بیت کوین

تاریخ: ۳۰ مرداد ۹۸

Share on twitter
Share on telegram

بیت کوین و بیت کوین ماینر ؛ به ساده‌ترین زبان ممکن

هنوز گوشی‌های اسمارت وارد بازار نشده بود که بازی Gold Miner تبدیل به یکی از سرگرمی های محبوب زمان شد. سر هایی که در گوشی فرو می رفتند، ۲ دلیل داشتند:

بیت کوین

۱ - SMS

۲ - Gold Miner

به دست آوردن گنج (هرچند مجازی) برای انسان لذت بخش است، به همین خاطر این بازی بین کاربران محبوب و محبوب تر می‌شد. اما با ورود گوشی‌های اسمارت، بازی Gold Miner کم کم به دست فراموشی سپرده شد و دنیای ارتباطات و گیم ها هم متحول گردید. چیزی که در این بین یک تحول اساسی پیدا می‌کند، راه رسیدن به گنج است. بدین صورت که شما همچنان در فضای غیر حقیقی به دنبال گنج می‌گردید اما به شکلی حقیقی آن را تصاحب می‌کنید.

بیت کوین (BitCoin) همان راه مجازی برای رسیدن به گنج حقیقی ست که در ادامه می‌خواهیم شما را با آن بیشتر آشنا کنیم. درضمن، حواستان به بازی Gold Miner باشد زیرا می‌خواهیم طبق آن، بیت کوین ایران و بیت کوین ماینر را به شما آموزش دهیم.

بیت کوین چیست؟

مردم در بحث اقتصادی و سرمایه گذاری، به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • دسته اول سرمایه هایشان در بانک و اسکناس خلاصه می‌شود.
  • دسته دوم در کنار اسکناس، از طلا، بورس، سکه و ... برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند.
  • دسته سوم که مورد بحث ما هستند، سرمایه‌هایشان را در ارز دیجیتال (مانند بیت کوین ) نگهداری می‌کنند.
بیت کوین

بیت کوین اولین ارز غیر متمرکز در دنیاست و به سکه‌های دیجیتالی گفته می‌شود که به وسیله ی بیت کوین ماینر استخراج می شود و از طریق کامپیوترها (nodes)  مبادله می‌شود.

مزایای بیت کوین نسبت به سایر ارزها؟

۱ – به طور مستقیم و بدون واسطه مبادله می‌شود.

۲ – نیازی نیست به بانک بروید.

۳ – کارمزد کمتری پرداخت می‌کنید.

۴ – در هر زمان و مکانی، قابل دسترسی است.

۵ – حسابتان در آن قابل مسدود شدن نیست.

۶ – محدودیت قانونی ندارد.

۷ – مثل طلا و اسکناس فیزیکی نبوده و احتمال سرقت آن صفر است.

لازم به ذکر است که با بیت کوین می‌توانید خرید، انتقال و سرمایه گذاری انجام دهید.

شاید برایتان سوال باشد که غیرمتمرکز بودن بیت کوین به چه معناست. غیرمتمرکز بودن یعنی هیچ شخص، موسسه، بانک یا نهادی صاحب آن نبوده و توسط هیچ یک از آن ها اداره نمی‌شود. کنترل این ارز به وسیله کاربرانی که در شبکه قرار دارند، صورت می‌گیرد.

واحد اختصاری ارز بیت کوین ، BTC است.

چگونه با بیت کوین به پول برسیم؟

برویم سراغ بازی Gold Miner که قرار است حسابی در شناخت بیت کوین کمکتان کند. نقش شما در شبکه  ارز دیجیتالی، همانند نقش آن پیر مرد در بازی مذکور است، پس قاعدتا به یک سری ابزار هم نیازمند خواهید بود.

بیت کوین

ابزار شما چیست؟

به جای قرقره در بازی، شما نیازمند یک بیت کوین ماینر هستید. بیت کوین ماینر با وصل شدن به کامپیوترتان، به شما کمک می‌کند که از پردازشگر قوی‌ای برخوردار بوده و تا حد امکان مصرف برق را کاهش دهید. جلوتر خواهیم گفت که کسب درآمد از طریق این ارز، مصرف برق بالایی دارد.

اکنون که جایگاه خود را شناخته و ابزارتان را در دست دارید، وقت آن است که گنجتان را استخراج کنید. شما از طریق سایت های مرتبط و رسمی ثبت نام کرده و سپس وارد شبکه می شوید. هیچ کس در شبکه به هویت شما پی نخواهد برد و تنها از روی کیف پول‌تان قابل شناسایی خواهید بود.

پس از ورود به شبکه بیت کوین ، ۱۰ دقیقه به شما و دیگر کاربران فرصت داده می‌شود تا یک معادله ریاضی را حل کنید. هرشخصی که سریع‌تر جواب را پیدا کند، یک بیت کوین به عنوان پاداش به او تعلق می‌گیرد. زمانیکه اولین شخص به جواب برسد، فرایند کار برای دیگران متوقف شده تا هنگامی که یک معادله ی جدید ایجاد شود. هرچه جلوتر می‌روید، معادله ها سخت تر می‌شود و کسب ارز دیجیتالی دشوارتر. همانند بازی Gold Miner که هرچه به مراحل بالاتر می‌روید، موانع بیشتری بر سر راهتان قرار خواهد گرفت.

حدود ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد که تخمین زده شده تا سال ۲۱۴۰ همچنان وجود خواهد داشت. سختی مسائل ریاضی، یکی از دلایل کم یاب و محدود بودن آن هاست.

ارزش هر بیت کوین چه قدر است؟

بیت کوین همانند سایر ارزها، نوسان قیمتی دارد ولی آنچه که مشخص است، سیر صعودی ارزش این ارز دیجیتالی طی یک دهه اخیر بوده. به طور مثال در سال ۲۰۱۰ ارزش هر واحد (BTC) تقریبا معادل ۱۰ سنت (0.1 دلار) بود که در سال ۲۰۱۷ ارزش این ارز دیجیتالی به ۲۰.۰۰۰ دلار افزایش یافت! یعنی به پول ما در حال حاضر (۱۳۹۸)، هر BTC تقریبا ۲۰۰ میلیون تومان ارزش داشت!

به همین منظور پیش بینی می‌کنند که بیت کوین و بیت کوین ماینر بتوانند تحولی اساسی در اقتصاد کشورها ایجاد کنند.
بیت کوین

کیف پول بیت کوین

برای آنکه شما بتوانید از طریق بیت کوین تراکنش انجام دهید، به یک کیف پول دیجیتالی نیاز دارید که این کیف پول حکم بانک شخصی شما را دارد. همچنین می‌توانید اپلیکیشن آن را به صورت رایگان دانلود کرده و در کامپیوتر یا موبایلتان داشته باشید.

برای جلوگیری از کلاه برداری، دزدی و تقلب، کیف پولتان از طریق نوعی روش رمزنگاری، محافظت می‌گردد.

بیت کوین

بیت کوین ماینر چیست؟

بیت کوین ماینرها یا دستگاه استخراج بیت کوین ، اصلی ترین و مهم ترین ابزار شما برای دستیابی به این ارز است. کامپیوترهای معمولی قادر به استخراج آن نیستند زیرا بیت کوین ماینرها نیازمند برق و پردازشگر بسیار قوی هستند.

پس اگر بعد از مطالعه ی این مقاله، تصمیم به استخراج بیت کوین گرفتید، این فکر را از سر بیرون کنید که بدون بیت کوین ماینر اقدام به استخراج کنید، چرا که با داشتن یک سیستم معمولی و به تنهایی، احتمال استخراج، حدود صفر خواهد بود. همچنین در پایان ماه در قبض برقتان شاهد ارقام نجومی خواهید بود که ممکن است نام شما به عنوان ” سلطان برق بیت کوین ” مطرح شود!

بیت کوین

لذا برای استخراج این ارز دیجیتالی، شما نیازمند یک دستگاه ماینر بیت کوین هستید تا علاوه بر حمایت سخت افزاری، در میزان برق صرفه جویی گردد. لازم به ذکر است که وارد کردن ماینرها در حال حاضر به داخل کشور قاچاق محسوب شده و خرید دستگاه بیت کوین ماینر به ندرت در داخل کشور دیده می‌شود.

 پس نمی‌توان در رابطه با قیمت بیت کوین ماینر صحبت به میان آورد. در این لحظه که این مقاله نوشته می‌شود، استخراج ارز دیجیتالی از نظر قانونی تایید شده و جرم هم محسوب نمی‌شود.

صحبت پایانی

به طور کلی پیرامون:

بیت کوین

– راه کسب درآمد از طریق دستگاه بیت کوین ماینر

– کیف پول

– ارزش این ارز دیجیتالی

خرید بیت کوین ماینر

صحبت کردیم و سعی شد به شکلی اجمالی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. برای اطلاع از قیمت دستگاه استخراج بیت کوین ، به سایت های مرتبط مراجعه نمایید.

آخرین نکته‌ای که می‌بایست درباره آن بدانید، امنیت این ارز است. تا کنون پیرامون هک شدن شبکه گزارشی منتشر نشده اما هک شدن کیف پول، گزارشات زیادی داشته. پس اگر قصد دارید وارد این شبکه شوید، حواستان به کیف پولتان باشد.

مهران معروفی
مهران معروفی

با قلم ارتباط خوبی داره. از اون دست آدماست که سعی داره کم‌تر حرف بزنه، بیش‌تر گوش بده و تا جایی که می‌تونه بنویسه. برای نوشتن هیچ مانعی سر راهش نیست. بعضی اوقات موسیقی تحلیل می‌کنه، گاهی مقاله‌های ورزشی می‌نویسه و برای پیاده‌کردن تخیلاتش به نوشتن داستان‌های کوتاه پناه می‌بره. الان هم این‌جاست تا در ایجاد تولید محتوا و مقاله‌نویسی، هم‌پا و هم‌راه برق‌یار باشه.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹