پرینتر لیزری یا جوهرافشان، مسئله اینست

Share on twitter
Share on telegram

(چگونه به خوبی از پرینترها نگهداری کنیم؟)

یکی از تجهیزات کامپیوتر که معمولا هر اداره و شرکتی به آن نیاز دارد، پرینتر است که انواع متفاوتی از آن از نظر رنگ و مکانسیم چاپ تولید شده­اند. همه­ ما احتمالا برای یکبار هم که شده نیاز به چاپگر پیدا کرده ­ایم یا شاید برای مصارف اداره و یا خانه نیاز به خرید آن داشته­ ایم.

انواع متفاوتی از پرینترها از نظر مکانیسم رنگ و چاپ وجود دارند از قبیل: سیاه و سفید، رنگی، جوهر افشان، سوزنی، لیزری، حرارتی، خطی، سه بعدی.

اگر شما برای مصرف خانگی یا اداری خود قصد خرید پرینتر را داشته باشید یکی از سوال­هایی که برایتان پیش می­آید این است که چاپگر لیزری بخرید یا جوهرافشان؟ ما در این مقاله می­خواهیم به چاپگرهای لیزری و جوهرافشان و تفاوتو امکانات این دو بپردازیم.

پرینتر جوهر افشان چیست؟

چاپگرهای جوهرافشان در دو نوع خانگی یا اداری و صنعتی وجود دارند که در مدل اداری کاغذ و هد چاپگر حرکت می­کند و در مدل صنعتی هد ثابت و کاغذ از زیر هد حرکت می­کند

پرینترهای جوهرافشان از کارتریج به عنوان منبع رنگ استفاده می­کنند که کارتریج بر روی صفحه­ای که قرار است بر روی آن چاپ شود حرکت کرده و جوهر از منافذ ریزی که بر روی هد وجود دارد بر روی صفحه پخش شده و عملیات چاپ انجام می­شود.

چاپگرهای جوهرافشان به­دلیل قیمت معقول­تر و مناسب­تری که دارند یکی از پرطرفدارترین مدل­ها برای مصارف عمومی هستند.

چهار تولیدکننده جهانی که سهم بزرگی در تولید چاپگرهای جوهرافشان دارند عبارتند از: کانن، هیولت، اپسون، پکارد، لکسمارک و اچ­پی.

رنگ­های اصلی در چاپگر جوهرافشان سه رنگ قرمز، زرد و آبی هستند. یک رنگ سیاه هم برای چاپ تصاویر مشکی به­کار می­رود. شما برای چاپ یک عکس حرفه­ای و با کیفیت، به شش رنگ مجزا نیاز دارید که علاوه بر رنگ­های اصلی و رنگ مشکی رنگ قرمز روشن و آبی روشن هم نیاز است

پرینتر جوهرافشان از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

بخش­های سخت ­افزاری چاپگر جوهرافشان عبارتند از: هد، حامل هد، کارتریج، کلاهک پمپ، پمپ، کاست کاغذ، برد تغذیه و برد اصلی که در ادامه به معرفی برخی قسمت­ها می­پردازیم.

هد:

مهمترین قسمت در چاپگر جوهرافشان است و وظیفه اسپری کردن قطرات جوهر را بر عهده دارد.

کارتریج:

جوهر در جعبه­ هایی خاص نگهداری می­شود که به آنها کارتریج جوهر می­گویند، که در بیشتر چاپگرهای امروزی چهار کارتریج قرمز، زرد و آبی و یک رنگ مشکی وجود دارد.

موتور پله ای:

یک موتور پله­ای وظیفه حرکت دادن هد بر روی کاغذ را بر عهده دارد. برخی از چاپگرها، از یک موتور پله­ای دیگر برای جلوگیری از حرکت تصادفی هد در زمان بیکاری استفاده می­کنند.

کلاهک پمپ:

وظیفه جلوگیری از خشک شدن نازل­های هد و تمیز کردن هد را بر عهده دارد. 4 روش پاک کردن هد وجود دارد که عبارتند از: یک حالت Normal cleaning، دو حالت Forcedcleaning که یک حالت آن مخصوص مقدار زیاد جوهر است و Opencleaning که بسیار سریع است.

نوار تثبیت کننده:

برای اطمینان از حرکت دقیق و کنترل­شده هد استفاده می­شود.

تسمه:

برای اتصال سیستم هد به موتور استفاده می­شود.

برد اصلی:

مدار اصلی کنترل چاپ است، تمام عناصر موجود در پرینتر را کنترل کرده و اطلاعات را از کامپیوتر بر صفحه کاغذ منتقل و چاپ می­کند. برد اصلی توسط پورت به کامپیوتر متصل است که پورت موازی از رایج ترین روش­های ارتباط محسوب می­گردد. پرینترهای جدید از پورت USB بهره می­گیرند

نکات نگهداری پرینترهای جوهرافشان

چاپگرهای جوهرافشان برای مدت طولانی نباید بدون استفاده بمانند. جوهرهای داخل نازل­ها در صورت بیکاری طولانی مدت، خشک و مسدود می­شوند. در این صورت کیفیت چاپ بسیار پایین آمده و ممکن است حتی برگه به صورت سفید از پرینتر خارج شود.

پرینتر لیزری چیست؟

چاپگرهای لیزری مانند دستگاه فتوکپی کار می­کنند و سرعت بالاتری دارند. وقتی می­خواهید چیزی را چاپ کنید، کامپیوتر یک جریانی از داده ­های الکترونیکی را به پرینتر لیزری ارسال می­کند. یک مدار الکترونیکی این داده­ها را معنی می­کند و اینکه به چه شکل بر روی کاغذ ظاهر شوند را کنترل می­کند. مدار الکترونیکی یک اسکن لیزری را در داخل چاپگر به جلو و عقب می­کشد تا یک الگوی الکتریسیته­ای ساکن ایجاد شود و الکتریسیته نوعی پودر به نام تونر را جذب صفحه کرده و همانند یک دستگاه فتوکپی تونر را به کاغذ می­چسباند. به رنگ های پودری که در پرینترهای لیزری استفاده می­شوند تونر می­گویند.

انواع پرینتر لیزری

چاپگرهای لیزری در دو نوع تک رنگ (سیاه و سفید) و رنگی وجود دارد.

  • پرینتر لیزری تک رنگ بهترین انتخاب برای چاپ صفحات متنی در تعداد بالا است چرا که از دقت بالایی برخوردار است. این نوع چاپگرهای تک رنگ به دلیل قیمت پایین برای هر صفحه چاپ، باعث کاهش هزینه تعویض یا شارژ کارتریج می¬شوند.
  • پرینتر لیزری رنگی جهت چاپ تصاویر گرافیکی و عکس ها با کیفیت متوسط استفاده می¬شود.در این مدل، تونرهای CMYK جایگزین جوهر شده اند.این چاپگرها با توجه به ابعاد، قیمت بالاتری هم دارند و بیشتر برای مصارف حرفه¬ای کاربرد دارند.

تفاوت ها و امکانات پرینترهای لیزری و جوهرافشان چیست؟

هزینه

در ابتدا شاید قیمت بالای پرینترهای لیزری یک نقطه ضعف به حساب بیاید، اما این پرینترها خروجی بسیار بالاتری دارند و چاپ هر برگ قیمت پایین­تری خواهد داشت.

چاپگرهای جوهرافشان بدلیل خروجی کمتر، هزینه چاپ بالاتری دارند و کارتریج مدل­های ارزان قیمت، توانایی چاپ فقط چند صد برگ را دارند. به همین دلیل، کارتریج ها باید مرتبا تعویض شده و هزینه های زیادی را در پی خواهد داشت.

با توجه به هزینه های بالای کارتریج، استفاده از پرینتر لیزری مقرون به صرفه تر است.اگر از پرینتر جوهرافشان سیاه و سفید استفاده کنید، هزینه­های شما بسیار کمتر می­شود، با این حال پرینتر لیزری سیاه و سفید در مقایسه با آن، هزینه کمتری خواهد داشت.

همچنین تونرها ماندگاری بالاتری از جوهر دارند و در پرینترهای جوهرافشان در صورت استفاده نکردن طولانی مدت از دستگاه، جوهرها در درون کارتریج خشک می­شوند که این امر هزینه ها را افزایش خواهد داد.

کیفیت چاپ

اگر صحبت از چاپ سیاه و سفید باشد پرینترهای لیزری بهترین هستند و در چاپ فونت بسیار بهتر عمل می­کنند، اما برای چاپ عکس­های با کیفیت بالا چاپگرهای جوهرافشان مناسبت­تر بوده و با جزئیات زیاد و پراز رنگ عمل می­کنند. پرینترهای جوهرافشان ایده­آل برای چاپ عکس­های با کیفیت با دامنه رنگ­های بالا هستند.

سرعت چاپ

پرینترهای لیزری دارای سرعت بیشتری بوده و از همین رو خروجی بیشتری نسبت به نوع جوهرافشان دارند. پرینترهای لیزری می­توانند 15 تا 100 برگه را در دقیقه چاپ کنند که این موضوع مناسب برای افرادیست که با حجم بالای چاپ سروکار دارند.

چاپگر لیزری معمولا برای دفاتر کار طراحی شده و توان چاپ اسناد بیشتری را در مدتی کوتاه دارد. در اینجا با دو مفهوم حداکثر چرخه کار ماهیانه و میزان چاپ ماهیانه آشنا می­شویم.

حداکثر چرخه کار ماهیانه یعنی چاپگر تا چه حد می­تواند چاپ کند بدون آنکه قطعاتش آسیبی ببیند.

میزان چاپ ماهیانه به تعداد صفحاتی که یک چاپگر بتواند در ماه چاپ کند و کارایی خود را حفظ کند اشاره دارد. پرینترهای جوهرافشان معمولا میزان چاپ ماهیانه کمتری نسب به پرینتر لیزری دارند.

ابعاد پرینتر

چاپگرهای جوهرافشان ابعاد کمتری نسبت به لیزری دارند و سبک­تر هستند. اگر به اسکن و پرینت رنگی نیاز ندارید، چاپگرهای لیزری تک کاره هم برای فضاهای کوچک مناسبند اما عموما این چاپگرها از چاپگرهای جوهرافشان سنگین­تر هستند.

عواملی که قبل از خرید پرینتر بهتر است به آنها توجه داشته باشیم

  • کیفیت چاپ
  • سرعت موتور، تعداد صفحه در دقیقه یا حروف در دقیقه
  • میزان صفحات چاپ شده در ماه
  • حافظه داخلی
  • نمایشگرهای چاپگر
  • پورت¬های برد (USB)
  • قیمت کارتریج های چاپگر
  • ابعاد و حجم برگه کاغذ

در نهایت، در صورتی که شما از پرینتر در محل کار و یا زندگی خود استفاده می­کنید و دستگاه شما دچار اختلال شده است، می­توانید از نیروهای متخصص برق یار درخواست کمک کرده تا دستگاه شما را بازرسی و تعمیر نمایند.

پریسا اطروش
پریسا اطروش

یه دختر عاشق خلاقیت، نوآوری و البته گرافیک، مهارت های توسعه بیزینس ها از جمله تولید و بازاریابی محتوا رو خیلی دوست داره و هدفش از نوشتن اینه که بتونه با محتوایی که تولید میکنه به مخاطبانش کمک کنه و ارزشی رو به اونها اضافه کنه.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹