Share on twitter
Share on telegram

چه جوری ماشین ظرفشویی بیشتر عمر می‌کنه؟

این روزا ماشین ظرفشویی توی خیلی از خونه‌ها وجود داره و شستن ظرف‌ها رو خیلی خیلی راحت کرده. کسایی که از این دستگاه استفاده می‌کنن، به وجود این همکار عزیز عادت کردن و اصلا دوست ندارن از دستش بدن. مخصوصا توی این اوضاع بد اقتصادی که قیمت ماشین ظرفشویی خیلی بالا رفته و اگر خراب بشه و مشکل غیر قابل جبرانی براش پیش بیاد، جایگزین کردنش خیلی سخته. پس باید سعی کنیم خیلی خوب از ماشین ظرفشویی‌مون مراقبت کنیم و ازش درست استفاده کنیم تا دیرتر خراب بشه. نگران نباشید. ما توی این مقاله به شما نکاتی رو برای نگهداری صحیح و بالا بردن عمر دستگاه توضیح میدیم.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

درسته که قبل از قرار دادن ظرف‌ها داخل ماشین ظرفشویی غذای باقیمانده رو پاک می‌کنیم اما باز هم همیشه مقداری آشغال و جرم روی ظروف باقی میمونه. این آشغال‌ها و جرم‌ها فضای داخلی ماشین رو کثیف میکنه. پس هر چند وقت یکبار ماشین رو تمیز کنید. برای این کار قفسه‌های دستگاه رو بیرون بیارید و اونها رو تمیز کنید. البته از قفسه‌ها مهم‌تر جاییه که آشغالها جمع میشن. این مکان بین در و زیر جاییه که ظروف قرار میگیرن. اگر دستگاه شما فیلتر داره، حواستون به تمیز کردن این فیلتر که در کف ماشین ظرفشویی قرار گرفته، باشه. سوراخ‌های بازوهای اسپری کننده رو از آشغال و جرم به وسیله‌ی یک سوزن یا یک فنر لوله تمیز کن پاک کنید. انجام این کارها باعث میشه که از ایجاد قارچ جلوگیری بشه. از گندزداهای مخصوص ماشین ظرفشویی هم برای جلوگیری از ایجاد قارچ استفاده کنید. حالا نکاتی رو درباره تعمیر ماشین ظرفشویی بررسی می‌کنیم.

تعمیر کردن و سرویس ماشین ظرفشویی

تعمیر فیلتر:

حواستون به فیلتری که قبلا بهش اشاره کردیم باشه. اگر دیدید فیلتر آسیب دیده حتما اونو تعویض کنید.

تعمیر قفسه‌ها:

اگر پوشش قفسه‌ها پوسته پوسته شدن و یا کنده شدن، اونها رو تعمیر کنید. چون در غیر این صورت باعث زنگ زدگی قفسه‌ها میشه. تکه های فلز زنگ زده ممکنه وارد پمپ بشن و به دستگاه آسیب جدی وارد کنن. برای پیشگیری از زنگ زدگی قفسه ها میتوین از رنگ روتوش مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید و اگر دچار زنگ زدگی شدن، میتونین از محلول های زنگ زدای مخصوص استفاده کنید.

لاستیک دور در ماشین ظرفشویی:

لاستیک و چفت در ماشین رو چک کنید تا اگر کهنه شده و نشتی داره اون رو تعویض کنید.

سرویس کردن:

هر چند وقت یکبار از یک متخصص درخواست کنید تا ماشین ظرفشویییتون رو چک کنه و اگر قطعاتی دچار مشکل شده‌اند، اونها رو تعمیر کنه و اینجوری از وارد شدن آسیب جدی به دستگاه جلوگیری کنید.

تعمیر کردن و سرویس ماشین ظرفشویی

برای اینکه ماشین ظرفشویی بیشتر عمر کنه باید طرز استفاده صحیح از اون رو بدونید. نکات استفاده صحیح از این دستگاه شامل موارد زیر میشه:

  • باقیمانده غذا رو از روی ظروف بردارید. لازم نیست ظرفها رو آب بکشید. فقط مهمه که اونها رو از مواد غذایی پاک کنید.
  • شما نباید دستگاه رو بیش از حد پر کنید. اگر که بیش از ظرفیت دستگاه در اون ظرف بچینید بازوها نمیتونن آزادانه حرکت کنن و اسپری روی این بازوها به خوبی عمل نمیکنن و ظروف کاملا تمیز نمیشن.
  • از مواد شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید. در غیر این صورت علاوه بر اینکه ظرفها خوب شسته نمیشن، امکان آسیب به دستگاه یا موتور وجود داره.
  • ظرفها رو به طور صحیح بچینید و هر ظرف رو در جای مخصوص به خودش بذارید تا به قفسه‌ها آسیب نرسه و بازوها بتونن آزادانه حرکت کنن. مثلا لیوان‌ها رو در کناره های طبقه ی بالا و بشقاب‌ها رو در قفسه پایین بچینید. ظروف پلاستیکی رو از مرکز و المنت دستگاه دور نگه دارید.
  • از جرمگیر برای از بین بردن جرم و رسوبات دستگاه و از قرص نمک برای از بین بردن سختی آب ورودی به ماشین استفاده کنید. بعد از هر 60 بار استفاده از دستگاه باید جرم گیری کنید. اما نمک رو همیشه باید استفاده کنید.
هر وسیله‌ای برای بهتر کار کردن و طول عمر بیشتر دستورالعمل و نکات مربوط به خودش رو داره. ماشین ظرفشویی هم از این قاعده مستثنی نیست. ما سعی کردیم نکاتی رو درباره تمیز کردن و تعمیر کردن و استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی به طور خلاصه برای شما توضیح بدیم. اگر نکات گفته شده رو رعایت کنید و موقع استفاده از ماشین ظرفشویی حواستون رو بیشتر جمع کنید، میتونید سالهای سال از این دوست عزیز استفاده کنید. سهل انگاری در رعایت نکات ممکنه باعث بشه که هزینه‌های بیشتری رو متحمل شید. اگر اشکالی برای ماشین ظرفشوییتون پیش اومده و خودتون نمیتوین اونو برطرف کنید همین الان بلند شید و از طریق سایت یا تلفن با برقيار تماس بگيريد. ما اینجاییم که به شما کمک کنیم.
تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹