لوستر

نصب لوستر در هشت مرحله (این مراحل عیناً در هر خانه‌ای اجرایی است)

فقط 3% از مردم فکر می‌کنند نصب لوستر را بلدند.

دو ماه آخر سال، مادر عادت دارد پدر ما را در بیاورد! هر روز شروع می‌كند به غر زدن كه ما خانه و اتاق‌هایمان را مرتب كنیم. ما هم هر سال از این استرسی بودن مادر و مقاومت او در برابر بی اعتنایی ما متعجب می‌شویم. اما بالاخره او همیشه پیروز میدان است.

تا سال تحویل ما ٣،٤ بار اتاق‌هایمان را زیر و رو كرده‌‌ایم كه دست از سرمان بردارد. پدر اما كلا دست به سیاه و سفید نمی‌زند. مگر اینكه كاری باشد كه ما از پسش بر نیاییم. یكی از معدود كارهایی كه پدر در كل سال در راستای كارهای خانه انجام می‌دهد، كندن لوسترها، شستن آنها و دوباره نصب كردنشان است. البته مادر بیچاره من این را هم هزار بار باید بگوید تا پدر انجامش دهد. نهایتا پس از كش و قوس‌های فراوان و پیروزی مادر، زمان نصب دوباره‌ی لوستر‌ها فرا می‌رسد.

 خدایی نکرده در هیچکدام از مراحل با قطع کردن فیوز و این حرفها رابطه‌ای ندارد. می‌گوید برق من را نمی‌گیرید! پدر نردبان را زیر پایش می‌گذارد و لوستر کریستالی را بالا می‌برد. بگذریم كه معمولا در این حین جایی از آن می‌شكند یا تعدادی از آویزهای آن گم می‌شود. پدر فاز‌متر به دست با سیم‌ها ور می‌رود.

من كه سر در نمی‌آورم چه می‌كند. اما همیشه استرس دارم كه یا لوستر از دستش بیفتد، یا خدایی نكرده خودش بیفتد، یا برق بگیردش. می‌روم پایین نردبان می‌ایستم و دستهایم را جوری نگه می‌دارم که انگار چیزی قرار است بیفتد و من باید از افتادنش جلوگیری کنم. خلاصه بعد از اینكه هر جور شده آن را نصب كرد، لامپ‌ها را عوض می كند تا كار خود را كامل كرده باشد.

او پس از ساعت‌ها تلاش مداوم  و عرق‌ریزان با غرور حاصل از پیروزی از نردبان پایین می‌آید. مادر و پدر دست به كمر می ایستند و به لوسترهای كمی ناقص شده ای كه از تمیزی برق می زنند نگاه می كنند و لبخند می زنند. و این داستان هر سال خانه ی ماست. پدر سهم خود را از کارهای خانه با موفقیت نسبی ادا کرده است و تا سال بعد دست به سیاه و سفید نمی‌زند.

یلب

هر کاری اصول خود را دارد. لوستر نصب کردن هم از این قاعده مستثنی نیست. برای اینکه مثل من، استرس در هنگام نصب لوستر به سراغتان نیاید و اینکه وقت و تلاش کمتری را برای این کار صرف کنید، خیلی خوب است که روش اصولی نصب لوستر سقفی را یاد بگیرید.

 لوستر نصب کردن کاری پر زحمت است، حالا فرقی ندارد لوستر آشپزخانه است یا لوستر چوبی. اگر تازه لوستر خریده‌اید و می خواهید خودتان نصبش کنید، یا مثل پدر من آن را تمیز کرده‌اید و دوباره می‌خواهید نصبش کنید، ادامه مقاله می‌تواند به شما در انجام این کار کمک کند.

نکات و مراحل نصب لوستر در خانه

  • مرحله اول :
یباااا

فارق از قیمت لوستر  همیشه شما به یک دستیار قوی و مناسب نیاز دارید. چراکه لوستر معمولا سنگین است و باید کسی باشد که در نگه داشتن و جابجایی آن کمکتان کند. مخصوصا اگر قیمت لوسترتان بالا باشد و به هیچ قیمتی نمی‌خواهید به آن آسیبی برسد.

  • مرحله دوم :
لبالتلالباباب

مثل پدر من نباشید و اول فیوز را قطع کنید تا در سیم‌ها برق جریان نداشته باشد. مطمئن باشید شما مستثنی نیستید و برق ممکن است حتی شما را بگیرد. کار است دیگر!

  • مرحله سوم:

اگر مدل لوسترتان جوری است که اتصالاتی دارد که می توانید آنها را جدا کنید، حتما این کار را بکنید. باور کنید قشنگ نیست لوسترتان را ناقص شده سر جای اولش برگردانید. این کار هم به سبک شدن لوستر کمک می کند و هم احتمال شکستن قطعات آن را کم می کند.

  • مرحله چهارم :
هخکحگحمن

از آن فرد قوی و مناسب که قبلا برایتان گفتم، بخواهید لوستر را بگیرد و شما اتصالات آن را با پیچ گوشتی باز کنید. پیچ‌ها را که باز کردید، هنوز سیم‌ها وصل هستند. درست است که سیم ها وصل هستند، اما قطعا این اتصالات آنقدر محکم نیستند که لوستر را نگه دارند. پس همانطور که گفتم به هم تیمی خود بگویید آن را نگه دارد و رهایش نکند.

  • مرحله پنجم :
تنتنماغ

آزمون و خطا نکنید. به احتمال خیلی خیلی زیاد شما برقکار حرفه‌ای نیستید و نحوه ی صحیح سیم کشی را بلد نیستید. پس باز هم مثل پدر من نباشید و نحوه‌ی اتصال سیم‌ها را یادداشت کنید تا موقع وصل دوباره یا نصب لوستر جدید گیج نشوید و اشتباه نکنید.

معمولا رنگ سیم‌ها متفاوت هستند. یادداشت کنید که کدام رنگ از سیم‌های ساختمان به کدام سیم از لوستر نصب شده است. اگر هم رنگ سیم‌های ساختمان متمایز نیست، برای هر سیم علامت بگذارید تا آنها را با هم قاطی نکنید. سیم‌ها را که باز کردید، دیگر لوستر جدا شده و الان آن فرد پشتیبان (که حتما هم قوی است)، وظیفه‌ی خطیر نگه داشتن کامل آن را بر عهده دارد.

  • مرحله ششم :
اگر به سلامتی لوستر جدید خریداری کردید که سنگین است، نیاز دارد که روی سقف یک پشتیبان داشته باشد. اگر سقفتان از قبل قلاب آویز لوستر دارد که هیچ. کارتان راحت شده. اما اگر ندارد می‌توانید به سقف یک بریس فن نصب کنید تا به تحمل وزن آن کمک کند. بریس فن می‌تواند تا وزن ۶۰ کیلوگرم را تحمل کند.
  • مرحله هفتم :

حالا برای نصب زنجیر لوستر را در قلاب نگهدارنده آویزان کنید. حالا مطابق آن چیزهایی که یادداشت کردید، سیم‌ها را وصل کنید. دیدید گفتم خوب است یادداشت کنید؟ خیلی کارتان راحت‌تر و سریع‌تر شد.

  • و مرحله آخر :

حالا نوبتی هم باشد نوبت وصل کردن لامپ‌ها است. لامپ‌ها را وصل کنید . بعد از نردبان پایین بیایید.

خسته نباشید! حالا فیوز و کلید را بزنید. لامپ‌ها که روشن شدند، مثل پدر و مادر من دست به کمر بایستید و لبخند بزنید و از زیبایی لوستر جدید و تمیزی لوستر قدیمی لذت ببرید.

همانطور که گفتم هر کاری اصولی دارد. اصول نصب لوستر را باهم مرور کردیم. اگر خواستید لوستر نصب کنید، از این اصول استفاده کنید. نصب لوستر کار خیلی سختی نیست اما شاید نمی‌توانید آن را خودتان انجام دهید. مثلا شاید دستیار قوی ندارید. شاید اصلا از سیم کشی و این داستان‌ها سر در نمی‌آورید. شاید هم از ارتفاع می‌ترسید و شاید اصلا حوصله‌اش را ندارید. گاهی هم یک لوستر مدرن دارید که طریقه نصبش کلاً به یک متخصص نیاز دارد.

در هر صورت ما اینجا هستیم. ما می‌توانیم این کار را برای شما انجام دهیم و لوسترتان را بی خطر و بی دردسر برایتان نصب کنیم. برقیار هر خدمتی که مربوط به برق باشد، انجام می‌دهد. با ما تماس بگیرید تا بدون دلهره فقط بنشینید و تا چای خود را می نوشید، تمام مراحل نصب لوستر را که در بالا دیدید، جلوی چشمتان اتفاق بیافتد.
تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹