تعمیر کولر گازی

۵ توصیه حیاتی درباره مشکلاتی که برای کولر گازی شما ممکن است اتفاق بیفتد

هر سال که می‌گذره، تابستونا گرم‌تر از سال قبل میشه. تحمل این گرما برای افراد گرمایی خیلی هم سخت‌تره. حالا این کولر گازی عزیز ما رو نجات میده و تحمل گرمای تابستون رو برامون راحت‌تر می‌کنه. اما! وای به اون روزی که کولر یهو خراب بشه! واقعا مصیبته! اگر تعمیرکار دم دست سراغ داشته باشید و سریع بیاد کارتون رو راه بندازه باز خوبه. اما اگه کسی رو نشناسید و تعمیر کولر گازی رو هم بلد نباشید دیگه نور علی نوره! خدا اون روز رو نیاره!

تعمیر کولر گازی رو چطور می تونیم خودمون انجام بدیم؟

برای اینکه توی همچین موقعیتی گیر نیفتید، بهتره که تعمیر کولر گازی رو یاد بگیرید. یا حداقل کمی راجع بهش بدونید که اگر ایرادش سطحی و کوچیک بود و خودتون می‌تونستید اون رو حل کنید، بیخودی این گرمای طاقت فرسا رو تحمل نکنید. برای اینکه کولر گازی رو تعمیر کنید، اول باید بفهمید ایرادش از کجاس. برای همین اول براتون میگیم که چطور تشخیص بدید ایراد از کجاست و بعد براتون میگیم چطور اون ایرادات رو رفع کنید. پس قراره در این مقاله به آموزش تعمیر کولر گازی بپردازیم. بریم ببینیم داستان چیه.
wewa

کارتو به برقیار بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

با برقیار تماس بگیر

در کوتاهترین زمان قیمت بگیر

۵ مشکل عمده در تعمیر کولر گازی

خب احتمالا در عملکرد کولر گازیتون مشکلی پیش اومده که میگید خراب شده. شاید بادش دیگه خنک نیست، شاید خاموش شده و هر کاری می‌کنید روشن نمیشه، شایدم اصلا خاموش نمیشه. هر کدوم از این اختلالات ممکنه به خاطر دلایل مختلفی ایجاد شده باشن که باهم بررسی شون می‌کنیم.

البته تعمیرات کولر گازی همیشه هم کار خیلی ساده ای نیست و اگر دلایل خرابیش پیچیده باشن، شما خودتون نمی تونید این کار رو انجام بدید. برای تعمیر کولر گازی ممکنه که برای برندهای مختلف یکسری اختلافات جزئی وجود داشته باشه اما در کل یک روال مشخص برای هر مشکل وجود داره. پس فرقی نمیکنه که میخواین به تعمیر کولر گازی ال جی بپردازین یا سامسونگ، فقط آموزش تعمیرات کولر گازی را با هم پیش بگیریم.

۱. کولر گازی خنک نمی‌کنه

 • اول از همه ببینید که دریچه‌های کولر باز هستن؟ ممکنه بسته باشن و اصلا باد از اون نتونه باید بیرون.
 • فیلتر کولر رو بررسی کنید که ببینید روی فیلتر گرد و غبار قرار نگرفته؟ تمیز نبودن فیلتر و مسدود شدن اون می‌تونه باعث توقف کویل کندانسور بشه. اگر فیلتر کثیف شده، اون رو تمیز کنید. برای این کار پنل جلوی کولر گازی رو باز کنید، جلوی فیلتر رو آزاد کنید و بعد آروم اون رو بیرون بکشید. حالا فیلتر رو زیر شیر آب بشورید و بعد از اینکه خشک شد، سر جاش قرارش بدید.
 • اما ممکنه که مشکل از فن باشه. علت خرابی فن کولر می‌تونه خرابی بلبرینگ موتور، اختلال در ترموستات، سوختن خازن‌ها و .... باشه. اگه فن خراب شده باشه متاسفانه شما خودتون نمی تونید اون رو تعمیر کنید و برای تعمیر کولر گازی خودتون باید با یه متخصص تماس بگیرید.

در مقاله ی چرا از کولر گازی باد گرم میاد؟ (با ارائه چند راه حل) این مشکل و راه‌های برطرف کردن اونها خیلی مفصل تر توضیح داده شده.

۲. از کولر گازی آب میاد

 • مسیر خروجی آب رو چک کنید که نگرفته باشه. ناودانی نباید کثیف باشه و در اون لجن جمع شده باشه. همینطور لوله تخلیه هم نباید خم شده باشه.
 • باز هم کثیفی فیلتر! چک کنید که فیلتر کثیف نباشه و اگر بود به روش گفته شده در بالا فیلتر رو تمیز کنید و به همین سادگی خودتون تعمیر کولر گازی تون رو انجام بدید.
 • عایق نبودن لوله‌ها هم می تونه باعث یخ زدن اونها و آبریزی کولر بشه.
اگر می خواید راجع به علت ریزش آب از کولر و روش‌های جلوگیری از اون بیشتر بدونید مقاله‌ی چرا کولر گازی آب میده؟ رو مطالعه کنید.

۳. کولر گازی خاموش شده و روشن نمیشه

 • ممکنه علت روشن نشدن کولر گازی این باشه که بهش برق نمی‌رسه. پس فیوز مربوط به اون رو چک کنید که قطع نشده باشه یا اینکه سیم برق اتصالی نکرده باشه.
 • اگر مدت زمان طولانی از کولر گازی استفاده کرده باشین، ممکنه که موتور کولر اورلود کنه و سوییچ استراحت کولر در هنگام اورلود باعث خاموش شدن اون شده باشه.
 • اگر فشار پمپ و مبرد یا بقیه‌ی بخش ها بیش از حد بالا بره، کولر گازی هایی که مجهز به سوییچ های ایمنی هستند، اون رو به طور خودکار خاموش می‌کنن.
 • اگر فیلتر کثیف باشه و برای مدت طولانی شما متوجه این کثیفی نشده باشین، به کولر فشار میاد و باعث از کار افتادن کولر گازی یا به دلیل گرم شدن بیش از حد جریان برق قطع میشه.

۴. کولر گازی خاموش نمیشه!

ممکنه که برای کولر مشکل الکتریکی پیش اومده باشه. مثلا ترموستات کنترل دما که وظیفه اش کنترل دما و تامین ولتاژ برق برای موتور فن و چگالنده اس، اتصال کوتاه شده باشه. اتصال کوتاه ترموستات باعث میشه که جریان برق دائما به کمپرسور فرستاده شه و در نتیجه دائما کار کنه. در این صورت مدار ترموستات باید عوض بشه. اگر بورد رله، بورد کنترل دما و بورد کنترل اصلی هم خراب شده باشن، می تونن باعث خاموش نشدن کولر گازی بشن.

۵. کولر گازی سر و صدا می‌کنه

 • ممکنه چیزی افتاده باشه توی کولر گازی. اگر کولرتون داره خیلی عادی کارش رو می‌کنه اما یهویی صدا از اون میاد بیرون، می‌تونه دلیلش این باشه. در این صورت کولر رو خاموش کنید و داخل اون رو نگاه کنید تا اگه چیزی بود، خارجش کنید.
 • قاب جلوی کولر گازی درست سر جاش قرار نگرفته. اون رو چک کنید که چفت باشه.
 • اگه پنل خارجی و داخلی باهم تراز نباشن، بعد از مدتی باعث ایجاد سر و صدا میشه. این مشکل به خاطر عدم نصب صحیح کولر به وجود میاد.
 • ممکنه پره‌های فن شکسته یا تاب برداشته باشن. به پره‌ها نگاه کنید که اگر انحنایی در اونها ایجاد شده، رفعش کنید.
 • اگر پایه‌های کمپرسور لق شده باشند، باعث سر و صدا میشه که در این صورت برای تعمیر کولر گازی باید اون رو آچارکشی کنید.
مشکلات مختلفی ممکنه برای کولر گازی پیش بیاد که باهم تعدادی از اونها رو بررسی کردیم. بعضی از اونها می‌تونن دلایل خیلی ساده‌ای داشته باشن و نیازی نباشه که برای تعمیر کولر گازی از تعمیرکار بخواید که اون رو تعمیر کنه. اما همیشه هم تعمیر کولر گازی رو نمی‌تونید خودتون انجام بدید و برای رفع مشکل اون ممکنه که به یک متخصص نیاز باشه.
البته همیشه پیشگیری بهتر از درمانه و بهتره قبل از اینکه از کولر گازی استفاده کنید، از یه متخصص بخواید که اون رو تعمیر کنه. امیدواریم که توی این گرما مشکلی برای کولر گازی تون پیش نیاد. اما اگه این اتفاق افتاد و مشکلش حادتر از این بود که خودتون بتونید اون رو برطرف کنید، خوشحال میشیم که با برقيار تماس بگيريد. ما در کمترین زمان ممکن برای تعمیر کولر گازی شما، به منزل یا محل کارتان میایم. برق یار همیشه برای کمک به شما آماده‌ست.
تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹