ساز الکترونیک

تاریخ: 7 مرداد 98

Share on twitter
Share on telegram

هرآنچه نیاز است درباره سازهای الکترونیکی بدانید

از وقتی که برق و الکتریسته کشف شد، ابزارها و لوازم جدیدی به وجود اومد. الکترونیک باعث ایجاد تغییر در کاربرد و روش استفاده از خیلی از این ابزارها و وسایل هم شد. یکی از این ابزارها آلاته موسیقیه. انواع مختلفی از ساز الترونیک وجود داره. مثل گیتار الکتریک، ارگ، درام الکتریک و … . ما ‌می‌خوایم براتون ک‌می‌از ساز الکترونیک، نحوه ی کار کردنش و انواع اون صحبت کنیم. اگر به این مبحث علاقه دارید، حتما مقاله ی ما رو دنبال کنید.

به آلت موسیقی که با استفاده از علم الکترونیک صدا تولید ‌می‌کنه، ساز الکترونیک میگن. تمایز این سازها با سازهای معمولی نوع صدای اونهاست. در ساز الکترونیک برای تولید صدا از دستگاه‌هایی مثل رایانه، ترمین و سینت سایزر استفاده میشه. اما اصلا چی شد که موسیقی الکترونیک به وجود اومد و رواج پیدا کرد. (و صدای آن سازها شبیه ساز الکترونیک هم نیست)

در دهه 1920 میلادی آقای “لئون ترمین” سازی رو ساخت که صدایی نرم و لطیف داشت. اسم این ساز رو ترمین گذاشت. در بسیاری از کنسرت‌ها و فیلم‌ها از این ساز استفاده شد و طرفداران بسیار زیادی رو به خودش جلب کرد. بعد از اون در دهه 1950 دانشگاه پرینستون سینت سایزر‌های بزرگی رو ساخت. سینت سایزر یک ابزار الکترونیکی هست که ‌می‌تونه انواع مختلف صدا و سیگنال‌های مختلفی رو تولید کنه. البته تولید صدای اون به طور مستقیم نیست و صدا از طریق بلندگو یا هدفون پخش میشه. 

بعضی از موسیقیدان‌های بزرگ از این دستگاه برای تولید صداهای خاص استفاده کردن. در دهه ی بعد سینت سایزرها رشد کردن و اولین سینت سایزرهای دارای کیبورد به وجود اومدن. این دهه به نوعی انقلاب ساز الکترونیکی به حساب میاد.

در موسیقی الکترونیک سبک‌های مختلفی وجود داره که شاید اسم بعضی از اونها به گوشتون خورده باشه. سبک‌هایی مثل تکنو، درام اند باس، الکترو، بریک بیت و … . که هر کدوم از اونها مشخصه‌های مربوط به خودشون رو دارد. اما انروزه انواع مختلفی از ساز الکترونیک هم به وجود اومدن. بیشترین چیزی که به گوش همه ی ما آشناس، ساز گیتار الکترونیک است. اما شاید براتون جالب باشه که بدونید حتی سه تار الکترونیک هم وجود داره.

انواع ساز های الکترونیکی

ترمین

همونطور که گفتیم، ترمین اولین ساز الکترونیکی به حساب میاد. اما علاوه بر اینکه صدای اون متفاوته، نحوه ی نواختن اون هم با دیگر سازها فرق ‌می‌کنه. سازنده ای ترمین یک فیزیکدان بوده و برای ساخت اون از قوانین مغناطیس استفاده کرده. در اطراف ترمین یک میدان مغناطیسی تشکیل میشه و نوازنده باید با حرکات دستش فرکانس و شدت صدا رو کنترل کنه.

ساز الکترونیک

درام الکتریک

درام الکترونیک صدایی مشابه با درام معمولی داره. با این تفاوت که به جای صفحات درام از صفحاتی تشکیل شده که سنسور دارن. و با ضربه زدن، صدای مربوط یه اون صفحه تولید میشه. در واقع درام الکترونیک یک سینت سایزه که صدای درام آکوستیک رو ایجاد ‌می‌کنه.

ساز الکترونیک

کیبورد

ساز الکترونیکی کیبورد، معمولا قابل حمله و از تعدادی اهرم تشکیل شده که با فشار دادن اونها صداهای مختلفی تولید میشه. بیشتر ما این ساز رو در عروسی‌ها دیدیم. از ویژگی‌هایی که این ساز داره اینه که صداهای سازهای مختلفی رو ‌می‌تونه تولید کنه. کیبوردها قابلیت‌های مختلفی دارن. مثل قابلیت اتصال به کامپیوتر یا بلندگو، قابلیت تنظیم حساسیت کلاویه‌ها، ضبط آهنگ و …

ساز الکترونیک

گیتار الکتریک

استفاده از گیتار الکتیک یا همون گیتار برقی خودمون از سال 1930 شروع شد. این ساز نوعی گیتاره که صدای اون به وسیله تقویت کننده الکتریکی تغییر پیدا ‌می‌کنه. وقتی که گیتار برقی وارد بازار شد، در موسیقی و تکنولوژی اون انقلابی به وجود اومد. بعد از اینکه سبک راک اند رول به وجود اومد، استفاده از گیتار الکتریک خیلی بیشتر شد. تفاوت گیتار الکتریک و گیتار آکوستیک در نحوه ی نواختن یا تعداد سیم‌ها نیست. تفاوت در جنس بدنه و سیم‌ها و طریقه ی تولید صداست. وقتی که گیتار برقی نواخته میشه، ارتعاشات به وسیله ی قطعه ای به نام پیکاپ به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل میشه و صدا تولید میشه.

ساز الکترونیک

سه تار الکتریک

بله! درسته! سه تار الکتریک هم وجود داره. اختراع سه تار الکتریک هم در سال 88 شمسی ثبت شد. سه تار الکتریک از ساز، دستگاه افکت و آملی فایر تشکیل شده. دستگاه افکت باعث دسترسی به امکانات صوتی بیشتری میشه. مثل گیتار الکتریکی، ارتعاشات سیم‌ها از طریق پیک آپ به سیگنال الکتریکی تبدیل میشه. صدای سه تار الکتریک متنوع تر و دارای وسعت بیشتری هم هست. این سازُ اولین ساز الکترونیکی ایرانی محسوب میشه.

پیانو دیجیتال

حتما ‌می دونید که پیانوهای آکوستیک قیمت بسیار بالایی دارن. اما خوشبختانه پیانو دیجیتال قیمت بسیار کمتری داره و اگر به پیانو علاقه دارید، ‌می تونید امیدوار باشید که به آرزوتون ‌می رسید. تفاوت‌ هایی که این دو ساز با هم دارن در نحوه ی تولید صداست. توی پیانوی آکوستیک صدا به صورت مکانیکی و در اثر برخورد چکش‌ های ساز به سیم‌ ها تولید میشه. اما در پیانو دیجیتال صدا به صورت اتصال الکتریکی و ارسال کدهای دیجیتال ایجاد میشه. ممکنه در بعضی مدل‌ های پیانو دیجیتال تعداد کلاویه‌ ها از 88 عدد کمتر باشه. وزن پیانو دیجیتال بسیار کمتر از پیانو آکوستیکه و نیازی هم به کوک شدن نداره. اگر در آپارتمان زندگی ‌می کنید و ن‌می خواید که صدای تمرین کردنتون همسایه‌ ها رو اذیت کنه، پیانو دیجیتال قابلیت نتظیم صدا داره و حتی ‌می تونید از هدفون استفاده کنید و فقط خوتون صدای اون رو بشنوید.

ساز الکترونیک

انواع دیگری از ساز الکترونیک هم وجود داره. ما تعدادی از اونها رو براتون معرفی کردیم تا باهاشون بیشتر آشنا بشید. اختراع ساز الکترونیک تحول و انقلابی رو در دنیای موسیقی به وجود آورد و همچنان هم در حال پیشرفته. شاید در سال‌ های بعد تعداد این سازها افزایش پیدا کنه. امیدواریم که مطالب بیان شده براتون جالب بوده باشه. اگر دوست دارید درباره ی وسایل دیگه الکترونیکی یا هر چیزی که راجع بهش سوال دارید، بیشتر بدونید، توی کامنت برای ما بنویسید. 

پرگل شکری
پرگل شکری

پرگل شكري كارشناسي مهندسي شيمي و ارشد mba داره. علاقه ي زيادي به كتاب و كتاب خوندن داره . از بچگي نوشتنو دوست داشته و همیشه در حال یاد گیری مهارت نویسندگیه. هنر و موسيقي هم هميشه جز علاقه هاش بودن و دستي هم تو نوازندگي داره.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹