالا که مشکلات پرداخت از طریق ستاره­ها تا حدودی برطرف شده و نیاز نیست با متصدیان زحمت­کش و خوش برخورد شرکت برق تهران مواجه شویم، یک توصیه به شما داریم. آن هم اینکه در فصول گرما و با افزایش مصرف انرژی، کاری کنید که اداره برق تهران به خود اجازه­ی دخالت در امور شخصی شما را ندهد و برای ضروری­ترین نیاز زندگی امروزی­تان، حد و مرز مشخص نکند. فقط کافی­ست در این ایام مراقب مقدار مصرف برق باشید تا خدای نکرده باعث نشوید کسی در جایی دیگر، از نعمت برق محروم بماند، یا دیگران بخواهند با یکسری جداول، برای شما تصمیم­­گیری کنند.

معضل مصرف برق در کشور، یکی از موضوعاتی­ست که اول از همه باید فرهنگ­سازی شود و سپس با دادن آگاهی، در مصرف آن صرفه­ جویی گردد. چنانچه هرشخص خود را موظف کند که نسبت به قبل، از برق و انرژی کمتری استفاده نماید و این­گونه عمل کردن را به اطرافیان خود بیاموزد، 3موضوع را مورد هدف قرار خواهد داد:

1) باعث می­شود یک خانه از بی چراغی نجات یابد

2)فرهنگ­سازی کرده

3) برق تهران به او امر نمی­کند که فقط باید از این ساعت تا آن ساعت از برق استفاده کنی!

لذا امیدواریم در این تابستان گرم و طاقت­ فرسا، طاقت انرژی را طاق نکنید.

شرکت برق­یار در تمام فصول و در تمام ساعات شبانه روز، آماده­ی خدمت رسانی به شماست. چنانچه نیاز به خدمات برقی پیدا کردید، یا اشکال فنی در یکی از دستگاه­های برقی شما سبب افزایش مصرف برق شد، با کارشناسان برق­یار تماس حاصل فرمایید تا علاوه بر مشاوره­، به شما یاری رسانند.
تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹