دود سیاه موتور دیزل
Share on twitter
Share on telegram

داستان خارج شدن دود سیاه در موتور دیزل و عیب یابی آن

دود سیاه

با پیشرفته تر شدن تکنولوژی دلیلی برای مشاهده‌یخارج شدن دود سیاه از موتور دیزل وجود ندارد.در موتور دیزلهایقدیمی، زمانی که موتور تحت شتاب قرار می­گرفت ممکن بود که مقداریزیادی دود سیاه (به خاطر نقص توربوشارژر) از موتور خارج می­شد. اما دورانی که ماشین آلات دیزلی را از روی ستون‌هایی هیولاوار دود سیاه را به بیرون پرتاب می کردند گذشته است و برنخواهد گشت.

این بدان معناست که اگر دودی سیاه رنگ مشاهده شد، نشان دهند­­­ه­­ی نقص در چیزی است. و این نقص یا ناشی از یک موضوع ساده است که از بهینه کار کردن احتراق جلوگیری می کند و نشانه‎ایاست هشدار دهنده از مرگ موتور دیزل. بنابراین شما به عنوان صاحب موتور دیزل، نیاز دارید تا قبل از آن که هزینه­ بیش از آن بیشتر نشده کاری در این مورد انجام دهید.

دود سیاه موتور دیزل بدین معناست که چیزی یا عاملی باعث ناکامل انجام شدن احتراق شده است و این موضوع هیچ ارتباطی به قیمت موتور دیزل ندارد. دود از ذرات دوده که کربن تقریبا سوخته شده می­باشد شکل گرفته است. احتراق کامل سوخت، حاوی کربن دی اکسید و آب است. متناسب و خوب کارکردن موتور به این معناست که تغذیه­ی مناسب بین سوخت و هوای مورد نیاز به درستی انجام شده است.

اگر چیزی درون موتور به درستی کار نکند این نسبت به هم می‌ریزد. مشاهده­ ی دود سیاه نشان دهنده­ی این است که مقدار زیادی سوختی از هوای ناکافی برای احتراق ایده‎آل وجود دارد.

چگونه عیب یابی موتور دیزل با دود سیاه را انجام دهید؟

اگر می­خواهید که این مشکل را برطرف کنید متاسفانه دلایل زیادی باعث این دود سیاه می‌شود، که در ادامه به چند مورد از آنها می‌پردازیم:

  • ایجاد بیش از حد کربن در مکانی اشتباه و یا نقص در توربوشارژر (برای موتور دیزلی کوچک و بزرگ)
  • کثیف بودن انژکتورها که محتمل ترین دلیل است (که به آسانی با شست و شو برطرف می¬شود)
  • گرفته بودن یا چسبیدن رینگ¬های پیستون و اجزای سیلندر که می¬تواند برروی میزان کمپرس اثر¬گذار باشد. مانند انتقال احتراق از مکان ایده¬آل به مکان دیگر.
  • ممکن است فیلترهای نامناسبی وجود داشته باشد یا تایمینگ سیستم به هم ریخته باشد.
  • لازم به ذکر است که احتمال وجود سوخت کم کیفیت، سوخت بد یا هر سوختی که عدد کتان آن ناکافی است هم باید مورد بررسی قرار دهید.
  • ممکن است که موتور بدون هیچ گونه دلیل مکانیکی دود سیاه خارج کند اما سوخت، کیفیت لازمه را برای به طور مناسب سوختن بدون دودزایی را نداشته باشد. مشکل سوخت به آسانی حل شدنی است. عدد کتان ضعیف دلیل رایج دود کردن است که با اضافه کردن بهبود دهنده¬ی کتان، برطرف می¬شود
اگر شما هم به چنین مشکلی برخورده‌اید و نیاز دارید تا با یک کارشناس سرویس و نگهداری موتور دیزل صحبت کنید، با کارشناسان ما در برقیار تماس بگیرید.
برقیارسامانه معرفی متخصص در سراسر تهران است که نیروهای متخصص در زمینه برق، تاسیسات، کامپیوتر و موبایل به افرادی که نیاز به نصب، راه اندازی، سرویس، نگهداری و تعمیر در محل داشته باشند، معرفی می‌نماید. راه‌های ارتباطی با برقیار برای کسانی که مشکل برقی دارند هم از طریق شماره‌های ۰۹۱۲۰۷۲۴۴۰۱ (در 24 ساعتِ شبانه روز) یا ۰۲۱۴۲۸۱۰ (درساعات اداری) است. وهمچنین می‌توانید ازطریق فرم درخواست برقیار متخصص مورد نظر خود را پیداکنید.
deb6ec17-0d3e-45be-9fa9-603dc097dff0
فرهاد اسکندری

خلاق و کنجکاو،مهندس به تمام معنی. نمی گه کار چطور انجام میشه، می گه می خوای کار چطور انجام بشه.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹