سرویس ژنراتور

آموزش سرویس ژنراتور در ۸ دقیقه

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که هنگام کارکردن، سوخت رسانی، راه اندازی یا سرویس ژنراتور  با برخی مشکلات مواجه شده باشید. در بسیاری از مواقع، دلایل این اتفاق ها ناشی از عدم شناخت کافی نسبت به چگونگی سرویس یا نگهداری آن است. در ادامه می خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه می‌توانید به سرویس ژنراتور بپردازید.

سرویس ژنراتور نیازمند شناخت کافی و کار کردن زیاد با ژنراتور است. اگر فکر می‌کنید آنطور که باید، نسبت به آن آشنایی ندارید، مقاله ” با ژنراتور برق، حتی خورشید را شب‌ها می‌بینیم!  ” را مطالعه نمایید.

سرویس ژنراتور

بررسی سیستم ها، هنگام سرویس ژنراتور

نمی‌توان انتظار داشت که ژنراتور شما مادام العمر کار کند و با هیچ مشکلی مواجه نشود. حتی عدم رعایت کوچکترین نکات ایمنی، ممکن است شما را مجبور به تعمیر و سرویس ژنراتور کند.

همچنین سیستم های سوخت، برق، اگزوز و موتور نیازمند بررسی هوشمندانه و مرتب هستند که کمک می کند علاوه بر افزایش کارایی، عمر ژنراتور طولانی شود. اگر می‌بینید بعضی از ژنراتورها از چند نسل قبلی به شما رسیده، دلیلش رعایت همین نکات و نظارت های پیوسته بوده.

سرویس ژنراتور

۱ )

نگهداری از سیستم روغن، حین سرویس :

طبق گفته یکی از سازندگان ژنراتور و تجهیزات قدرت در انگلستان، تعویض روغن می‌بایست در فواصل ۵۰۰ ساعتی شکل بگیرد که البته این میزان ساعت در ایران کاهش پیدا می کند. به یاد داشته باشید که تعویض روغن باید در زمان هایی که دستگاه شما خاموش است، انجام شود و حتی هنگامی که ژنراتور در حال کارکردن است به این فکر نکنید که میزان روغن داخل آن را چک کنید. زیرا این کار به شدت خطرناک بوده و احتمال سوختگی و آتش سوزی به همراه دارد.

همچنین استفاده از فیلتر روغن، جلوی تخلیه روغن را گرفته و در میزان کارکرد آن تاثیر بسزایی دارد. ۲ توصیه هنگام تعویض روغن: 

۱- تعویض روغن همراه با تعویض فیلتر صورت بگیرد. 

۲- بهتر است همیشه از یک مدل روغن استفاده کنید. از سرویس کار دیزل ژنراتور بخواهید تا روغن مورد نیاز دستگاهتان را به شما معرفی نماید.

نکته۱: از هیچ مواد افزودنی برای کارکرد بهتر روغن استفاده نکنید.

نکته۲: اگر از ژنراتور برای کارهای حیاتی و مهم استفاده می کنید، تعویض روغن باید هر ۱۲ ماه یکبار انجام شود.

۲ )

نگهداری از سیستم خنک کننده، حین سرویس ژنراتور :

همچون تعویض روغن، هنگامی که دستگاه شما خاموش و خنک است، در رادیاتور را باز کرده تا میزان خنک کننده را مشاهده نمایید. برای سرویس ژنراتور مقدار آن باید ۱/۵ سانتی متر پایین تر از در رادیاتور باشد. چنانچه از دیزل ژنراتور قدرتمند استفاده می‌کنید، بهتر است از مخلوط آب خنک، ضد یخ و مواد خنک کننده استفاده نمایید.

در هنگام سرویس دوره ای دیزل ژنراتور ، از همان توصیه هایی که برای روغن کاری ذکر کردیم، برای خنک کننده ها استفاده نمایید. به طور مثال فقط از یک مدل خنک کننده استفاده نمایید و از ریختن مواد افزودنی به داخل رادیتاتور خودداری نمایید. همچنین بهتر است پس از سرویس ژنراتور ، رادیاتور را با هوای فشرده یا آب تمیز کنید.

نکته۱: ضد یخ و آب خنک را پیشتر در یک ظرف جداگانه مخلوط کرده و سپس به داخل رادیاتور بریزید.

نکته۲: ماده مخلوط شده را به آرامی داخل رادیاتور بریزید تا فرصت خارج شدن هوا از سیستم وجود داشته باشد.

۳ )

نگهداری از سیستم سوخت، حین سرویس ژنراتور :

در هنگام سرویس دیزل ژنراتور ، چنانچه می بینید منبع سوختتان در هوای آزاد قرار دارد، برای آنکه در زمستان از پارافینی شدنش جلوگیری نمایید، بهتر است در حد نیاز به آن ضد یخ اضافه کنید. همچنین منبع سوخت می بایست هر ۱۲ ماه یکبار تخلیه و آب و رسوبات آن خالی شود. فیلتر سوخت طبق دستور العملی که در داخل دفترچه راهنما ذکر شده، باید در فواصل تعیین شده تعویض گردد.

نکته۱:  برای جلوگیری از خطرات احتمالی، جنس منبع سوختتان و لوله کشی نباید از گالوانیزه باشد.

نکته۲: در هنگام سرویس ژنراتور قسمت داخلی منبع سوخت نباید رنگ کاری شده باشد.

۴ )

نگهداری از موتور، حین سرویس ژنراتور :

به دلیل اینکه این بخش اهمیت زیادی دارد و مباحث بسیاری را می‌طلبد، نکات حائز اهمیت را تیتروار برایتان آورده ایم.

 • هیچگاه بدون فیلتر هوا دستگاه را روشن نکنید و از کارکردن با فیلترهای دست دوم پرهیز نمایید.
 • برای سرویس ژنراتور در فصول گرما برای آنکه موتور را گرم نگه دارید، از وسایل آتش زا استفاده نکنید.
 • در مکان هایی که گرد و غبار و آلودگی زیاد است، فیلتر هوا را در فواصل کوتاهتری تعویض نمایید.
 • برعکس رادیاتور، فیلتر هوا را نباید با هوای فشرده تمیز کنید زیرا اینکار به منافذ فیلتر آسیب می‌زند.
 • قبل از آنکه بخواهید ژنراتور را خاموش کنید، بگذارید موتور بدون بار برای چند دقیقه کار کند. این امر باعث خنک شدن و یکنواختی دمای موتور شده و عمر آن را افزایش می دهد.
 • در حین سرویس ژنراتور هیچ گاه موتور را بدون ترموستات روشن نکنید زیرا ترموستات باعث حفط دمای سیستم خنک کننده می‌گردد. همچنین روشن کردن موتور بدون ترموستات سبب لغو ضمانت نامه می شود.

سرویس ژنراتور به صورت دوره ای

تمام ژنراتورها نیازمند سرویس های دوره ای هستند و حتی در بعضی از کارخانجات یا صنایع، این سرویس ها به صورت روزانه یا هفتگی صورت می‌گیرد. باید بدانید وقتی شما به طور مثال، هر یک ماه یکبار برای سرویس ژنراتور برق اقدام می نمایید، در اصل دارید عمر دستگاهتان را افزایش می‌دهید. در ادامه چک لیستی تهیه کردیم که به شما بگوییم هر دوره، نیازمند چه بررسی هایی ست.

سرویس ژنراتور

چک لیست هفتگی برای سرویس ژنراتور :

 • بررسی لرزش دستگاه هنگام استارت
 • بررسی عملکرد صحیح شارژر
 • بررسی عملکرد رادیاتور
 • بررسی جهت دود نکردن دستگاه
 • و ...

چک لیست ماهیانه سرویس ژنراتور :

 • بررسی کیفیت روغن
 • بررسی سطح آب رادیاتور
 • بررسی کیفیت فیلتر روغن، آبگیر گازوئیل و فیلتر هوا
 • بررسی عملکرد پمپ روغن
 • بررسی وضعیت ظاهری دستگاه
 • و ...

چک لیست شش ماهه سرویس ژنراتور :

 • بررسی دمای رادیاتور
 • بررسی فشار روغن
 • بررسی سلامت تسمه

چک لیست سالیانه سرویس ژنراتور :

 • بررسی و تعویض فیلتر هوا
 • بررسی و تعویض فیلتر روغن
 • بررسی جهت عدم نشت روغن و هوا در قست توربوشارژر
کلام آخر

آنچه گفته شد:

۱ ) بررسی سیستم ها هنگام سرویس ژنراتور

۲ ) ارائه چک لیست جهت سرویس ژنراتور

سرویس ژنراتور
در این مقاله سعی کردیم یک سری نکات فنی را به شما آموزش داده تا بتوانید در سرویس ژنراتور موفق ظاهر شوید. همانطور که مکرر عنوان شد، تعمیر و سرویس ژنراتور نیازمند علم و تجربه است. چنانچه تجربیات کافی برای این امر در اختیار ندارید، برق یار می‌تواند به شما یاری رساند. لذا کافی ست با شماره تماس ۰۲۱۴۲۸۱۰ ارتباط برقرار کرده و از متخصصین بخواهید تا کمکتان کنند.
تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹