ماشین برقی

ماشين برقی چگونه کار می کند و مزایا و معایب یک ماشين برقی

در چند دهه‌ ی گذشته بازار ماشين برقی در تمام کشورهای پیشرفته‌ ی دنیا بسیار داغ‌ تر از قبل شده و چند سالی هم هست که در ایران شاهد استفاده‌ ی کم و بیش مردم از این ماشین‌ها هستیم. شاید در ایران به دلیل ارزان بودن سوخت فسیلی مردم کم‌تر به دنبال خرید ماشین برقی بروند، اما قصد ما از توضیح درباره‌ ی این ماشین‌ها شناساندن هرچه بیشتر اونها و مزایا و معایبی که دارند به شماست و قطعاً داشتن اطلاعات بیشتر در این مورد شما رو با پیشرفت‌های روز دنیا همگام‌تر میکنه.​

کارتو به برقیار بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

با برقیار تماس بگیر

در کوتاهترین زمان قیمت بگیر

ماشين برقی و تفاوت آن با ماشین هیبریدی:

همونطور که از اسمش پیداست، ماشین برقی دارای موتور الکتریکی است و مثل یک دستگاه باید به شارژ زده بشه تا بتونه حرکت کنه و در طول حرکت هم ممکنه شارژ تموم کنه و باید دوباره به شارژ زده بشه.

در کشورهای پیشرفته در خیابان‌ها محل‌هایی مثل پمپ بنزین برای شارژ ماشین برقی وجود دارند، اما به دلیل نبود همچین بستری در ایران مردم بیشتر تمایل به خودروهای هیبریدی دارند. فرق ماشین هیبریدی با ماشین برقی اینه که ماشین هیبریدی از برق و یک سوخت فسیلی باهم استفاده میکنه و این یک مزیت بزرگ نسبت به ماشين برقی ایجاد میکنه.

به این صورت که موتور ماشین هیبریدی الکتریکی-بنزینی است و موقع حرکت به وسیله‌ی ژنراتورهای به کار رفته در داخل ماشین بدون اتلاف هیچگونه انرژی برق مورد نیاز ماشین تولید میشه. (البته از هزینه و قیمت ماشین برقی در این مقایسه فاکتور گرفته‌ایم).

ماشین برقی
خب میتونیم بگیم انتخاب ماشین برقی وابسته به یک سری عوامل هست که بعضاً از انتخاب ما خارجه، مثلاً بستر مناسب برای استفاده از این ماشین‌ها هنوز در ایران وجود نداره و قطعاً این موضوع روی محبوبیت ماشین برقی در ایران تأثیر میذاره، اما ازتون میخوایم فرض کنید تمام شرایط برای داشتن ماشين برقی محیاست و با توجه به نکاتی که میگیم ببینید آیا دوست دارید صاحب یک ماشین برقی بشین؟ (چراکه از ساخت ماشین برقی در دنیا زمان زیادی نگذشته است)

دلایل محبوبیت ماشين برقی :

اقتصادی بودن:

این ماشین‌ها به دلیل استفاده نکردن از سوخت فسیلی در بلند مدت بسیار به صرفه‌ تر هستند، به خصوص زمانی که سوخت فسیلی گران باشد، همچنین هزینه‌ی نگه داری از آنها هم نسبت به ماشین‌های بنزینی بسیار کم تراست به دلیل اینکه ساختار این ماشین‌ها بسیار ساده‌تر از ماشین بنزینی است و به همین دلیل نیاز به سرویس‌های متعدد ندارن و کم‌تر دچار خرابی میشن.

سازگاری با محیط زیست:

اولین دلیل سازگاری ماشین برقی با محیط زیست اینه که عدم استفاده از سوخت فسیلی در این ماشین‌ها باعث میشه آلودگی و گازهای گلخانه‌ای تولید نکنن، دلیل بعدی آینه که اتلاف انرژی در اونها بسیار کمه، خیلی از این ماشین‌ها با انرژی خورشیدی شارژ میشن و بسیاری دیگه هم شارژرهای مخصوص دارن که در هر صورت باعث میشه انرژی‌های غیر قابل تجدید رو اتلاف نکنن.

جالبه بدونید تاکید بیشتر کمپانی‌های ماشین که ماشین برقی هم تولید میکنن مثل فورد یا نیسان روی همین موضوعه و این کمپانی‌ها حتی مدل‌هایی رو به بازار ارائه میکنن که اجزا تشکیل دهنده‌ی ماشین برقی هم بازیافتی هستن تا ماشین هیچگونه تناقضی با محیط زیست نداشته باشه. ( ماشین برقی آریا هم به این سمت در حرکت است )

امنیت بالا:

یکی از مزایای بسیار مهم این ماشین‌ها دارا بودن امنیت بالا در رانندگی است، طی تحقیقات انجام شده در موقعیت‌های مشابه ریسک چپ کردن ماشین برقی نسبت به ماشین بنزینی بسیار پایین‌تر است و همینطور به دلیل برقی بودن این ماشی‌ها امکان آتش سوزی آنها بسیار پایین است

راحتی:

رانندگی با ماشین برقی به مراتب راحت‌تر از ماشین بنزینی است چرا که این ماشین‌ها بسیار نرم هستن و سرو صدای آنها بسیار پایین هست، همینطور از لحاظ فنی هم بهتر عمل میکنن مثلاً شتاب اولیه‌ی بسیار بالا دارن و در جاده‌ها برای سبقت گرفتن مناسب هستن

موانع محبوبیت ماشين برقی :

قیمت:

 یکی از موانع برای علاقه مندان به ماشین برقی قیمت اولیه‌ی بالای این ماشین‌هاست، البته اخیراً در بسیاری از شهرهای پیشرفته و پر جمعیت دنیه برای تشویق مردم به خرید این ماشین‌ها دولت تخفیف‌های خوبی در نظر گرفته، اما این تخفیف‌ها جهانی نیست و همچنان در بسیاری از کشورها از جمله ایران بستر مناسب برای داشتن ماشین برقی فراهم نیست

تمام شدن شارژ:

دومین مانع رشد بازار ماشین برقی اینه که خیلی از علاقه مندان نگران زود تموم شدن شارژ این ماشین‌ها هستن، چرا که به طور میانگین شما باید در هر 130 کیلومتر ماشین برقی خود را یکبار شارژ کنید و این موضوع ماشین برقی رو تنها برای مسافت‌های شهری مناسب جلوه میده. (دقیقا مثل ماشین برقی کودک که خیلی زود پس از کر کردن شارژش تمام می شود)

البته استفاده از ماشین برقی‌هایی که با نور خورشید شارژ می‌شوند میتونن گزینه‌ی بهتری برای مصرف کنندگانی باشند که میخوان از این ماشین‌ها در جاده و مسافت‌های طولانی استفاده کنن

نبود زیر ساخت مناسب:

این مورد بیشتر از همه در کشورهای در حال توسعه مثل ایران حس میشه، با وجود دلایل منفی که گفتیم همچنان عده‌ای هستن که مشتاق به خرید این ماشین‌ها هستن اما نبود ایستگاه‌های شارژ ماشین برقی در سطح شهری مثل تهران باعث میشه همون عده هم از خرید این ماشین‌ها صرف نظر کنن و ماشین بنزینی رو ترجیح بدن.

ماشین برقی
حالا می‌خواهیم نکته‌ی حائز اهمیتی رو بگیم که بد نیست بهش فکر کنید، ما در مطالب قبلی (کاربرد‌های سودمند انرژی خورشیدی در زندگی روزمره) به بحث انرژی‌های تجدید پذیر پرداختیم و در مورد مزایای استفاده از نور خورشید و تبدیل اون به برق هم گفتیم که بهتون توصیه می‌کنیم سری بهش بزنید.
میتونیم بگیم که مفهوم ماشین برقی به طور واضحی با مفهموم انرژی‌های تجدید پذیر گره خورده، شاید بگین در هر صورت مصرف برق از مصرف بنزین سالم تره و این ماشین‌ها گزینه‌ی بهتری برای طبیعت هستن، اما در این مورد هم استثنا وجود داره، مثلاً در کشور نروژ این موضوع کاملاً قابل تأیید هست چونکه مقدار برق زیادی از طریق انرژی پاک تولید میشه، اما در کشورهایی که برق هم از سوخت‌های فسیلی تهیه میشه استفاده از ماشين برقی فقط ظاهراً مشکل رو حل کرده اما عمیقاً از ماشین‌های بنزینی ضرر بیشتری به محیط زیست میرسونه

مطمئناً با پیشرفت هرچه بیشتر علم و آگاهی بیشتر آدم ها این مشکلات هم حل میشه و در چند دهه ی آینده شاهد تحول عظیمی در صنعت ماشین خواهیم بود. امیدواریم شرایط در کشور خودمون هم برای همگام شدن با این قبیل پیشرفت ها هموار بشه تا هم بتونیم از رانندگی سبک لذت ببریم و هم محیط زیست رو آلوده نکنیم.

مریم حق شنو
مريم حق شنو

ذهنش هميشه در حاله فعالييته و عاشق حل مسئله و تحقيق كردنِ ! هميشه تو زندگيش به نوعي با خلاقيت سر و كار داشته از كاراي هنري گرفته تا نوشتن كه يكي از علايقش از زمان بچگي بوده و الان داره جدي تر دنبالش ميكنه ، نوشتن و توليد محتوا رو دوست داره چون ميگه به ذهنش نظم ميده و در كنارش هم كلي چيزاي جذاب ياد ميگيره و سعي اش بر اينه كه اونهارو به مخاطبش هم ياد بده و اطلاعات مفيد و جديدي به ذهنش اضافه كنه .

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹