دکوراسیون

تاریخ: 22 تیر 98

Share on twitter
Share on telegram

10 نکته ارزان و کاربردی برای دکوراسیون خانه که هر تازه عروسی باید بداند (به اضافه بقیه آدم ها)

به بچه‌هایی فکر کنید که منتظر شنیدن صدای زنگ آخر، برای رفتن به خانه هستند. سربازهایی که مرخصی‌هایشان را استفاده نمی‌کنند تا بعدا مدت بیشتری به خانه بیایند. به مردهایی که خسته از کار روزانه، کلید در قفل در می‌چرخانند تا در خانه و کنار همسرشان انرژی‌ دوباره‌ای برای کارهای فردا کسب کنند. خانه، پناهگاه و مکان امنی برای همه آدم‌هاست.

محیط اطراف ما، روی روحیه و خلق و خوی ما تاثیر می گذارد. هر چقدر سعی کنیم که خودمان را شاد نگه داریم و سرحال باشیم، با فشارهای کاری و اقتصادی این روزها، بازهم مجبوریم ترافیک، غرزدن های رییس و همکاران، استرس سررسیدن موعد اقساط و چک‌هایمان و از این اداره به آن اداره رفتن برای کاغذبازی‌های بی‌مورد را تحمل کنیم.

محیط بیرون را نمی‌توانیم باب میل خودمان کنیم، اما باید کاری کنیم که محیط خانه برایمان نشاط آور شود. نقش خانه‌هایمان برای دریافت آرامشی که روزها از دست می‌دهیم، بسیار مهم است و باید سعی کنیم با دکوراسیون خوب، محیط خانه را سرشار از زیبایی و آرامش کنیم. اگر فکر می‌کنید طراحی دکوراسیون هزینه بالایی دارد، باید بگوییم درست فکر می‌کنید. اما در علم دکوراسیون نکات ساده و کاربردی فراوانی وجود دارد که با دانستن و عمل به آن‌ها می‌توان با هزینه‌های بسیار پایین دکوراسیون منزل زیبایی داشت.

نکته اول: از ترکیب چوب، سنگ و گیاه استفاده کنید.

dvzsdgf

انسان جزیی از طبیعت نیست، بلکه خود طبیعت است. و چیزی زیباتر از طبیعت در این دنیا وجود ندارد. درست است که داشتن خانه‌ای حیاط دار با یک باغچه نقلی، دیگر تبدیل به آرزو شده است. ولی هزاران گل و گیاه طبیعی وجود دارد که می‌توانید در دکوراسیون داخلی از آن‌ها استفاده کنید. با توجه به خاصیت و ویژگی‌های متفاوت گیاهان، باید هرکدام را در مکان مناسب خود قراردهید.

برای مثال از گل‌های معطر، برای سرویس بهداشتی و حمام استفاده کنید. گیاهانی که زیبایی بیشتری دارند را در اتاق‌های اصلی نگه دارید. برای آشپزخانه هم می‌توانید به جای گل، سبزی بکارید و از محصول خانگی خود لذت ببرید. استفاده از گلدان‌های چوبی، برای طبیعی‌تر جلوه دادن محیط، انتخاب هوشمندانه‌ای خواهد بود. همچنین استفاده از آبنماها یا حوضچه‌های کوچک سنگی، موسیقی دلنشینی را در فضای خانه ایجاد خواهد کرد. هدف اول دکوراسیون باید ایجاد آرامش باشد.

sefsf

نکته دوم: حفظ یکپارچگی و هماهنگی در محیط خانه

در خانه‌هایی که دکوراسیون داخلی زیبایی دارند، منسجم بودن فضا و هماهنگی بین اسباب و وسایل، حرف اول را می‌زند. این حرف، به این معنی نیست که سبک‌ها و وسایل مختلف را تلفیق نکنید. اتفاقا ترکیب اجزای مختلف با یکدیگر، جذابیت بصری خواهد داشت. اما برای دکوراسیون خوب، باید یک یا چند ویژگی مشترک در بین اجزا و محیط، مثل رنگ، چینش و اندازه وسایل را حفظ کنید.

نکته سوم: خانه ای رنگارنگ بسازید.

افسانه ای وجود دارد که می گوید یک بار یک ایرانی دیوارهای خانه‌اش را، رنگ سفید نزد و مرد. اگر قصد نقاشی دیوارها را دارید یا می‌خواهید از کاغذ دیواری استفاده کنید. به رنگ‌هایی غیر از سفید هم فکر کنید. استفاده از رنگ‌های شاد در دکوراسیون می‌تواند به طور ناخودآگاه به شماهم شادی ببخشد، حتی می توانید هر اتاق را رنگ متفاوتی بزنید، اما یکپارچگی را فراموش نکنید و از رنگ‌هایی استفاده کنید که با هم تضاد نداشته باشند. اگر هم فکر می‌کنید از پس هزینه نقاشی بر نخواهید آمد، فقط  دیوارکانونی خانه مانند دیوار شومینه یا دیوار پشت تلویزیون را که از بقیه دیوارها بیشتر در چشم است، کاغذدیواری کنید یا رنگ بزنید. به اندازه کافی جذابیت خواهد داشت.

sefsef

نکته چهارم: نیازی به خرید مبل جدید نیست.

اگر مبل‌هایتان قدیمی شده یا مبل‌هایی با طرح و رنگ جدیدتر به بازار آمده‌اند. می‌توانید به جای خرید مبل، کوسن‌ها یا پارچه‌های روی مبل را به طرح و رنگ جدید تغییر دهید.

نکته پنجم: از آینه بزرگ استفاده کنید.

استفاده از آینه‌های قدی و بزرگ در دکوراسیون منزل، دو ویژگی مثبت دارد: اول اینکه به خانه روح می‌بخشد و فضا را بزرگ‌تر از چیزی که هست نمایش می‌دهد. دوم اینکه آینه بزرگ، بازتاب نور بهتری خواهد داشت و نور بیشتری به خانه می‌تابد.

asdasd

نکته ششم: پرده بلند نصب کنید.

آویختن پرده‌های بلندی که از روی پنجره تا نزدیکی زمین برسند یک ترفند در هنر دکوراسیون است، زیرا خانه اشرافی‌تر و بزرگ‌تر دیده می‌شود.

نکته هفتم: وسایل قدیمی را دور نریزید.

ممکن است فکر کنید بسیاری از وسایل منزلتان قدیمی شده و وجودشان در کنار وسیله‌های جدیدی که خریده‌اید چهره‌ زیبایی ندارد. اما ترکیب مدرن و سنتی در دکوراسیون، دقیقا از کنارهم قرارگرفتن وسایل قدیمی و جدید ایجاد می‌شود و حس نوستالژی بعضی از این وسیله‌های قدیمی، حس خوبی به شما خواهد داد.

aweaef

نکته هشتم: ورودی منزل را با انباری اشتباه نگیرید.

اگر ورودی خانه‌تان مرتب نباشد، هرچقدر هم دکوراسیون منزل تان عالی باشد به چشم نمی‌آید. زیرا اولین جایی که در خانه دیده می‌شود ورودی است. برای دسته کلیدها، قبوض و کفش‌هایی که استفاده نمی‌کنید جای مشخصی که دور از چشم باشد در نظر بگیرید.

نکته نهم: تابلوها را در نقطه مناسبی نصب کنید.

بهترین مکان برای نصب تابلو، مرکز دیواراست. به طوری که برای تماشای آن، نیازی به بالا یا پایین بردن سرو گردنمان نباشد.

نکته دهم: اتاق خواب باید محل آرامش باشد.

اولین جایی که هر صبح چشمتان را در آن باز می‌کنید اتاق خواب است. پس باید اولین چیزی که می‌بینید، شما را یاد خاطرات خوبتان بیندازد. در دکوراسیون اتاق خواب، از عکس‌ها و تابلوهایی که دوستشان دارید، روبروی تخت خواب استفاده کنید.

البته از نصب عکس پدرومادرتان اجتناب کنید، زیرا روانشناسان می‌گویند وجود چنین عکس‌هایی دراتاق خواب، به دلیل ایجاد حس خجالت در ناخودآگاه، روی رابطه جنسی ما تاثیر منفی می‌گذارد.

پاهایتان هم اولین مکانی که لمس می‌کنند، کف اتاق خواب است. پس حتما فرش را طوری روی زمین قرار دهید که پاهایتان اول صبح به جای سردی و سفتی سرامیک، نرمی و گرمی فرش را حس کنند. برای نورپردازی اتاق خواب هم تاجایی که می‌توانید از نورکم و مخفی استفاده کنید.

دکوراسیون هنر چیدمان و تزیین صحنه است. برای داشتن دکوراسیون خوب در خانه، حتما نیازی به پرداخت مبلغ‌های بالا ندارید. بلکه فقط کافی است کمی خلاقیت به خرج دهید و دکوراسیون را به چشم یک علم و هنر آرامش بخشی نگاه کنید که قرار است زندگی آپارتمانی را زیباتر و راحت‌تر کند. در این مقاله سعی کردیم نکته‌های کم هزینه‌ای که امکان اجرایشان وجود دارد را با شما در میان بگذاریم، اگر شما هم نکته‌ی ارزان و قابل اجرای خوبی دارید به این مقاله اضافه کنید. 

رسول کشاورز
رسول کشاورز

با لیسانس حسابداری و فعالیت در بورس می خواد شغلش نویسندگی باشه، شاید از بس کتاب خونده ذهنش کلمه تولید میکنه.

تمامی حقوق برای مجموعه برق یار محفوظ است. ۱۳۹۹