فیلتر یخچال؛ قطعه ای ۶ ماه مصرف!

Share on twitter
Share on telegram

فیلتر یخچال بی­ شک یکی از الطاف بشر به ­بشر است. چرا که اگر چنین قطع ه­ای به مرحله ­ی اختراع نمی­رسید، آمار مرگ­ و میر و بیماری­ های ناشی از آشامیدن آب شهری و روستایی توقف­ ناپذیر می­شد. هرچند روز به ­روز شاهد پایین­ آمدن کیفیت آب­های آشامیدنی هستیم اما فیلتر یخچال همچنان امیدی­ست تا بتوانیم با نوشیدن آب «باکیفیت» بر عطش روزانه­ مان غلبه کنیم و جگرمان را حال بیاوریم.

اکنون چنانچه قصد دارید پیرامون فیلتر یخچال اطلاعات بیشتری کسب کنید، ادامه ­ی مطلب را از دست ندهید و اگر از این قطعه در حال استفاده ­کردن هستید، باز هم ادامه ­ی مطلب را از دست ندهید زیرا رسیدگی به این قطعه، همچون داشتنش از اهمیت بالایی برخوردار است.

بسیاری از یخچال­ ها و ساید بای سایدها شیر برداشت آب دارند که آب شهری را مستقیماً  در دو نوع آب و یخ در اختیار مصرف ­کننده قرار می­دهد. از آنجاییکه آب شهری با مواد جامد و شیمیایی همراه است، می­ بایست در چنین یخچال­ هایی فیلتر تصفیه­ کننده آب تعبیه شود تا هنگامی که می­خواهید مصارف آشامیدنی داشته باشید، از آب با کیفیتی برخوردار شوید.

به طور کلی 2 نوع فیلتر یخچال داریم:

  • فیلتر خارجی یخچال:

فیلتری­ست از جنس الیاف پلی­ پروپلین که در بیرون یخچال نصب می­گردد و عموماً بر روی تمام مدل­های یخچال قابل راه ­اندازی است.این قطعه به­ روش اسمز معکوس عمل می­کند و وظیفه­ ی این فیلتر حذف املاح بزرگتر از 5 میکرون مثل: شن، ماسه، گل­ولای، جلبک، رسوبات (مانند رسوباتی که در کتری ته ­نشین می­شود)، آهک، ذرات فیزیکی و … است.

  • فیلتر داخلی یخچال:

فیلتری­ست از جنس کربن فعال که در داخل یخچال نصب می­گردد و به ­طور اختصاصی برای یخچال ­ها (ساید بای ساید) طراحی شده. وظیفه­ ی این فیلتر حذف املاح کوچکتر از 5 میکرون مثل: مواد شیمیایی، بو، مزه، آلاینده ­­ها، نیترات،کلر و … است.

توجه داشته باشید که فقط داشتن هم­زمان این دو فیلتر به شما در استفاده از آب آشامیدنی باکیفیت کمک می­کند. دیده شده که بعضی­ ها به نصب فقط یک فیلتر خارجی اکتفا کردند که همین امر باعث شده همچنان مواد شیمیایی نظیر نیترات در آب آشامیدنی­ شان موجود باشد. گفتنی ­ست که نیترات موجود در آب می­تواند یکی از دلایل سرطان معده باشد.

اما در اینجا سوالی پیش می­ آید که چنانچه یخچال­ مان فیلتر داخلی نداشته باشد باید چه­ کار کنیم؟

جواب ساده است! از دو فیلتر خارجی در پشت یخچال استفاده نمایید.

فیلتر یخچال (چه داخلی و چه خارجی) انواع مختلفی دارد که در این­جا به اختصار به 3­ مدل از فیلترهای خارجی می­ پردازیم. انتخاب فیلتر خارجی بر عهده ­ی شماست و باید با توجه به­ نیازتان فیلتر مورد نظر را تهیه نمایید.

این را بدانید که می­ توانید این فیلترها را به­ صورت تکی، دوتایی یا سه­ تایی نصب کنید:

فیلتری­ست از جنس کربن فعال که در داخل یخچال نصب می­گردد و به­ طور اختصاصی برای یخچال­ ها (ساید بای ساید) طراحی شده. وظیفه­ ی این فیلتر حذف املاح کوچکتر از 5 میکرون مثل: مواد شیمیایی، بو، مزه، آلاینده ­­ها، نیترات،کلر و … است.

  • PP 5 میکرون:

    از این مدل برای فیلتر کردن آلودگی هایی نظیر: شن وماسه، گل ولای، لجن و زنگ زدگی داخل لوله ها استفاده می شود.

  • UDF یا کربنی-نارگیلی:

این فیلتر می­بایست از نوع نارگیلی باشد. از این مدل برای فیلتر کردن بو، مزه و شفاف­ سازی رنگ آب استفاده می ­شود.

  • مینرال یا آلکالاین: (ALKALAINE)
  • از این مدل برای قلیایی ­کردن آب استفاده می­شود. این فیلتر با ویژگی منحصر به­ فردی که دارد PH آب را تنظیم می­کند و اسیدهای چرب اشباع ­شده را به کلسیم غنی ­شده تبدیل می­کند.  

چنانچه در حال حاضر فیلتر یخچال شما نصب شده و آماده است، این را بدانید که اَهم کار شما از همین لحظه آغاز شده. دلیل آن هم رسیدگی و تعویض «به­ موقع» فیلتر یخچال است. فیلتر یخچال­ها با توجه به مدل و نوع ساخت­شان، بین 6 ماه تا یک­سال طول عمر دارند. غالباً بر روی فیلتر­های خارجی طول عمر آن­ها با عنوان Service Life ذکر شده. همچنین ممکن است به ­جای زمان، ظرفیت را مطرح کرده باشد. 

چنانچه در حال حاضر فیلتر یخچال شما نصب شده و آماده است، این را بدانید که اَهم کار شما از همین لحظه آغاز شده. دلیل آن هم رسیدگی و تعویض «به­ موقع» فیلتر یخچال است. فیلتر یخچال­ها با توجه به مدل و نوع ساخت­شان، بین 6ماه تا یک­سال طول عمر دارند. غالباً بر روی فیلتر­های خارجی طول عمر آن­ها با عنوان Service Life ذکر شده. همچنین ممکن است به­ جای زمان، ظرفیت را مطرح کرده باشد.

به­ طور مثال بر روی فیلتر یخچال نوشته می­شود: Capacity: 1500 GAL(5670 L) که به ­معنای: ظرفیت قطعه 1500 گالن (معادل 5670 لیتر) است. البته ممکن است از هر دو فاکتور زمان و ظرفیت هم­زمان استفاده شده باشد.

با این تفاسیر چنانچه بعد از مدت زمان مشخص­ شده اقدام به تعویض فیلتر یخچال نکنید، ممکن است در کنار خسارات مالی باعث خسارات جانی شود. همان­طور که در ابتدا عنوان شد، از فیلتر یخچال برای جلوگیری از ورود باکتری­ها و مواد شیمیایی به آب آشامیدنی استفاده می­ شود. پس بدیهی­ ست اگر این قطعه را تعویض نکنید، فیلترها به دلیل اینکه ظرفیت­شان اشباع شده و دیگر قادر به فیلتراسیون نیستند، املاح دیگر وارد آب آشامیدنی شما می ­شوند. اما خسارات مالی­ای که در قبال سهل­ انگاری در تعویض فیلتر یخچال متحمل می­شوید بسیار قابل توجه است.

 وقتی فیلتر اشباع می­ گردد، اولین نشانه­ ی آن افت فشار آب در داخل تصفیه آب است. این افت فشار سبب می­شود به پمپ تصفیه­ ی آب فشار بیاید و باعث نیم­ سوزشدن و حتی سوختن پمپ گردد. وقتی املاح بزرگتر از 5میکرون از این فیلتر عبور کند، می تواند قلب اصلی فیلتر را از کار بی اندازد. زیرا الیاف آن مسدود می ­شود و دیگر نمی­تواند سختی آب را کاهش دهد. پس حالا نه تنها باعث می­ شوید پمپ یخچال­تان از کار بی افتد، بلکه باعث می­ شوید مزه، بو و ساختار آب آشامیدنی تغییر پیدا کند.

 این اشباع ­شدن باعث ایجاد رسوب در شلنگ­ های تصفیه ­ی آب می­ شود و در نهایت فشار وارده سبب خراب ­شدن و حتی سوختگی شیر برقی یخچال می­شود.حواس­تان باشد که در صورت اتمام تاریخ انقضای فیلتر یخچال، اقدام به تعمیر یا شستشوی آن نکنید! این قطعه پس از مدت مشخص شده فقط باید تعویض گردد.گفتنی ­ست در بسیاری از یخچال­ ها و ساید بای سایدها که به سیستم تصفیه آب مجهزند، چراغی تعبیه شده که با رنگ زرد (هشدار) و رنگ قرمز (خطر) به شما اعلام می­ کند که زمان تعویض فیلتر فرارسیده. اما ممکن است شما به ­تازگی فیلتر را عوض کرده ­اید و چراغ فیلتر یخچال روشن می­ شود. در این­صورت آن را نادیده گرفته و ریست کنید.

آنچه گفته شد پیرامون اهمیت فیلتر یخچال و انواع آن بود که در زندگی امروزی نقش مهمی ایفا می­ کند. زیرا هیچ ­شخصی وجود ندارد که روزانه آب آشامیدنی مصرف نکند و همین موضوع سبب پررنگ ­شدن نقش آبی می­ شود که ما هرروز از آن میل می­کنیم. پس می­توان نتیجه گرفت فیلتر یخچال باعث بالارفتن سلامت آب و حفظ سلامت اشخاص شده و همچنین تعویض به ­موقع آن سبب می­ شود یخچال شما خسارت نبیند و افراد مصرف­ کننده در معرض بیماری قرار نگیرند.  

برق­یار می­کوشد تا اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهد تا ابتدا هم­­یار سلامت شما باشد و سپس برق­یار خانه ­ی شما. چنانچه قصد تعویض فیلتر یخچال دارید یا می­ خواهید برای اولین­ بار آن را نصب کنید، با شماره ­ی 021-42810 تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما در سریع­ترین زمان ممکن به درخواست شما رسیدگی نمایند.

مهران معروفی
مهران معروفی

با قلم ارتباط خوبی داره. از اون دست آدماست که سعی داره کم‌تر حرف بزنه، بیش‌تر گوش بده و تا جایی که می‌تونه بنویسه. برای نوشتن هیچ مانعی سر راهش نیست. بعضی اوقات موسیقی تحلیل می‌کنه، گاهی مقاله‌های ورزشی می‌نویسه و برای پیاده‌کردن تخیلاتش به نوشتن داستان‌های کوتاه پناه می‌بره. الان هم این‌جاست تا در ایجاد تولید محتوا و مقاله‌نویسی، هم‌پا و هم‌راه برق‌یار باشه.

برق یار

شما هم به دنبال یک تعمیرکار یا سرویس‌کار مطمئن می‌گردید؟ شما هم در محلِ زندگی خود از یک مغازه الکتریکی به دیگری سرگردان هستید؟ شما هم نیاز به متخصصین مورد اعتماد دارید؟ جای درستی آمدید. برق‌یار، استارتاپی در زمینه خدمات برقی در محل است. خدمات برقیار برای تمام کسانی است که در خانه یا شرکت خود مشکلاتی در زمینه تعمیر، سرویس و نصب هر وسیله برقی دارند.

ارتباط با ما

۸۸۹۱۴۱۹۵ – ۰۲۱

۴۲۸۱۰ – ۰۲۱

۰۹۱۲۰۷۲۴۴۰۱

info@barghyar.com

هفت تیر کوچه قابوسنامه خیابان زهره پلاک ۳۱


تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۷