Share on twitter
Share on telegram

فیلتر یخچال؛ قطعه ای ۶ ماه مصرف!

فیلتر یخچال بی­ شک یکی از الطاف بشر به ­بشر است. چرا که اگر چنین قطع ه­ای به مرحله ­ی اختراع نمی­رسید، آمار مرگ­ و میر و بیماری­ های ناشی از آشامیدن آب شهری و روستایی توقف­ ناپذیر می­شد. هرچند روز به ­روز شاهد پایین­ آمدن کیفیت آب­های آشامیدنی هستیم اما فیلتر یخچال همچنان امیدی­ست تا بتوانیم با نوشیدن آب «باکیفیت» بر عطش روزانه­ مان غلبه کنیم و جگرمان را حال بیاوریم.

اکنون چنانچه قصد دارید پیرامون فیلتر یخچال اطلاعات بیشتری کسب کنید، ادامه ­ی مطلب را از دست ندهید و اگر از این قطعه در حال استفاده ­کردن هستید، باز هم ادامه ­ی مطلب را از دست ندهید زیرا رسیدگی به این قطعه، همچون داشتنش از اهمیت بالایی برخوردار است.

بسیاری از یخچال­ ها و ساید بای سایدها شیر برداشت آب دارند که آب شهری را مستقیماً  در دو نوع آب و یخ در اختیار مصرف ­کننده قرار می­دهد. از آنجاییکه آب شهری با مواد جامد و شیمیایی همراه است، می­ بایست در چنین یخچال­ هایی فیلتر تصفیه­ کننده آب تعبیه شود تا هنگامی که می­خواهید مصارف آشامیدنی داشته باشید، از آب با کیفیتی برخوردار شوید.

به طور کلی 2 نوع فیلتر یخچال داریم:

  • فیلتر خارجی یخچال:

فیلتری­ست از جنس الیاف پلی­ پروپلین که در بیرون یخچال نصب می­گردد و عموماً بر روی تمام مدل­های یخچال قابل راه ­اندازی است.این قطعه به­ روش اسمز معکوس عمل می­کند و وظیفه­ ی این فیلتر حذف املاح بزرگتر از 5 میکرون مثل: شن، ماسه، گل­ولای، جلبک، رسوبات (مانند رسوباتی که در کتری ته ­نشین می­شود)، آهک، ذرات فیزیکی و … است.

  • فیلتر داخلی یخچال:

فیلتری­ست از جنس کربن فعال که در داخل یخچال نصب می­گردد و به ­طور اختصاصی برای یخچال ­ها (ساید بای ساید) طراحی شده. وظیفه­ ی این فیلتر حذف املاح کوچکتر از 5 میکرون مثل: مواد شیمیایی، بو، مزه، آلاینده ­­ها، نیترات،کلر و … است.

توجه داشته باشید که فقط داشتن هم­زمان این دو فیلتر به شما در استفاده از آب آشامیدنی باکیفیت کمک می­کند. دیده شده که بعضی­ ها به نصب فقط یک فیلتر خارجی اکتفا کردند که همین امر باعث شده همچنان مواد شیمیایی نظیر نیترات در آب آشامیدنی­ شان موجود باشد. گفتنی ­ست که نیترات موجود در آب می­تواند یکی از دلایل سرطان معده باشد.

اما در اینجا سوالی پیش می­ آید که چنانچه یخچال­ مان فیلتر داخلی نداشته باشد باید چه­ کار کنیم؟

جواب ساده است! از دو فیلتر خارجی در پشت یخچال استفاده نمایید.

فیلتر یخچال (چه داخلی و چه خارجی) انواع مختلفی دارد که در این­جا به اختصار به 3­ مدل از فیلترهای خارجی می­ پردازیم. انتخاب فیلتر خارجی بر عهده ­ی شماست و باید با توجه به­ نیازتان فیلتر مورد نظر را تهیه نمایید.

این را بدانید که می­ توانید این فیلترها را به­ صورت تکی، دوتایی یا سه­ تایی نصب کنید:

فیلتری­ست از جنس کربن فعال که در داخل یخچال نصب می­گردد و به­ طور اختصاصی برای یخچال­ ها (ساید بای ساید) طراحی شده. وظیفه­ ی این فیلتر حذف املاح کوچکتر از 5 میکرون مثل: مواد شیمیایی، بو، مزه، آلاینده ­­ها، نیترات،کلر و … است.

  • PP 5 میکرون:

    از این مدل برای فیلتر کردن آلودگی هایی نظیر: شن وماسه، گل ولای، لجن و زنگ زدگی داخل لوله ها استفاده می شود.

  • UDF یا کربنی-نارگیلی:

این فیلتر می­بایست از نوع نارگیلی باشد. از این مدل برای فیلتر کردن بو، مزه و شفاف­ سازی رنگ آب استفاده می ­شود.

  • مینرال یا آلکالاین: (ALKALAINE)
  • از این مدل برای قلیایی ­کردن آب استفاده می­شود. این فیلتر با ویژگی منحصر به­ فردی که دارد PH آب را تنظیم می­کند و اسیدهای چرب اشباع ­شده را به کلسیم غنی ­شده تبدیل می­کند.  

چنانچه در حال حاضر فیلتر یخچال شما نصب شده و آماده است، این را بدانید که اَهم کار شما از همین لحظه آغاز شده. دلیل آن هم رسیدگی و تعویض «به­ موقع» فیلتر یخچال است. فیلتر یخچال­ها با توجه به مدل و نوع ساخت­شان، بین 6 ماه تا یک­سال طول عمر دارند. غالباً بر روی فیلتر­های خارجی طول عمر آن­ها با عنوان Service Life ذکر شده. همچنین ممکن است به ­جای زمان، ظرفیت را مطرح کرده باشد. 

چنانچه در حال حاضر فیلتر یخچال شما نصب شده و آماده است، این را بدانید که اَهم کار شما از همین لحظه آغاز شده. دلیل آن هم رسیدگی و تعویض «به­ موقع» فیلتر یخچال است. فیلتر یخچال­ها با توجه به مدل و نوع ساخت­شان، بین 6ماه تا یک­سال طول عمر دارند. غالباً بر روی فیلتر­های خارجی طول عمر آن­ها با عنوان Service Life ذکر شده. همچنین ممکن است به­ جای زمان، ظرفیت را مطرح کرده باشد.

به­ طور مثال بر روی فیلتر یخچال نوشته می­شود: Capacity: 1500 GAL(5670 L) که به ­معنای: ظرفیت قطعه 1500 گالن (معادل 5670 لیتر) است. البته ممکن است از هر دو فاکتور زمان و ظرفیت هم­زمان استفاده شده باشد.

با این تفاسیر چنانچه بعد از مدت زمان مشخص­ شده اقدام به تعویض فیلتر یخچال نکنید، ممکن است در کنار خسارات مالی باعث خسارات جانی شود. همان­طور که در ابتدا عنوان شد، از فیلتر یخچال برای جلوگیری از ورود باکتری­ها و مواد شیمیایی به آب آشامیدنی استفاده می­ شود. پس بدیهی­ ست اگر این قطعه را تعویض نکنید، فیلترها به دلیل اینکه ظرفیت­شان اشباع شده و دیگر قادر به فیلتراسیون نیستند، املاح دیگر وارد آب آشامیدنی شما می ­شوند. اما خسارات مالی­ای که در قبال سهل­ انگاری در تعویض فیلتر یخچال متحمل می­شوید بسیار قابل توجه است.

 وقتی فیلتر اشباع می­ گردد، اولین نشانه­ ی آن افت فشار آب در داخل تصفیه آب است. این افت فشار سبب می­شود به پمپ تصفیه­ ی آب فشار بیاید و باعث نیم­ سوزشدن و حتی سوختن پمپ گردد. وقتی املاح بزرگتر از 5میکرون از این فیلتر عبور کند، می تواند قلب اصلی فیلتر را از کار بی اندازد. زیرا الیاف آن مسدود می ­شود و دیگر نمی­تواند سختی آب را کاهش دهد. پس حالا نه تنها باعث می­ شوید پمپ یخچال­تان از کار بی افتد، بلکه باعث می­ شوید مزه، بو و ساختار آب آشامیدنی تغییر پیدا کند.

 این اشباع ­شدن باعث ایجاد رسوب در شلنگ­ های تصفیه ­ی آب می­ شود و در نهایت فشار وارده سبب خراب ­شدن و حتی سوختگی شیر برقی یخچال می­شود.حواس­تان باشد که در صورت اتمام تاریخ انقضای فیلتر یخچال، اقدام به تعمیر یا شستشوی آن نکنید! این قطعه پس از مدت مشخص شده فقط باید تعویض گردد.گفتنی ­ست در بسیاری از یخچال­ ها و ساید بای سایدها که به سیستم تصفیه آب مجهزند، چراغی تعبیه شده که با رنگ زرد (هشدار) و رنگ قرمز (خطر) به شما اعلام می­ کند که زمان تعویض فیلتر فرارسیده. اما ممکن است شما به ­تازگی فیلتر را عوض کرده ­اید و چراغ فیلتر یخچال روشن می­ شود. در این­صورت آن را نادیده گرفته و ریست کنید.

آنچه گفته شد پیرامون اهمیت فیلتر یخچال و انواع آن بود که در زندگی امروزی نقش مهمی ایفا می­ کند. زیرا هیچ ­شخصی وجود ندارد که روزانه آب آشامیدنی مصرف نکند و همین موضوع سبب پررنگ ­شدن نقش آبی می­ شود که ما هرروز از آن میل می­کنیم. پس می­توان نتیجه گرفت فیلتر یخچال باعث بالارفتن سلامت آب و حفظ سلامت اشخاص شده و همچنین تعویض به ­موقع آن سبب می­ شود یخچال شما خسارت نبیند و افراد مصرف­ کننده در معرض بیماری قرار نگیرند.  

برق­یار می­کوشد تا اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهد تا ابتدا هم­­یار سلامت شما باشد و سپس برق­یار خانه ­ی شما. چنانچه قصد تعویض فیلتر یخچال دارید یا می­ خواهید برای اولین­ بار آن را نصب کنید، با شماره ­ی ۰۲۱۴۲۸۱۰ تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما در سریع­ترین زمان ممکن به درخواست شما رسیدگی نمایند.
تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹