قیریچ قیریچ خودرو‌
Share on twitter
Share on telegram

هیس... ماشین‎ها فریاد نمی‌زنند!

اگه پدر بسیار حساسی داشته باشین که خیلی خیلی مراقبه ماشینه، حتماً تا حالا این جمله رو شنیدین :” هیس…یه دقیقه ساکت باشین بچه‌ها… صدای قیریچ قیریچ چیه؟” (در حالیکه به آرامی پدال گاز را می‎فشارد!). اکثر پدرها به اینجور صداها حساسن و شنیدن این صداها از خودرو، حکم تیری بر قلب‌شون (یعنی در واقع قلب جیب‌شون!) رو داره. ما هم تصمیم گرفتیم تو این مقاله راجع به این بنویسیم که اگه خودرو‎تون با زبون بی زبونی (کلماتی مثل: قیریچ قیریچ، قیژ قیژ، غار غار و… ) داشت به شما می‌گفت خرابه، مشکل از کجاست و شما باید چیکار کنید.

واقعیت اینه که ماشین، مثل بچه‎یِ آدم می‎مونه؛ ممکنه تشنش بشه، گرمش بشه یا داغ کنه یا ممکنه دچار خشکی روده بشه (اشاره به خشک بودن ماشین!) یا… . به همین دلیله که پدرها همیشه حواس‌شون به صداهایی که از ماشین در میاد هست، تا به موقع نیاز بچه‌شون رو برآورده کنن. اما پدرها از کجا می‎فهمن این صداها از کجا میاد؟ قراره تو این مقاله جواب‌شو پیدا کنیم! (؛

قیریچ قیریچ، قیریچ قیریچ، قیریچ قیریچ !

اگه از پدرهاتون بپرسید، می‌فهمین که یکی از معروف‎ترین صداهایی که از ماشین شنیده میشه، صدای قیریچ قیریچه. صدای قیریچ قیریچ می‎تونه به قطعات یا بخش‎های مختلفی از ماشین مربوط بشه؛ مثل:  

dewsdrfk
  • لاستیک‎ها، واشر‎ها و قطعاتِ از جنس پلاستیک ماشین، که حرکت یا برخورد اضافه با قطعات دیگه دارن و صدای قیریچ قیریچ تولید می‏کنن.
  • این صدای قیریچ قیریچ می‏تونه مربوط به فنربندی ماشین باشه؛ یعنی فنر یا کمک‎ فنرها دچار مشکل شدن. در این صورت شما برای اینکه مطمئن بشین قیریچ قیریچی که می‎شنوین از کمک‎ فنر یا فنره (این دوتا با هم فرق دارن و ربطی به هم ندارن)، می‎تونین چند بار کاپوت ماشین رو به سمت پایین هل بدین ( ارتفاع خودرو رو با هل دادن کاپوت تغییر بدین تا سیستم فنر و کمک‎ فنر حرکت کنه) و رها کنید (لطفاً اگه پراید دارید لطیف‌تر این کار رو بکنید، کمک فنر پراید حساسه! |: )؛ اگه دوباره همون صدای قیریچ قیریچ رو شنیدین مشکل از فنر یا کمک فنر ماشین‏تونه. مثلاً احتمال اینکه فنرهای ماشین خشک کار کنن زیاده.

غار غار!

نه دوست عزیز، کلاغه مگه اینطوری می‎خونین؟ صدای ماشینه‎ها مثلاً ! وقتی این صدا از ماشین در میاد یعنی احتمالاً جعبه دنده‌تون مشکل‌دار شده و چرخ دنده‌ها درست کار نمی‌کنن، هرز شدن و هی دنده‎ها رو رد میکنن.

قیژ قیژ!

صدای قیژ قیژ هم به نوبه خودش از شهرت بالایی برخورداره و گاهاً از خودرو شنیده میشه.

  • اگه موقع پیچیدن این صدا رو شنیدید، احتمالاً مشکل از سیستم فرمان ماشینه که داره شیطنت می‎کنه و نیاز به سرویس داره.
  • یه دلیل دیگه این صدا هم می‎تونه خشک‎بودن یه تسمه باشه که در این حالت برای از بین بردن این صدا باید تسمه رو صابون بزنید (حواستون باشه که تسمه رو نباید روغن کاری کرد، فقط صابون! ).
  • یکی دیگه از قطعاتی که صدای قیژ قیژ میده بلبرینگ کلاچه؛ نشونه‌ش هم اینه که هر وقت کلاچ رو فشار بدین صدا قطع میشه و هر وقت پاتون رو از رو کلاچ بردارین، صدای قیژ قیژ دوباره شنیده میشه.
  • اگه قیژ قیژ موقع شتاب‌گیری شنیده بشه، هشدار میده که یکی از تسمه‌های ماشین شل شدن.
  • اگه این صدا موقع ترمزگیری شنیده‎بشه، خیلی مهمه و باید حتما بهش توجه کنید؛ چون احتمالاً سیستم ترمز ماشین‎تون مشکل داره؛ لنت‎ها کهنه یا خراب شدن و باید تعویض بشن یا کفشک‎ها، روتور یا لنت‌ها خیلی کثیف شدن و باید تمیز بشن.

تَق تَق!

این صدا معمولاً موقع ترمزگیری شنیده میشه و میخواد بگه به احتمال زیاد مشکل از کالیپر ترمز شماست (قطعه قرمز رنگ تو عکس، که وقتی ترمز می‎گیرین به دیسک می‎چسبه و باعث توقف ماشین میشه). احتمال این هم وجود داره که قطعات دیگه‎ای از ترمز از بین رفته باشن یا بد نصب شده باشن.

چلپ چلپ!

این صدا جزو صداهایی که به مراتب کمتر از قیریچ قیریچ شنیده میشه و شنیدنش هم خبر از ایراد فن‏های موتور میده. یه احتمال دیگه هم اینه که یکی از تسمه‎های ماشین (تسمه تایم یا مثلاً تسمه دینام) پاره شده باشن.

هیس هیس یا جِلِز وِلِز!

این صدا زمانی بوجود میاد که سیستم موتور شما نشتی داشته باشه؛ مثلاً مایع خنک‎کننده یا روغن از داخل موتور به بیرون نشت کنه و چون موتور در حال کارکردن حرارت بالایی داره، ماده شروع کنه به جِلِز وِلِز کردن.

یه دلیل دیگه هم می‎تونه داشته باشه اونم ایراد از لوله مکشه ماشینه.

پت پت (شبیه انفجار در لوله اگزوز)!

گاهی وقت‎ها یه صدای پت پت بلند از اگزوز بلند میشه که خیلی بلنده. دلیلش هم اینه که بک‎فایر(back fire) اتفاق افتاده، اما بک‎فایر اصلاً چی هست؟

بک فایر یک پدیده است، طی اون عمل احتراق سوخت که باید داخل سیلندرهای موتور اتفاق بیوفته خارج از موتور انجام میشه و به این دلیل هم صدای انفجار بلندی تولید می‎کنه.

این صدا هشدار میده که احتمالاً کاتالیزور اگزوز درست عمل نمی‎کنه یا نسبت سوخت به هوا، در مخلوط ورودی به داخل موتور از مقدار استاندارد خارج شده.

خس خس !

صدای خس خس معمولاً از داخل ماشین شنیده میشه. در این مواقع احتمالاً لنت ترمزتون خراب شده یا سیستم اگزوز درست کار نمی‎کنه و نیاز به سرویس داره.

ghhhhhhhj

کلیک کلیک!

صدای کیلیک کیلیک معمولاً از داخل موتور شنیده میشه و نشون میده که موتور به شدت تشنست، تشنه روغن! اول سطح روغن ماشین رو چک کنید، اگه درست بود مشکل از سیستم روغن‎رسانی به موتوره که تعمیرکار باید بررسیش کنه.

زوزه!

زوزه رو معمولاً دیفرانسیل ماشین می‎کشه، احتمالاً مشکل از دیفرانسیله. البته گاهی هم منشأ این صدا گیربکسه که باید به متخصص نشون داده بشه.

فکر کنم دیگه صداها همین‎ها بودن. اگه صدای دیگه از ماشین‌تون شنیدید برامون بفرستید تا دلیل‌ش رو فوراً براتون پیدا کنیم!

 در آخر هم باید بگم برای اینکه ماشین‌تون آبروتون رو نبره (بهش یادآوری کنید که ماشین‌ها ایراداتشون رو فریاد نمی‌زنن!) و با صدای مختلفی که از خودش درمیاره سرنشین‌هارو اذیت نکنه، بهتره به هر صدای کوچیکی که درمیاره توجه کنید و با توجه به نکاتی که گفتیم، خودتون اون سیستم رو بررسی کنید یا به متخصص بسپارید. راستی اگه سیستم برق ماشین‌تون مشکل داشت برقیاران ما در خدمت هستن!

فاطمه علیشاهی
فاطمه علیشاهی

یه دختر شاد که عاشق هنر و طبیعته، راجع به هر چیزی ایده‌ای داره یا میگرده و پیدا میکنه! عکاسی و نوشتن رو خیلی دوست داره، عاشق یادگرفتن چیزای جدید و پژوهشه، دوست داره خلاقیتش رو پرورش بده، سعی داره دنیارو یه جور دیگه ببینه تا چیزای جدیدی رو پیدا کنه!

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹