ژنراتور سنکرون

آشنایی با ژنراتور سنکرون

ژنراتور سنکرون چیست ؟

ژنراتورها در صنایع بسیار پرکاربرد هستند و آشنایی با آن برای صاحبان کسب‌وکار و تکنسین‌های برق لازم است. ژنراتور سنکرون که نام دیگر آن آلترناتور یا مولد همزمان است، یک دستگاه جریان متناوب بوده که انرژی و توان مکانیکی را به انرژی الکتریکی یا برق “AC” تبدیل می‌کند.

اگر می‌خواهید بدانید این نوع ژنراتور چگونه کار می‌کند و اساس کار ژنراتور سنکرون و آسنکرون چگونه است در ادامه همراه برقیار باشید.

این ژنراتور چگونه کار می‌کند؟

جریان مستقیم “DC” در ژنراتور سنکرون به سیم پیچ روتور وارد می‌شود تا یک میدان مغناطیسی اطراف روتور ایجاد کند. این روتور به وسیله یک نیروی خارجی به چرخش در آمده و بدینگونه یک میدان مغناطیسی در درون ماشین ژنراتور ایجاد می‌شود.

میدان مغناطیسی ایجاد شده در سیم پیچ‌های استاتور یک مجموعه ولتاژ سه فاز القاء‌شده ایجاد می‌کند. هرچقدر میزان چرخش روتور بیشتر باشد، فرکانس و میزان برق تولید شده ژنراتور سنکرون هم بیشتر می‌شود. 

در ژنراتور سنکرون سیم پیچ‌های میدان مغناطیسی در روتور قرار می‌گیرند و روتورِ ژنراتور مانند یک الکترومغناطیس بزرگ عمل می‌کند. روتور قطب‌های مغناطیسی دارد که این قطب‌های مغناطیسی به صورت برجسته و صاف هستند.

قطب برجسته از سطح روتور برآمدگی دارد و قطب صاف هم سطح با آن است.

روتورهایی که قطب صاف دارند معمولا برای دستگاه‌های دو یا چهارقطبی به کار می‌روند.

راه اندازی ژنراتور سنکرون

برای راه افتادن روتور باید یک جریان “DC” فراهم شده تا میدان مغناطیسی روتور ایجاد شود.

این جریان مورد نیاز برای روتور را می‌توان به دو روش فراهم کرد:

به وسیله حلقه‌های لغزان و جاروبک

با استفاده از منبع “DC” خاصی که به صورت مستقیم روی ژنراتور نصب شده باشد.

حلقه لغزان حلقه‌هایی از جنس فلزی هستند که در اطراف محور دستگاه وجود دارند و عایق بندی شده‌اند. سر سیم پیچ روتور به حلقه لغزان متصل شده و روی این حلقه‌های فلزی جاروبک قرار می‌گیرد.

تامین انرژی “DC” ژنراتور از طریق حلقه لغزان و جاروبک چندین ایراد دارد. در این روش باید مراقبت بیشتری از دستگاه نسبت به قبل داشت، چراکه جاروبک‌ها دچار فرسودگی و آسیب می‌شوند. همچنین در میدان‌های مغناطیسی بزرگتر ممکن است، کاهش ولتاژ جاروبک را داشته باشیم که باعث کاهش توان دستگاه هم می‌شود. اما این روش جزو روش‌های ارزانِ تامین توان “DC” در ژنراتور سنکرون است.

اساس سیستم تحریک ژنراتور سنکرون

پایه سیستم تحریک ژنراتور سنکرون بر مبنای سیستم یکطرفه “DC” است. در ژنراتورها برای تامین توان “DC” از تحریک بدون جاروبک استفاده می‌کنند.

خروجی این تحریک یک ژنراتور “AC” است که مدار مغناطیسی آن در استاتور و مدار آرمیچر قرار می‌گیرد.

تعمیر و عیب یابی

خدمات مرتبط با ژنراتور مانند نصب ژنراتور سنکرون ، تعمیرات و … جزو خدمات تخصصی و حرفه ای است که بهتر است جهت این اقدامات از افراد متخصص و مورد اطمینان استفاده کنید.
سخن آخر

در این مطلب شما با اساس کار ژنراتور سنکرون آشنا شدید. ممکن است برای اقداماتی مانند نصب و تعمیر ژنراتور سنکرون و دستگاه‌های برقی خود نیاز به دریافت خدمات و راهنمایی داشته باشید. برای انجام خدمات تخصصی و همچنین آسودگی از قیمت‌های پراکنده شما می‌توانید با برقیار تماس گرفته یا از طریق وبسایت ما درخواست خدمات خود را ثبت کنید.

امیدواریم این مطلب مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹