نصب کولر گازی

کولر گازی یا اسپلیت را کجا و با چه شرایطی نصب کنیم؟

هرساله با آغاز فصل تابستان و گرم شدن هوا متوجه نقش مهم و تاثیرگذار کولرها در زندگی مان می‌شویم خوب می‌دانیم اگر این اختراع ارزشمند، که قطعا مخترعش جای خوبی در بهشت دارد نبود، برای انجام کارهای روزانه مان دچار چالش‌های زیادی می‌شدیم.در این مطلب سعی کرده ایم نکات خوب و کاربردی ای را در مورد نصب کولر گازی اسپلیت به شما ارائه دهیم. این نوع کولر گازی از دو بخش داخلی و خارجی ساخته شده که برای نصب هر کدام شرایطی را باید در نظر بگیرید تا بیشترین بهره وری با پایین ترین سطح مصرف انرژی را دریافت کنید. در زیر به اختصار و  جداگانه به بررسی هر کدام این بخش‌ها می‌پردازیم.

اصول اولیه نصب کولر گازی

۱. اصول اولیه نصب یونیت خارجی کولر گازی :

نکته اول:

سروصدای یونیت خارجی است که موجب ناراحتی شما و همسایه‌هایتان می‌شود، پس تا جای ممکن محلی را برای نصب انتخاب کنید که صدا آزارتان ندهد.

نکته دوم:
اگر می‌خواهید پنل بیرونی کولر گازی را در ارتفاع نصب کنید باید حتما از استحکام پایه‌ها مطئن شوید تا امکان وقوع هر اتفاق بدی را به صفر برسانید.

کارتو به برقیار بسپار

تضمین کیفیت و قیمت مناسب

با برقیار تماس بگیر

در کوتاهترین زمان قیمت بگیر

نکته سوم:
با توجه به نکته قبل به یاد داشته باشید که کولر گازی شما دیر یا زود احتیاج به تعمیر و رسیدگی پیدا خواهد کرد، پس بخش خارجی را در شرایطی نصب کنید که مانع حرکت و دسترسی تعمیرکارتان نشود.
نکته چهارم:

 اگر یونیت خارجی را روی بالکن یا لبه پنجره قرار می‌دهید لرزش دستگاه را از یاد نبرید و حتما از یک لرزه گیر استفاده کنید.

نکته پنجم:
اگر فضای خانه یا هرجای دیگری که در آن از کولر گازی استفاده می‌کنید بزرگ است و نیاز به دو یا چند کولر گازی دارید، میان پنل‌های خارجی حداقل ۸۰ سانتی متر فضای خالی باقی بگذارید.
نکته ششم:
تا جای ممکن یونیت خارجی را در جهت وزش باد نصب کنید تا به عملکرد هر چه بهتر کولر گازی خود کمک کنید.
نکته هفتم:
با توجه به نکته قبل ممکن است شما کولر گازی را برای ویلای ساحلی خود خریداری کنید، در این صورت اگر باد از سمت دریا مستقیم به پنل خارجی می‌رسد جهت جلوگیری از پوسیدگی ناشی از رطوبت، حداقل از یک بادشکن استفاده کنید.
نکته هشتم:
اگر کولر گازی را روی پشت بام نصب می‌کنید، برای عبور لوله‌ها به سمت پایین ناچار به سوراخ کردن سقف خوهید شد، در این صورت آب بندی کردن سوراخ‌ها را بعد از نصب نباید فراموش کنید.
نکته نهم:
با توجه به نکته قبل تابش مستقیم نور خورشید، بخار و حرارت دودکش‌ها در پشت بام می‌تواند به کولر گازی شما آسیب وارد کند، فاصله از دودکش‌ها و ایجاد سایه بان برای نور خورشید می‌تواند راهکار مناسبی باشد.

۲. اصول اولیه نصب یونیت داخلی کولر گازی :

نکته اول:
پنل داخلی کولر گازی را هرگز در نزدیکی بخاری، شوفاژ و آشپزخانه نصب نکنید.
نکته دوم:
یونیت داخلی را طوری نصب کنید که باد کولر گازی بتواند حداکثر فضای محل را در برگیرد و فقط به یک گوشه خاص برخورد نکند، یعنی اگر اتاق شما مستطیل شکل است باید کولر گازی را روی ضلع عرضی نصب کنید.
نکته سوم:

 معمولا برای نگه داشتن یونیت داخلی روی دیوار به یک فریم از چوب یا فلز نیاز پیدا می‌کنید، پس دیواری را انتخاب کنید که استحکام کافی برای نگه داشتن فریم را دارا باشد.

نکته چهارم:
اگر احتمال نشتی گاز یا هر ماده شیمیایی دیگری در نزدیکی یونیت داخلی وجود دارد باید محل دیگری را برای نصب کولر گازی انتخاب کنید.
نکته پنجم:

پنل داخلی از هر طرف حداقل ۱۵ سانتی متر فضای خالی نیاز دارد، هم چنین حداکثر ارتفاعی که شما می‌توانید از کف اتاق داشته باشید ۲۲۰ سانتی متر است.

نکته ششم:
پنل داخلی کولر گازی هرگز نباید در مجاورت وسایل برقی باشد، زیرا ممکن است نویز الکتریکی این دستگاه‌ها روی هم تاثیر منفی بگذارند. فاصله یک متری فاصله خوبی برای این منظور است.
نکته هفتم:
به صورت مرتب پنل داخلی کولر گازی را تمیز کنید تا مانع انباشت و ورود گردوخاک به آن شوید.
نکته هشتم:
از اینکه یونیت داخلی روی خط فرضی ثابتی نصب شده مطمئن شوید تا در صورت نشتی آب، کولر گازی دچار خرابی نشود.
در پایان یک نکته اصلی باقی می‌ماند، انتخاب یک نصاب حرفه‌ایِ کولر ، تا خیالتان را از هر جهت راحت کند و با اشراف کاملی که به کارش دارد، مناسب ترین شرایط را برای نصب و استفاده شما از کولر گازی ایجاد کند. برای یافتن و انتخاب یک نصاب قابل اعتماد می‌توانید از طریق سامانه برق یار انتخاب راحتی را با سریع ترین دسترسی در هر ساعت از شبانه روز داشته باشید.
تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹