کارایی چیلر

تاریخ: 9 خرداد 98

Share on twitter
Share on telegram

با رعایت این هفت نکته، کارایی چیلر خود را افزایش دهیم

دور از انتظار نیست که هر قدر در جایی احساس راحتی می‌کنیم، مدت زمان بیشتری را در آنجا سپری خواهیم کرد. خانه‌ها از نظر گذران وقت در ردیف اول قرار می‌گیرند. پس از پشت سر گذاشتن یک روز پرکار، به مکانی برای استراحت و آرامش نیاز داریم تا خود را برای یک روز پر تلاش دیگر آماده کنیم. بیشترین تعامل ما با دوستان و خانواده، در خانه‌ها صورت می‌گیرد. این فضای خصوصی به افراد اجازه می‌دهد که برای بدست آوردن راحتیِ بیشتر در زندگی، هر کار دلخواهی را انجام دهند. بنابراین از راحتی خانه‌ها باید به خوبی مراقبت شود. خانه باید به هرچیزی که زندگی را خوشایندتر و دلچسب‌تر می‌کند مجهز باشد. تهویه مطبوع از مواردی است که سبب می‌شود فضای خانه، راحت‌تر و خوشایندتر باشد. به همین دلیل تهویه مطبوع ( چیلر ) باید همیشه در بهترین عملکرد خود باشد و به خوبی از این دستگاه‌ها مراقبت شود.

چیلر سیستم‌ تهویه مطبوعی است که هم در خانه‌ها به کار گرفته می‌شوند و هم کاربردی صنعتی دارند. دستگاه‌های تهویه مطبوع (چیلر) از آب چیلد شده (سرد شده) برای خنک کردن هوای درون اتاق استفاده می‌کند. سیستم تهویه هوا به صورتی تنظیم می‌شود که این آب خنک شده، گرما را از هوای درون اتاق بگیرد. این پروسه تا زمانی که دمای هوای اتاق به دمای مورد نظر برسد ادامه پیدا می‌کند. در ادامه به هفت نکته در جهت افزایش کارایی چیلر پرداخته شده است:

1. برای بهره گیری مناسب از دستگاه‌های تهویه مطبوع (چیلر) باید نگهداری مناسبی صورت گیرد.

بدین منظور شما باید در ابتدا به طور روزانه وضعیت سیستم را بررسی کنید. اپراتور باید این اطلاعات را به صورت دقیق در یک دفتر یادداشت کند. برای اینکه بدانیم چیلر به درستی و دقت کار می‌کند یا از عملکرد بهینه خود فاصله دارد، از این اطلاعات ثبت شده توسط اپراتور، استفاده می‌کنیم. اطلاعات ثبت شده به اپراتور کمک می‌کند تا وضعیت چیلر آنالیز شود و در صورت نیاز اقدامات اصلاحی لازم را انجام دهد.

2. اقدام دیگری که برای سرویس و نگهداری از چیلر باید انجام شود، تمیز کردن لوله‌ها است.

اگر بازده انتقال گرما از میزان استاندارد کمتر باشد، سبب اختلال در عملکرد سیستم چیلر خواهد شد. آب سرد شده، این وظیفه را دارد که گرمای هوای اتاق را دریافت کرده و این گرما را به بیرون از اتاق منتقل کند. بنابراین اگر لوله‌ها با گل، لجن، خاک و یا هر چیزه دیگری پوشیده شوند، انتقال گرما به خوبی صورت نخواهد گرفت و چیلر نمی‌تواند آن طور که مورد انتظار است هوای داخل اتاق را خنک نگه دارد. برای جلوگیری از چنین شرایطی، اپراتور چیلر باید اطمینان حاصل کند که لوله‌ها کاملا تمیز هستند.

3. تمیز کردن لوله‌های چیلر می‌تواند به صورت مکانیکی یا شیمیایی باشد.

تمیز کردن مکانیکی لوله‌ها باعث حذف گل و لای، لجن و رسوبات سست روی لوله می‌گردد. تمیز کردن را می‌توان با آب تحت فشار نیز انجام داد. سازندگان چیلر، برای تمیز کردن لوله‌ها، استانداردها و توصیه‌هایی در نظر گرفته‌اند که اپراتور باید به این روش‌ها نیز توجه لازم را داشته باشد.

در تمیز کردن با استفاده از مواد شیمیایی، میکرو ارگانیزم‌ها حذف می‌شوند. اپراتور چیلر در زمانی که از محلول‌های شیمیایی برای تمیز کردن لوله‌ها استفاده می‌کند باید نحوه استفاده و همچنین ترکیب مناسب محلول را پس از مشورت با افراد متخصص تعیین کرده تا به لوله‌ها آسیبی نرسد.

4. نحوه سرویس و نگهداری باید به گونه‌ای باشد که از عدم وجود نشتی در سیستم مطمئن شد.

اگرچه داشتن سیستمی‌کاملا بدون ایراد و نشتی سخت به نظر می‌رسد اما باید مطمئن شد که در چیلر ، نشتی قابل توجهی وجود ندارد. اگر چه چیلرها از کمپرسورهای فشار پایین بهره می‌گیرد و در نتیجه فشار کاری پایین است اما اغلب مواد غیر قابل تراکم در کندانسور به دام افتاده و در نتیجه فشار داخل را افزایش می‌دهد و این فشار بالا در نهایت باعث نشتی چیلر می‌گردد.

وجود نشتی سبب جذب خاک، گرد و غبار شده و بر انتقال حرارت اثر مخرب می‌گذارد. به علاوه، رطوبت حاصل از نشتی می‌تواند منجر به خوردگی سیم پیچ موتور و یاتاقان‌ها شود. این خوردگی باعث ایجاد زنگ زدگی شده و رسوبات ایجاد شده درون مبدل گرمایی جمع شده و کارایی چیلر را کاهش می‌دهد.

5. نوع محلول استفاده شده در چیلرها بسیار حیاتی است.

اپراتور باید از محلولی با خصوصیات مناسب استفاده کند. در بیشتر چیلرها برای انتقال حرارت از آب استفاده می‌کنند. آب باید دارای افزودنی‌هایی باشد تا از رشد جلبک‌ها و همچنین ایجاد خوردگی جلوگیری به عمل آید. توصیه می‌شود زمانی که سیستم آب بسته شده و به اواپراتور متصل هست از محلول‌های شیمیایی برای تمیز کردن استفاده شود.

6. به طور مشابه، اپراتور چیلر باید مبرد و روغن را تجزیه و تحلیل کند.

این تجزیه و تحلیل کمک می‌کند که قبل از آنکه مشکلات چیلر جدی شده و از عملکرد بهینه آن بکاهد، رفع شوند. روغن و مبرد در آزمایشگاه باید طیف سنجی شوند؛ یعنی آنکه مشخص شود ترکیبات به کار رفته و حل شده از جمله فلزات، به چه مقدار و با چه درصدی هستند. چنین آلودگی‌هایی بر کارایی سیستم تهویه مطبوع چیلر تاثیر می‌گذارد. این آزمایشات باید توسط تکنسین آزمایشگاه صورت پذیرد.

7. اپراتور باید عملکرد موتور و استارت را زیر نظر داشته باشد.

در این بررسی باید بررسی شوند که آیا سنسورها کالیبره هستند یا خیر همچنین باید اتصالات برقی، سیم کشی و تابلو برق نیز بررسی گردند. باید عایق بندی موتور و سایر اجزا نیز مورد توجه قرار گیرد. مهر و موم محفظه ی موتور برای مخشص کردن وجود یا عدم وجود نشتی بررسی شود.

چیلر

در نتیجه، ارائه سرویس و نگهداری اصولی سبب می‌شود خروجی مورد نظر و مطلوب از چیلر بدست آید. و عدم رسیدگی مناسب از بازدهی چیلرها به تدریج کم کرده و در نهایت آن‌ها را بلا استفاده خواهد کرد.

متخصص برق
اگر در زمینه تهویه مطبوع چیلر ( همچون چیلر یخچال ، چیلر تراکمی آب خنک ، قیمت چیلر ، چیلر آبی ، انواع چیلر و…) تخصص لازم را ندارید، به هیچ وجه برای تعمیر یا سرویس به تهویه مطبوع خود دست نزنید و با تيم برقيار تماس بگيريد. برق یار سامانه‌ای تخصصی در نصب ، نگهداری و تعمیرات در سه حوزه برق ، تاسیسات و کامپیوتر است که شما می‌توانید با شماره ۰۲۱۴۲۸۱۰ در تماس باشید و از خدمات برق یار بهره ببرید.
علیرضا گودرزی
علیرضا گودرزی

واسش جالبه که با توجه به رشته تحصیلی و تجربیات فنی که داره بتونه محتوای خوندنی و کاربردی بنویسه

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹